Son aylarda içinde bulunduğumuz salgın süreci, hayatımızdaki pek çok şeyi değiştirdi. İş ve özel hayatımızın tamamını etkisi altına alan pandemi döneminde hepimiz, dışarıdaki hayata karışmadan evde izole bir yaşam sürdürmeye çalışıyoruz. Peki, bu bayram evde ne yapmalıyız? 

Korona günleri tam olarak ne zaman biter bilinmez, ama salgının etkisinin yavaş yavaş azaldığını normalleşme adımlarından da anlayabiliyoruz. Tabii bu normalleşme adımları henüz toplu halde bir araya gelebileceğimiz ölçülerde değil. Bu nedenle bayram dönemi de pandemi önlemlerinden payına düşeni alacak. Aile üyelerinin bir araya geldiği kalabalık davet sofraları, geleneksel bayramlaşmalar, seyahatler bu yıl maalesef olmayacak; ancak bu süreçten hepimiz geçiyoruz ve bir köşede hayıflanmanın hiçbir faydası yok.

Koronanın bayram sevincini etkilememesi için size önerilerimiz;

Güne güzel bir kahvaltıyla başlamak

İster çekirdek ailenizle isterseniz de yalnız yaşıyor olun, güne kendiniz için güzel bir kahvaltı hazırlayarak başlayın. Eğer, çekirdek ailenizle aynı masada buluşturmakta zorlanıyorduysanız işte, size fırsat! Keyifli bir sohbet eşliğinde uzun bir kahvaltı yapmak sizi güne hazırlayacaktır.

En beğenilen kıyafetleri giyinmek

Evde de olsak, bizi moda sokacak şeylerden biri de kendimize özen göstermek. Bu nedenle evdeyiz, kimse de gelmeyecek diye pijamalarla oturmak olmaz. Kendine çeki düzen verip, özenli bir kıyafet giymek şüphesiz daha iyi hissettirecektir.

Fiziksel uzaklığı duygusal yakınlıkla aşmak

Çok uzun zamandır sevdiklerimize dokunamıyor, sarılamıyoruz. Hatta birçoğumuz aynı ortamda bile bulunamıyor. Ancak neyse ki teknolojik bir çağda yaşıyoruz ve birkaç destek uygulamadan yararlanarak onları görebiliyor, uzun uzun konuşabiliyoruz. Bu bayramda da online araçlardan yararlanarak sevdiklerinizle konuşun, onları kahve içmek gibi günlük rutinlerinize ortak edin.

Kendi iç sesine kulak vermek

Çevremize karşı pozitif duygular dağıtabilmemiz için öncelikle iç dünyamızda mutlu ve kendiyle olabildiğince barışık bir birey olmamız gerekiyor. Bu nedenle evde geçirdiğiniz şu zamanda, pek çok aktiviteyi tükettiğinize inansanız da fark edemediğiniz bir şeyler olabileceğini düşünerek kendi iç sesinize yönelin. Bunu yaparken içinde bulunduğumuz durumun negatif yanlarını değil de pozitif taraflarını düşünmeniz bile size yardımcı olabilir. Unutmamalı ki hayat sürekli bir devinim içinde ve “O eski bayramlar”dan daha güzeli belki de gelecek günlerde…