Entrepreneurs’ Organization’ın bu yılki son Global Entrepreneur Indicator raporu yayınlandı. 48 ülkede 11 binden fazla üyesi bulunan derneğin üyeleriyle yaptığı anket sonuçlarına dayandırılan araştırmada, gelecek altı ayda yeni bir iş kurmaya olumlu bakan girişimcilerin oranı yüzde 22 ile geçen yılın altında kaldı. Ancak yeni yatırımların 1 Kasım seçimlerinden sonra artacağı düşünülüyor.

secim-sonrasi

Entrepreneurs’ Organization (EO), Global Entrepreneur Indicator (Küresel Girişimcilik Göstergesi) araştırmasının sonuncusunu yayınladı. Rapor Türkiye ve dünyadaki geçen altı aya yönelik analizler ile gelecek altı ayın ekonomi trendleri ve büyüme beklentilerini içeriyor. Global Entrepreneur Indicator araştırması bu yıl, EO’nun 48 ülkedeki 11 bini aşan sayıdaki üyesinin 3 bin 670’inin görüşlerine başvurularak yapıldı.

Yeni iş kurma fikri şimdilik askıda

Türkiye’de önümüzdeki altı ay içerisinde yeni bir iş kurma fikrine sıcak bakanların oranı bu araştırmada yüzde 22’de kaldı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam yüzde 56 seviyesindeydi. Önümüzdeki altı ay için de ciroların artışına yönelik beklenti, geçen ayların altında kaldı. Geçen altı ayda, firmalarının cirolarını artırdığını belirtenlerin oranı yüzde 63 iken, gelecek altı aya yönelik öngörülere bakıldığında bu rakam yüzde 36’ya düştü. Dünya geneli için önümüzdeki altı ay beklentisi ise, iş sahiplerinin yüzde 81’inin cirolarını artıracağı şeklinde belirlendi.

Girişimci ekonomik büyümeye kötümser bakıyor

Kârlılıkla ilgili beklentiler ise geçen yarı yılla benzerlik gösteriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 45’i, net karlarının gelecek altı ayda artacağını düşünse de bu oran yüzde 76’lık global beklentinin altında kaldı. Araştırmaya katılanların yüzde 72’si önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisinin kötüye gideceğine yönelik görüş bildirdi. “Gelişir” diyenlerin oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Geçen yılın aynı dönemki Global Entrepreneurship Indicator raporunda, Ağustos döneminde “Gelecek 6 ayda Türkiye’de ekonomi kötüye gider” diyenlerin oranı yüzde 31 seviyesine kadar düşmüştü.

İstihdamda artış sürecek

Araştırmaya katılanların yüzde 40’ı önümüzdeki altı ayda Türkiye’deki tam zamanlı çalışanların sayısının artacağını, yüzde 50’si ise sabit kalacağını düşünüyor. Yarı zamanlı ya da sözleşmeli çalışanların artacağına yönelik olumlu görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 22. Buna ek olarak, dünya genelinde tam zamanlı çalışanların artacağını düşünenlerin oranı yüzde 63 olurken, bu rakam yarı zamanlılar için yüzde 42 olarak belirlendi. Araştırma sonuçlarını yorumlayan EO Türkiye Başkanı Gamze Cizreli de “Ekonomideki belirsizliğe rağmen istihdama ve kârlılığa yönelik beklentiler şirketlerde bir kriz beklentisi olmadığını gösteriyor. Seçim döneminin ardından, siyasi ve ekonomik dengelerin oturmasıyla girişimcilik alanında da olumlu gelişmeler olmasını ve yeni yatırımların önünün açılmasını bekliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.