İzole yaşadığımız şu dönem tam olarak ne zaman biter bilinmez, ama bilinen bir şey var ki hiç kimse bu süreçten aynı kişi olarak çıkmayacak gibi. Girişimci, Yazar ve Konuşmacı Perçin İmrek, korona günlerine farklı bir pencereden bakarak, izole yaşamın fırsat alanlarının neler olabileceğini yazımızda anlattı.

”Her kriz bir fırsattır’’

Bu söze katılıyor musunuz?

Ben kısmen katılıyorum. Her kriz, biz bu krize doğru yaklaşır ve doğru tutumda bulunursak bir ders olma niteliğindedir. Bu ders ise hayatımızı daha güzelleştirmemize vesile olabilir. Korona salgınıyla gelen izole yaşam, tüm zorluklarının yanı sıra hem bireysel olarak bizler için hem de kolektif olarak dünyamız için bazı “Fırsat alanları” yarattı diyebiliriz.

Bireysel örnekler:

  • İçimize dönüp kendimizle vakit geçirmemiz için iyi bir fırsat
  • Evden de ofisten olduğu kadar etkili çalışabildiğimizi görmek için bir fırsat
  • Alma ihtiyacı duyduğumuz ya da yapma ihtiyacı duyduğumuz her şeyin aslında o kadar da “İhtiyaç” olmak zorunda olmadığını görmek için bir fırsat

Kolektif örnekler:

  • Doğanın toparlaması için bir fırsat (karbon emisyonların azalması, denizlerin, göllerin temizlenmesi vs.)
  • Organize ve aynı gaye üzerinde çalışmanın etkilerini görmek
  • Dijitalleşmenin getirdiği fırsatlar

İşte, bunlar gibi daha birçok fırsat alanı saymak mümkün. Fakat şunu unutmamak gerek. Bunlar ancak biz bu fırsatları kullanırsak fırsata dönüşebilecekler.

Düşen karbon emisyonları, korona günlerinden sonra “Normal” hayatımıza döndüğümüzde kullandığımız arabaların sayısıyla, uçaklara binmemizle ve yapabileceğimiz daha birçok şeyle tekrar eski yüksek oranlarına kısa sürede dönebilir. (hatta daha da yükselebilir). Tüketimi minimale indirdiğimiz bu dönemde, korona günleri sonrası insanlar avm’leri doldurup gerekli gereksiz her şeyi almaya (hatta daha da fazlasını almaya) devam edebilir.

Yani özet olarak, bundan sonra bu kriz bir fırsat mı olacak, yoksa daha da büyük bir kriz mi olacak, bu tamamen bizim elimizde. Bu süreçten birçok ders çıkarıp, dünyayı biraz olsun daha iyi bir yer haline getirmeye çalışanlar da olacak, bu süreçten hiçbir ders çıkartmayıp eski alışkanlıklarına dönenler de (belki de bu alışkanlıkları daha da çok abartanlar) olacak. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Burada size çok iş düşüyor. Bu denge spektrumunda sizin nerede durduğunuz, hem kendi tavrınız ve tutumunuz hem de özverinizle nasıl bir rol model olmaya karar verdiğiniz çok önemli. Çünkü bu terazide ağır basan yerde tek bir kişinin bile rolü büyük. O yüzden bir düşünmenizi öneririm. Bu süreç bittikten sonra eski hayatınıza geri dönüp hiçbir şey öğrenmemiş gibi mi davranacaksınız, yoksa çıkarmanız gereken dersleri çıkartıp, hem kendinize hem toplumunuza hem de dünyanıza örnek mi olacaksınız?

Krizi fırsata mı çevireceksiniz, yoksa krizden daha da büyük bir kriz çıkmasına vesile mi olacaksınız? Bu soruyu sadece size değil, kendime de soruyorum.

Seçim sizin. Yani hepimizin…

Konuk yazar: Perçin İmrek / Girişimci, Yazar ve Konuşmacı