KOBİ’lerde insan kaynağının geliştirilmesi için işveren ve çalışanların yetkinliklerinin artırılmasının yanı sıra, İK yönetimi yetkinliklerinin geliştirilmesine de odaklanmak şart!

kobi-1

Kariyer.net olarak kurulduğumuz günden itibaren 70 bine yakın firmanın işe alım ihtiyaçlarında yanında olduk. Her yıl hizmetlerimizin çeşitliliğini ve kalitesini artırma gayretiyle birlikte Türkiye’de hizmetlerimizi ulaştırabildiğimiz firma sayısını da artırmaya odaklanıyoruz. Bu odakla da Temmuz ayında KOBİ’leri hedefleyerek Kariyerkobi.net çatısı altında yepyeni bir hizmet paketini hayata geçirdik.

KOBİ’ler Türkiye ekonomisinin büyümesi ve gelişiminde, istihdamda çok önemli bir yer tutuyor. KSEP’te yer alan istatistiklerde çalışan sayısı 250’den az olan işletmeler KOBİ olarak kabul ediliyor. 2013 TÜİK verilerine göre Türkiye’de bu kriterlere uygun çalışan sayısı 10-249 arası 221 bin olmak üzere, toplamda 3.5 milyon kayıtlı girişim var. 2012 TÜİK verilerine göre KOBİ’lerin ekonomiye katkılarıyla ilgili birkaç rakamı da paylaşmak isterim: cirodaki payı, yüzde 63.3; toplam mal ve hizmet satın alışları içerisindeki payı yüzde 65.5; çalışanlar sayısı içerindeki payı yüzde 75.8 ve ücretli çalışanlar içerisindeki payı ise yüzde 69.7.

KSEP’in stratejileri İK’yı merkez alıyor

Ülkemizde 2003 yılından beri Yüksek Planlama Kurulu tarafından beş yıllık KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı (KSEP) hazırlanıyor ve 2005 yılından itibaren de bu planın uygulamasında sorumlu kuruluş olarak KOSGEB yer alıyor. KOSGEB’in koordinatörlüğünde hazırlanmış ve Ağustos ayında sitelerinde yayınlanmış 2015-2018 KSEP’e göre beş stratejik alan belirlenmiş durumda. Stratejik alanlardan ilki olan “KOBİ’lerde insan kaynağınının geliştirilmesi amacıyla işveren ve çalışanlarının yetkinliklerini artırmayı gerektirirken, diğer dört ana stratejinin gerçekleşmesi için de İK yönetimi yetkinliklerinin gelişmesine odaklanmak dolaylı olarak gerekecektir. Stratejik hedeflerin hayata geçirilmesi için farklı proje ve eylem planlarını KSEP’in detaylarında bulmak mümkün. Kariyer.net olarak biz de istihdamın artması ile ilgili tüm projelerde destek vermeye hazırız.

Verebileceğimiz desteğin ötesinde Kariyerkobi.net ile Kariyer.net olarak KOBİ’lerde insan kaynağının gelişmesi için onların yanında olacağız. Temmuz ayından bu yana bu söylemimizle sunduğumuz Kariyer KOBİ hizmet paketi ile; ilan danışmanlarımızla işletmelerin iş ilanlarını beraber hazırlıyor, yayınlıyoruz; gelen yüzlerce başvuru içinden uygun adayları seçmek için kriterleri belirlemede danışmanlarımızla destek veriyoruz; KOBİ’lerimizin markalarını ön plana çıkarabilmelerini kolaylaştırmak için de firma profillerini beraber oluşturuyoruz.

KOBİ hizmet paketimizin kapsamını artırmaya devam edeceğiz. Umuyoruz ki, bugüne kadar işverenlerimiz ve iş arayanlarımız için yarattığımız değeri katlayarak KOBİ’lerimize ve çalışanlarına da sunalım. KOBİ Hizmet Paketi ile ilgili detaylı bilgi için 0850 220 00 21 no’lu danışma hattını arayabilir veya www.kariyerkobi.net sayfasını ziyaret edebilirsiniz. KOBİ olan olmayan tüm işverenlerimizi de hizmetlerimizi KOBİ’lerde yaygınlaştırmaya davet ediyoruz.