Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net olarak, HR Pulse araştırma serisi kapsamında Curiocity iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmamız; dünyanın en saygın iş ödüllerinden 2020 Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde, Covid-19 sürecine dair yapılan projeler arasında “En Değerli Kurumsal Yanıt” kategorisinde “Gümüş” ödülün sahibi oldu. 

HR Pulse araştırma serisi kapsamında, Curiocity iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırması; bu yıl 48 ülkeden, 15 kategoride 2,600’den fazla başvurunun değerlendirildiği, dünyanın en saygın iş ödüllerinden 2020 Stevie Awards’ta prestijli bir ödül kazandı. Aralarında dünyanın en saygın yöneticilerinin, girişimcilerinin, ve eğitimcilerinin yer aldığı jüri tarafından yapılan değerlendirmede “En Değerli Kurumsal Yanıt” kategorisinde “Gümüş” ödülün sahibi olduk.

Çalışma hayatına dair ipuçları verdi

Curiocity iş birliğiyle pandemi döneminde çalışanlar ile işverenlere kulak vermek amacıyla gerçekleştirdiğimiz “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırması; Türkiye’de pandeminin etkilerinin en yoğun hissedildiği 27 Mart-20 Ağustos döneminde çalışma yaşamına dair önemli ipuçları verdi. Bu tarihler arasında yapılan 10 araştırmaya toplam 8.930 beyaz yaka çalışan ve 2.332 İK yetkilisi katıldı.

“Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırması ile pandemi döneminde belirsizliklerle dolu bir dönemde karar almaya çalışan sektörün yoluna ışık tutmaya çalışıldı. Araştırmanın sunduğu veriler, sürece dair önemli bir referans haline geldi. Araştırma serisi, iş hayatının sürekli değişen gündemini ve normalleşme sürecinin iş dünyasına etkilerini gözlemlemek amacıyla yılın geri kalan döneminde de periyodik olarak devam edecek.

Araştırma serisi, global ve yerel kurumların aldığı kararlara sağlam bir temel oluşturdu

“Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının pandemi sürecine dair önemli bir referans haline geldiğini vurgulayan Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal:

“2 yıldır sürdürdüğümüz HR Pulse araştırma serisi çalışma hayatına dair farklı konularda değerli iç görüler sağlıyor.  Koronavirüs döneminde de araştırma serimizle yeni çalışma modelleri, çalışanların endişe durumu, şirketlere duyulan güven ve bağlılık duygusundaki değişiklikler, gelecek ve ekonomiye dair beklentiler gibi pek çok farklı başlıkta işverenlerin ve beyaz yaka çalışanların haftalık olarak nabzını tuttuk. Elde ettiğimiz sonuçları hem 100’den fazla şirketin insan kaynakları yöneticileri (CHRO) ile gerçekleştirdiğimiz İK Liderleri Buluşmaları’nda sektörle hem de kamuoyuyla düzenli olarak paylaştık.  Araştırmamızın sonuçları “Her 2 çalışandan 1’inin evden çalışmanın kalıcı hale gelmesini istediğini” ve “Çalışanların sadece dörtte birinin evden çalışmayı daha az verimli bulduğunu” da gösterdi.  Diğer yandan online olarak bir araya geldiğimiz İK liderleri; pandeminin evden çalışma konusundaki önyargıları kırdığını, belirli günler ve pozisyonlar için de olsa uzaktan çalışma uygulamasının şirketlerinde yeni normalin bir parçası olacağını dile getirdi. Araştırmalarımızın, insan kaynakları yöneticilerine; organizasyonlarıyla ilgili daha doğru kararlar almaları, daha doğru yeteneğe ulaşmaları, işveren markalarını geliştirmeleri ve çalışanlarının memnuniyetlerini arttırma konularında fayda sağlayacağına inanıyoruz. HR Pulse serimiz kapsamında gerçekleştireceğimiz yeni araştırmaları ve iş gücüne dair yeni iç görüleri tüm sektörle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeni dönemi anlamak ve anlamlandırmak konusunda çarpıcı sonuçlar ortaya koyan araştırma serimizin tümüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.