Çoğumuz mesainin bitmesine 10 dakika kala, tüm işi bırakıp zamanın bir an önce geçmesini bekliyoruz. Bazen de gün içinde yaptığımız işle o kadar bütünleşiyoruz ki, mesainin bitmek üzere olduğunu dahi anlamıyoruz. Bu durumlarda çoğunlukla ne düzgünce toparlanabiliyor ne de iş arkadaşlarımıza iyi akşamlar dileyebiliyor hatta kendimizi ofisin kapısından nasıl attığımızı bilmiyoruz.

ofiss
Bu senaryolar size de tanıdık geliyorsa, iş günü sonra ererken neler yaptığınızı tekrar değerlendirmenin zamanı gelmiş demektir. Uluslararası seminerler gerçekleştiren yazar Michael Kerr, “İş gününü nasıl sonlandırdığınız zannettiğinizden daha önemli” diyor. “İş gününü nasıl bitirdiğiniz iş dışındaki zamanınızı da etkiliyor. Uykunuza olumsuz etkileri oluyor, sonuçları özel ilişkilerinize yansıyabiliyor” diye ekliyor.

İşte başarılı insanların işten çıkmadan 10 dakika önce yaptığı şeyler…

checklistYapılacaklar listesini güncellemek

Ulusal iş yeri araştırmacısı olan Lynn Taylor, başarılı profesyonellerin her zaman yapılacaklar listelerini gözlerinin önünde bulundurduğunu söylüyor. Taylor, “Bu profesyoneller için son 10 dakika, gün içinde ne yaptıklarını kontrol ettikleri, aynı zamanda bir sonraki sabah için nelerin yapılması gerektiğini planladıkları bir süreç” diyor.

Masayı ve bilgisayarı toplamak

Organize olmadığınız bir ortamda projelerinizi tamamlamak daha uzun sürebilir. Taylor, “Düzenli olduğunuz bir masada daha etkili bir çalışma yakalarsınız. Bu istediğinizi kısa sürede bulmanıza da fayda sağlar” diye konuşuyor.

Başarıları gözden geçirmek

Taylor, şu an yaptığınıza odaklanmanız yerine bir süre durup arkanıza bakıp neler yaptığınızı da kontrol etmenizin işe yarayacağını söylüyor. Başardıklarınızı gördüğünüzde ise motivasyonunuz artacağını bildiriyor.

Günün analizini yapmakpc

Başarılı insanlar sadece o gün içinde hangi projeleri bitirdiklerine bakmazlar. Onlar bu projeyi gerçekleştirirken nelerin doğru nelerin yanlış gittiğini analiz etme eğilimindedirler. Taylor, “Bu kişiler yanlışı öğrenemezlerse doğruyu bulamayacaklarının, olgunlaşamayacaklarının farkındalar” diyor.

Sonraki günün önceliklerini belirlemek

Çalışma hayatında başarılı olan insanların bir sonraki sabah için planları kesinlikle vardır. Taylor, “Sonraki günün öncelikli planlarını not almak, zihninize iyice yerleşmesine yol açar. Bu da size daha iyi bir odaklanma sağlar” diyor.

İş arkadaşlarına iyi dileklerde bulunmak

Özellikle işten çıkmadan önce beraber çalıştığınız arkadaşlarınıza “İyi akşamlar” gibi dileklerde bulunmak ortamdaki pozitif enerjiyi artırır. Etkileşimi sağlar ve iyi bir izlenim bırakır.

peopleOfisten çıkmak

Başarılı kişiler eğer işleri bitmişse asla zaman kaybetmez ve hemen çalışma ortamından ayrılırlar. İş ve özel yaşam dengesini kurmayı iyi bildiklerinden zamanı geldiğinde ofisten ayrılmaya çalışırlar. Taylor  bu konuyla ilgili, “Eğer yapacak işiniz yoksa ofiste zaman geçirmek enerjinizin tükenmesine neden olabilir” şeklinde açıklama yapıyor.