Birçok alanda olduğu gibi işe alımda da dönem dönem sahte evraklarla karşılaşılabiliyor. Peki, adayların size sunduğu evrakların güvenilirliğini en doğru nasıl tespit edebilirsiniz? FinalCheck ile bu sorunu kolayca aşmanız mümkün!

Belge ve beyanda sahtecilik dünyanın her yerinde yüz yıllardır var olan bir problem. Dijitalleşmenin artmasıyla beraber çeşitli kontrol yöntemleri geliştiriliyor; ancak dijitalleşen dünya aynı zamanda dolandırıcılar için çeşitli fırsatlar da yaratıyor. Maalesef çoğu zaman organize dolandırıcı gruplar, bu kontrol mekanizmalarının bir adım önüne geçecek yöntemler buluyor. Bu nedenle şirket ve kurumların, işe alım sürecinde kontrolleri arttırmaları kritik.

Noter onaylı diploma teminatı

Ülkemizde sahte diploma hizmeti verdiklerini iddia eden çok sayıda kişi/grup var. Dolandırıcılar internetin tüm katmanlarında hizmetlerini pazarlayabiliyor. Müşteriler sosyal medya platformlarından kolaylıkla taleplerini iletiyor.

Sahte diploma hizmeti verdiklerini iddia eden dolandırıcılar müşterilerine çeşitli “teminatlar” sağladıklarını öne sürüyor. Bazı sahte diploma satıcıları diplomaları kamu ve özel sektörde kullanılacak şekilde iki ayrı gruba ayırıyor. Tabii ki ihtiyaç ve taleplere göre bu diplomaların fiyatları da değişiyor. E-devlet ve YÖK onayı vermediklerini belirten satıcıların sahte diploma fiyatları daha ucuz.

Barkodlu orijinal diploma sağladıklarını öne sürüyorlar

Bazı satıcılar, bölüm ve üniversiteye göre fiyatlarını belirliyor. Hukuk, mühendislik ve öğretmenlik bölümleri en pahalı kategorilerden. Bir satıcıya göre en pahalı sahte diplomalar vakıf üniversitelerinin diplomaları oluyor. Yerel üniversite diplomaları dışında yabancı diploma hizmeti veren satıcılar da oldukça talep görüyor.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan e-devlet üzerinden barkodla belge kontrol yönteminin önüne geçtiklerini iddia eden bazı satıcılar da mevcut.

Sahte diplomalardan sonra “kiralık diploma” tehlikesi

Usulüne uygun olarak bir üniversiteden mezun olup çeşitli finansal sebeplerden dolayı kendi diplomalarını kiralayan veya satan insanlar da yaygın olarak görülmeye başlandı. Öyle ki mühendislikten öğretmenliğe, hemşirelikten, eczacılığa kadar birçok orijinal diplomanın yanı sıra usta öğretici direksiyon sertifikası, kuaförlük gibi ustalık belgeleri satılıyor ya da kiralanıyor.

Belgede sahtecilik insan gözüyle tespit edilemeyebiliyor

Şirket/kurumların İnsan Kaynakları ve Kurumsal Güvenlik Departmanları adaylar tarafından verilen belgeleri doğrulayabilmek için çeşitli yöntemler kullanıyor.

Çoğu şirket adayın diplomasını manuel bir şekilde kontrol ediyor; ancak üstünde oynanan belgelerin birçoğu gözle fark edilmesi zor detaylar içeriyor. İşverenler, manuel kontroller sırasında doğrulamasını yaptığını düşündüğü diplomanın, aslında iyi hazırlanmış sahte bir evrak olduğunu fark edemeyebiliyor.

Bu konuda maalesef “barkodlu” belge kontrolü yetersiz kalıyor.

Çalışanlar tarafından gelebilecek riskleri doğru yönetebilmek için bu departmanların güçlü bir işe alım kontrol prosedürü uygulaması gerekiyor. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan “Background Check” işlemleri sayesinde işverenler önleyici tedbirler alabiliyor.

Türkiye’nin ilk ve tek çalışan özgeçmiş doğrulama ve araştırma sistemi: FinalCheck

Türkiye’nin en büyük istihdam platformu Kariyer.net ve Güvenlik Analitiği alanının lider şirketi My Security Analytics iş ortaklığı sayesinde geliştirilen FinalCheck ürünü, adaylar tarafından verilen belgelerin tek bir ekran üzerinden saniyeler içinde dijital olarak doğrulanmasını sağlıyor. Böylelikle, insan gözüyle tespit edilmesi zor olan belge sahteciliğinin de önüne geçiliyor.

Yerli ve yabancı üniversite diplomaları, adli sicil belgeleri, uzman sertifikaları gibi aday belgeleri kapsamlı dijital kontrol mekanizmaları sayesinde kolaylıkla incelenip doğrulanıyor. Ayrıca işverenler, FinalCheck üzerinden adayın pozisyon ihtiyaçlarına göre özel araştırmalar da talep edebiliyor.

İşe giriş sürecinin final adımını dijitalleştirerek çok daha güvenli hale getiren bu sistem sayesinde şirketler, çalışan kaynaklı risklerini kolayca yönetebilecek. Artık şirketler hem çalışanlarını hem de müşterilerini FinalCheck ile koruyabilecek.

FinalCheck hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Benzer konuda yazıları okumak için lütfen tıklayın!

Kaynak 1