Novartis Teknik Operasyonlar İnsan ve Organizasyon Lideri Meltem Kaya ile şirketin işe alım süreçlerini, İK uygulamalarını, çalışan bağlılığı çalışmalarını ve daha fazlasını konuştuk. 

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Şu an bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

Novartis Grup, kökleri 1758 yılına uzanan, İsviçre merkezli dünyanın köklü ilaç firmalarından biri. Dünya genelinde 145’in üzerinde ülkede yaklaşık 109.000 çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

Novartis Grup Türkiye; Novartis İlaç, Novartis Onkoloji ve Sandoz olarak üretim tesislerimiz ve 1.600’ün üzerinde çalışanımızla insan sağlığı ve yaşam kalitesi için yenilikçi ürünlerimiz ve hasta odaklı sosyal sorumluluk bilincimizle çalışıyoruz. Novartis Teknik Operasyonlar (NTO) olarak birincil hedefimiz, Gebze ve Kurtköy üretim tesislerimizde yaklaşık 700 kişilik ekibimizle kaliteli ilaç üretimine kesintisiz devam etmek ve hastalarımıza ulaştırmak.

Firmanızdaki İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor?

Üretim tesislerimizde insan kaynakları stratejimizi global stratejimiz ve hedeflerimizle uyumlu bir şekilde belirliyoruz. Bu kapsamda projeler ve uygulamalar hayata geçiriyor, güçlü Novartis kültürümüzü tüm çalışanlarımızın sahiplenmesini sağlıyoruz. Fabrikalarımızın direktörleri ve üst yönetim ekibimizle birlikte senelik hedeflerimizi insan ve kültür odaklı yaklaşımımızı önceliklendirerek belirliyoruz.

İnsan ve Organizasyon ekibimiz, çalışanlarımızın işe girişinden itibaren Novartis yolculukları boyunca hayatlarında önemli anlara dokunuyor ve tüm süreçleri liderlerimizle iş birliği içinde yürüterek çalışanlarımız için en iyi yolculuğu yaratmayı hedefliyorlar.

İşe giriş, oryantasyon, onboarding, yetenek yönetimi ve gelişim süreçleri, yüksek performanslı ekip yaratma ve kültür çalışmaları, ücretlendirme, performans yönetimi ve sendikal süreçlerimiz dahil olmak üzere tüm aşamaları insan kaynakları ve liderler olarak birlikte yönetiyoruz.

Şirket kültürümüzün tüm çalışanlarımız tarafından benimsenmesi için ihtiyaca yönelik organizasyonel gelişim, çalışan bağlılığı ve motivasyonu, değişim yönetimi süreçlerinde yer alıyoruz. Ayrıca sürekli gelişim, liderlik, ödüllendirme, iş ve özel yaşam entegrasyonu ve işlerini yaparken gerek duydukları donanımın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Yetenek stratejileri, yetenek kazanımı, iş gücü planlaması, kariyer yönetimi gibi konularda onlara destek oluyoruz. Yüksek performanslı ekipler kurmak için farklı programlar düzenliyoruz, liderlerimizi de bu konularda geliştirerek kendi ekiplerinde uygulama yapmalarına fırsat sunuyoruz.

Hayatımıza giren pandemi süreciyle birlikte üretim tesislerimizde HSE (İş Sağlığı ve İş Güvenliği) bölümümüz önderliğinde birçok farklı aksiyon alarak çalışanlarımızın ilk günden beri fiziksel ve psikolojik sağlığını koruyacak programları hayata geçirdik.

Sektörünüze özel adayları seçerken hangi niteliklere önem veriyorsunuz?

Adayların Novartis kurum kültürü ve değerlerine uyum sağlayabilecek yapıda olmalarına özen gösteriyoruz. Kendi değerlerini Novartis değerleriyle birleştirebilen ve hızlıca uyum sağlayabilen adayları belirleyebilmek, aynı zamanda kişinin kariyer hedefiyle Novartis şirket stratejimizin ve vizyonumuzun uyuşması bizim için büyük önem taşıyor.

Üretim tesislerimizde tüm çalışanlarımızın ortak özellikleri arasında iş birliği ve iletişim yeteneği yüksek, kalite odaklı, etik konulara özen gösteren, meraklı, dinamik ve yeniliklere açık olmaları yer alıyor. Tam zamanında en kaliteli ilaçları üretebilmek ve yine tam zamanında hastalarımıza ulaştırabilmek için bir dişlinin çarkları gibi ahenk ve iş birliği içinde çalışmak bizim her zaman önceliğimiz.

