Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı kapsamında, yeni mezun gençleri istihdam eden işletmelere 100 bin TL destek verilecek.

MKİ’lerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak, yeni personel istihdam etmelerini sağlamak amacıyla teşvik desteği verileceği açıklandı. Buna göre; son 1 yılda çalışan sayısını koruyan, meslek lisesi veya üniversite mezunu gençleri en az 1 yıl boyunca istihdam etme taahhüdünde bulunan işletmelere 100 bin TL destek verilecek. Sunulan teşvikle, meslek lisesinden veya üniversiteden yeni mezun olan 75 bin kişinin istihdama dahil edilmesi amaçlanıyor.

KOSGEB’in “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında uygulamaya alınan teşvik; mikro işletmelerde 2, küçük işletmelerde 5 personele kadar geçerli olacak.

İstihdam edilecek personelde aranan şartlar

  • Üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olmak,
  • Başvuru döneminin ilan edildiği aydan önceki ayda MKİ’de çalışmıyor olmak,
  • Başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içinde toplam SGK 4A’lı prim günü sayısı 180’den fazla olmamak,
  • 1981 ve sonrası doğumlu olmak.

Destek ödemesi alma şartları

  • KOSGEB veri tabanında kayıtlı, bilgileri güncel ve faal olan,
  • Program başvurusu yaparak geçici onay alan,
  • Şartlara uygun yeni personeli istihdam ederek ödeme talebi başvurusu yapan,
  • Hizmet verdiği sektör, kısıtlanan sektörler arasında olmayan işletmeler başvuru yapabilir.

Faizsiz 2 yıl sonra ödeme

İşletme sahibinin ya da işe alınan personelin kadın olması durumunda, destek miktarı personel başına 10 bin TL fazla uygulanacak. Kadın istihdamında 110 bin TL’yi bulan teşvik, 2 yıl sonra faizsiz olarak 24 ayda geri ödenecek.

Başvuru süreci nasıl ilerleyecek?

Şartlara uygun işletmeler, KOSGEB’in web sitesinden 31 Mart 2022 tarihine kadar başvuruda bulunabilir. Program başvurusuna geçici onay alanlar, istihdam ettikleri personel için ödeme taleplerini 25 Mayıs 2022 tarihine kadar yapabilecek.

Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: KOSGEB