Global düzeyde hizmet veren Teklas, bulunduğu ülkelerde çalışanlarına özel uyguladığı motivasyon uygulamalarıyla sektöründe öne çıkıyor. Bu uygulamaların detaylarını ve daha fazlasını Teklas İK ve Kurumsal İletişim Müdürü Gülsünay Uysal’dan dinledik.

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Şu anda bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

TEKLAS 49 yıllık geçmişi olan dünyanın en büyük otomotiv firmalarına (Mercedes-Benz, Volkswagen, BMW, Tesla, Renault, PSA Groupe…) tasarım, geliştirme, test, seri üretim yapan global ve köklü bir yan sanayi firmasıdır. Temelde yaptığımız; otomotiv sektörüne, ana ürün grubu ısıtma-soğutma sistemlerinde kullanılan kauçuk, plastik, metal, hibrit akışkan sistemleri üretmektir. Türkiye ve Bulgaristan’da sektörün en gelişmiş Ar-Ge tesisleri var. Bununla birlikte Almanya, Fransa, İtalya, Meksika ve İsveç’de proje geliştirme ekiplerimiz var. Ayrıca Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan, Meksika ve Çin olmak üzere 5 ayrı ülkede 9 farklı üretim tesisimizle birlikte dünyanın farklı coğrafyalarına yayılmış 5500 çalışanımız mevcut.

Firmanızda İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor?

İnsan kaynakları olarak çalışanların; bordro ve özlük işleri, yetenek yönetimi, yetenek kazanımı, iç iletişim, işe alım, eğitim/gelişim, kariyer planlama gibi süreçlerini yönetiyoruz. Ayrıca işveren markası, üniversite iş birlikleri, organizasyonel gelişim ve dönüşüm projeleri gibi alanlardan da sorumluyuz. İnsan kaynakları olarak 2019 çalışmalarımızı özel yeteneklerimizi belirlemek ve geliştirmek üzerine odakladık. Bu bizim şu an en önemli gündem konularımızdan biri.

Sektörünüze özel adayları seçerken hangi niteliklere önem veriyorsunuz?

Her kurumun olduğu gibi Teklas’ın da kendine özel bir kurum kültürü var. Global yapılanmamız ve farklı kültürleri aynı çatı altında topladığımızdan ilk önce çok yönlü, esnek çalışanları Teklas’a kazandırmayı hedefliyoruz. Mülakatlardaki ilk değerlendirmemiz adayın kültürümüze uyum sağlayıp sağlayamayacağıyla ilgili oluyor. Dinamik ve hızlı yapımız, müşteri önceliklerini birinci sırada tutmamız, bizi doğru kararı zamanında alabilen, stresi iyi yönetebilen ve müşterilerimizin taleplerine göre esneklik gösterebilecek adaylara öncelik vermeye itiyor. Adayların bu esnekliği sağlayabildiği gibi aynı derecede de kurum değerlerimizi koruyabilecek potansiyele sahip olması önemli.

5 farklı ülkede üretim tesisleri bulunan bir şirket olarak, çalışanlarımızın birden fazla yabancı dili profesyonel hayatta kullanıyor olması, bizim için olmazsa olmaz kriterlerden biri. Adayın kendi işinin lideri olması, kendi motivasyonunu kendi sağlayan yetkinlikte olması da Teklas için önemli bir özellik.

Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız? Çalışan bağlılığı için neler yapıyorsunuz?

İç iletişim mesajlarımız bu konuda en güçlü aracımız. Hem üretim çalışanlarımız hem de ofis çalışanlarımız için farklı etkinliklerimiz var. Aile ziyaretlerimiz, pikniklerimiz, bölüm yemeklerimiz, gezilerimiz var. Bu etkinlikler ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Bulgaristan ve Sırbistan fabrikalarımızda havuzumuz var ve çalışanlarımız için havuz başında yaza merhaba partilerimiz oluyor. Çin fabrikamızda çalışan doğum günü kutlamaları gelenekselleşmiş bir uygulamamız. Meksika fabrikamızda ise daha çok çevre temizliği üzerine alternatif çalışan aktiviteleri düzenliyoruz. Standart uygulamaları dünyanın farklı coğrafyalarında gerçekleştirmek kolay değil. Bu nedenle ülkelerin, kültürel özelliklerine göre esneklik gösteriyoruz. Şirketimiz için yabancı dil çok kritik bir önem taşıdığı için özellikle kritik pozisyonlarda çalışan yeteneklerimize İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca öncelikli olmak üzere dil konusunda eğitim olanağı sunuyoruz.

Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

Teklas olarak önemli bir dönüşüm sürecine adım atmış bulunuyoruz. Finans, IT, yeni pazarlar, ürün gamının zenginleştirilmesi gibi birçok konuda hedeflerimiz büyük. Bu dönüşümün ilk adımı da insan kaynakları tarafından atılacak tabii ki, çünkü tüm bu hedeflerden önce daha genç ve daha dinamik bir yapıya kavuşmamız gerekiyor. FLOW to FUTURE 2023 adını verdiğimiz dönüşüm hedeflerimiz, şirket olarak hep birlikte giriştiğimiz öncelikli projemiz. İnsan kaynakları olarak yeteneklerimizin güçlendirilmesi ve yeni güçlü yeteneklerin Teklas’a kazandırılması için önümüzdeki süreçte heyecanla çalışmaya devam edeceğiz.