Birçok teknik pozisyonlarımız için belirlenmiş olan deneyim ve teknik yetkinlikler için detaylı değerlendirmeler yapıyoruz. Eş zamanlı olarak çalışanlarımızı global rollere de yerleştirebilmek ve farklı fırsatlar sunabilmek adına birçok pozisyon için ileri seviye İngilizce bilgisi de arıyoruz. Üretim geliştirme ve OPEX projelerimiz için teorik altyapısı güçlü, deneyimleriyle farklı perspektifler sunabilecek, araştırmacı ve yenilikleri deneyimlemeye hazır adaylar bir adım öne çıkıyor.

Gebze fabrikamızda yeni kurulan Global Method Validasyon Merkezi ve Kurtköy fabrikamızdaki Analitik Bilim & Teknoloji ve Nitrosamine merkezleri tüm dünyaya bu alanlarda da kaliteli hizmet sunmaya başladı. Bu merkezlerde yeni üniversite mezunlarına istihdam yaratırken yine kurum kültürümüze uygun, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun arkadaşlarımıza istihdam sağlıyoruz.

Sürekli başarma azmi, yüksek performans odaklılık ve kendini geliştirmeye açık kişilerin organizasyonumuzu her zaman ileriye taşıyacağına inanıyoruz. Bu nedenle, bu alanda kariyer yapmak isteyen adaylara kişisel gelişimlerine önem vermelerini öneriyoruz. “Unboss (yetkin)” yönetim şekli de kültürümüzün çok önemli bir parçası. Çalışanlarımızın tüm potansiyellerini ortaya koyabilmeleri için uygun ortamı sağlayarak fikirlerini açıkça tartışabilecekleri, kararlara katılabilecekleri bir yönetim anlayışıyla çalışıyoruz.

Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız? Özellikle pandemi döneminde çalışan bağlılığını arttırmak adına hangi uygulamaları hayata geçirdiniz?

Novartis üretim tesisi çalışanları olarak hastalara ilaç ulaştırabilmek için üretime aralıksız devam etme hedefimiz bizim en önemli motivasyon kaynağımız. Pandemi döneminde önceliğimiz, çalışanlarımızın kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak güvenli hissetmeleri oldu. Pandeminin ilk gününden itibaren İş Güvenliği ve Hukuk birimlerimizle birlikte en kapsamlı önlemleri alarak çalışanlarımızın fiziksel olarak güvenli olabilecekleri ortamı sağladık. Üretim tesislerimizde hijyen ve korunma önlemlerini en üst seviyeye çıkardık.

Çalışanlarımızla farklı kanallar yaratarak sürekli iletişimde olmak, fiziksel ve psikolojik sağlığımızı korumak için yaratıcı çözümler sunmak, online eğitim uygulamaları ve esnek çalışma Novartis kültürünün en önemli parçaları. Pandemi bize Novartis olarak bu önceliklerimizin ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi. Özellikle bu süreçte, çalışanlarımızın ve ailelerinin psikolojik destek dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları konularda profesyonel destek almalarını sağlayan “Çalışan Destek Programları”nı hayata geçirdik.

Teknolojik altyapımız, dijital çözümlerimiz ve yenilikçi İK uygulamalarımızla pandemi sürecine nispeten daha kolay uyum sağladık. Novartis merkez ofis çalışanlarımız gibi biz de pozisyonu gereği esnek çalışma modeline uygun olan tüm üretim tesisi çalışanlarımızın evden çalışmasını sağladık. Gebze ve Kurtköy tesislerimizde çalışmaya devam eden personelimizin çalışma saatlerini esnek hale getirdik, çalışma ve dinlenme alanlarında düzenlemeler yaptık. Ailelerine destek olan çalışanlarımız için finansal ve çalışma şartları esneklikleri sağladık. Covid-19 önlemleri kapsamında tesisimizin kapalı spor salonunu kapattık. Bu süreçte çalışanlarımızın temiz hava almalarını sağlamak üzere açık hava yürüyüş parkurumuza yönlendirdik. Online yoga derslerine de katılma fırsatı bulduk.

Şirket kültürümüz hem fabrika çalışanlarımız hem de diğer paydaşlarımız tarafından takdir ediliyor. İnsan kaynakları ve yönetim danışmanlığı alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Kincentric tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin en geniş katılımlı iş yeri araştırması “Kincentric Best Employers 2021” programı kapsamında Novartis Teknik Operayonlar “En İyi İşyeri” ödülünün sahibi oldu. Bu başarıyı çalışanlarımıza ve yarattığımız kültürü sahiplenmelerine borçluyuz. Aldığımız ödüller bize hem doğru yolda olduğumuzu gösteriyor hem de daha iyi işler yapmak için bizi motive ediyor.