Tüm liderler çalışanlarının verimli çalışmasını ve başarıya ulaşmasını ister. Ancak çalışanların başarılı olmak adına denediği bazı yöntemler zaman zaman etik olmayabilir. İşte, iyi yöneticilerin çalışanlarından yapmasını istemediği 4 davranış.

Başarılı liderlerin en önemli özelliklerinin başında müşterilerine, personeline ve kuruma karşı sorumluluk duygusuna sahip olmaları, çalışanlarıyla ilgilenmeleri ve onları dinlemeleri, şeffaf olmaları, işlerini sevmeleri ve yeniliğe açık olmaları gibi özellikler gelir.  Bu özelliklere sahip olan liderler çalışanlarından da aynı şekilde açık iletişim kurmalarını, dürüst olmalarını, sorumluk almalarını bekler. Ancak çalışanların başarılı olmak için hoş karşılanmayacak yöntemlere başvurması da iş hayatında zaman zaman karşılaşılan durumlar arasında yer alır.

İşte liderlerin çalışanlarından yapmasını istemediği 4 şey:

Kriz anında yalana başvurmak

Bir çalışanın işler yolunda gitmediğinde ya da beklenmedik bir olayla karşılaştığında durumu kurtarmak için konunun muhataplarına yalan söylemesi ya da yanıltıcı bilgiler vermesi, iş hayatında zaman zaman karşılaşılmakla birlikte güçlü liderler tarafından hoş karşılanmayan çalışma biçimleri arasında yer alır. Unutulmaması gerekir ki başarılı liderler çalışanlarından kriz anında sorumlu davranmalarını, dürüst olmalarını ve yaratıcı çözümlerle sorunun üstesinden gelmelerini bekler.

İşler yolunda gitmediğinde suçu başkalarına atmak

Güçlü liderler yönettikleri departmandaki tüm işlerden sorumludur. İşlerle ilgili aksaklıklar, gecikmeler ya da herhangi bir problem yaşandığında suçu çalışanlarının üzerine atmaz ve sorumluluğu üzerine alır. Bu tarz bir çalışma anlayışına sahip olan liderler, çalışanlarından da aynı şekilde davranmalarını, herhangi bir kriz anında suçu başkasına atmak yerine sorumluluk alıp sorunun üstesinden gelmelerini bekler.

Düşüncelerini paylaşmamak

Güçlü liderler çalışanlarının düşüncelerine önem verir ve çalışanlarının işle ilgili sıkıntılarını, problemlerini duymak ve bunlara göre aksiyon almak ister. Başarının bir ekip işi olduğunu bilen liderler çalışanlarından fikirlerini kendilerine saklamalarını istemez. Aksine çalışanlarının işle ilgili yaratıcı fikirlerini ve iş çözümlerini duymak, bu fikirlerden hareketle yeni projeler geliştirmek ister.

Aralıksız çalışmak

Çalışanların sürekli mesaiye kalması, gereğinden çok zamanı işte geçirmesi ve kendine vakit ayırmaması, motivasyonun ve işe olan bağlılığın azalmasına neden olur. Bunun farkında olan başarılı liderler, çalışanlarından daha fazla mesaiye kalmaları ve aralıksız çalışmaları yerine verimli çalışmalarını ve başarılı olmalarını bekler.