Liderlik yeteneği hem var olan hem de geliştirilebilen bir özellik. Liderliğe giden yolda doğru adımları atmak ise sürdürülebilirlik için ayrı bir önem taşıyor. Bu uzun yolculukta şu 3 temel öneri işinize yarayabilir.

Öncelikle bir lider olarak tüm potansiyelinizi ortaya çıkarmak için büyüme ve gelişme taahhüdünde bulunmalısınız. Liderlik yolculuğunuzun neresinde olursanız olun, her zaman büyümek için bir alan olduğunu unutmayın!

Öğrenmeye istekli olun

Bir rolde başarılı olmak size her alanda yetkinlik sunmaz. Her zaman öğrenmeye açık olmalı ve çağı yakalayan bir lider olmalısınız. Bu nedenle takviminize mutlaka “Kişisel gelişim” eğitimlerini de eklemelisiniz.

Başarılı liderliğin üç temel bileşeninde ustalaşın

Liderliğin üç temel bileşeni kendinize liderlik etmek, bir takıma liderlik etmek ve işi yönetmektir. En iyi liderler, her üç bileşende de ustalık gösterirler.

Kendinize liderlik edin: En iyi liderler kendilerinin farkında olanlardır. Güçlü ve zayıf yönlerini anlarlar ve sahip olabilecekleri beceri boşluklarını iyileştirmek için aktif olarak çalışırlar. Öğrenmeyi daha iyi ve daha etkili bir lider olmak için önemserler.

Bir takıma liderlik etmek : Bir takımı başarılı bir şekilde yönetmek için liderlerin çalışanlarını nasıl motive edeceklerini ve yöneteceklerini anlamaları gerekir. Dürüst geri bildirim verebilmeli, zorlu konuşmaları yapabilmeli ve ihtiyaç duyduğunda çalışanlarına destek olabilmelidir.

İşe liderlik etmek: Liderler “sonuç” üretmekten sorumludur. Bu sonuçları üretebilmek için liderlerin strateji ve değişim yönetimi konusunda rahat olmaları ve nasıl risk alacaklarını anlamaları gerekir.

Daha fazlasını hedefleyin

Çalışanlar liderlik rollerine terfi ettirildiğinde, genellikle liderlik eğitimi almazlar veya aldıkları eğitim sürece ve prosedürlere odaklanır. Daha etkili liderler daha etkili ekipler ve çalışanlar oluşturduğundan, liderlik eğitimi her zaman iyi bir yatırımdır. İyi liderliğin, tıpkı zayıf liderliğin yaptığı gibi bir damlama etkisi vardır.

Şirketlerin ayrıca yetenekleri belirlemesi ve bir liderlik hattı oluşturması gerekir. Böylece insanlar terfi fırsatları ortaya çıktığında liderliğe de hazır olur. Özellikle de yönetici rolleri söz konusu olduğunda, liderlik yolculuklarının belirli noktalarında etüt yapabilirler. Bu sayede eksik alanları zamanında fark edip önlem alabilirler.

Sonuç olarak, tam liderlik potansiyelinizi ortaya çıkarmanın en iyi yolu kendinize yatırım yapmaktır. Öğrenmeye aç olun, kendinize meydan okuyun ve her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışın.

Liderlik ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Forbes