Yoğun iş temposu içinde çalışan birçok ebeveyn, özellikle evden çalışmaya geçilmesiyle birlikte çocuklarının eğitimiyle ilgili yeni bir düzen kurmak durumunda kaldı. Yapılan araştırmalar; bu süreçte okulların öğretmenler ve velilerle çift yönlü verimli iletişimi desteklemesinin, ailelerin çocukların eğitim hayatında rol almasının, başarıya önemli bir katkısı olduğunu gösteriyor. Peki, başarıyı daha da arttırmak için ne yapmak gerekiyor?

Eğitimde öğrencilerin başarısının anahtarı güçlü iletişimdir. Bunu sadece öğrencinin, öğretmeni veya velisi ile olan iletişimiyle de kısıtlamamak gerek. Günümüzde teknoloji ile desteklenen iletişim, öğretmen ve veli iş birliğini kapsayan, öğrencinin de tam ortasında yer aldığı bir ekosistemi ifade ediyor.

Öğretmenler ile velilerin ortak hedefi, öğrenciler için en iyi eğitim deneyimini sağlamaktır. En iyi okulu seçmek ve öğrencinin yapısına uygun okul türünü belirlemek önemli bir başlangıçtır. Sonrasında öğrencinin eğitim sürecini takip etmek gerekir. Çocukların hem akademik hem de sosyal gelişimini değerlendirmek ve ihtiyacın ortaya çıktığı anlarda gerek öğretmen gerekse veli olarak yanlarında yer almak gerekiyor.

Okul öncesinden liseye, velilerini sınıflarına, dolayısıyla, sundukları eğitimin içine alabilen okullar, hem kurumlarına duyulan güveni arttırıyor hem de hayata özgüvenli ve başarılı öğrenciler kazandırıyorlar.

Son iki yıldır gerek dünyada gerekse Türkiye’de yaşadığımız sağlık krizi her sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de hızlı ve yaratıcı çözümler üretmemizi gerektirdi. Fiziksel kısıtlamalar nedeniyle teknoloji kullanımı bu çözümlerin merkezinde yer aldı. İletişim teknolojileri ise bu çözümlerin en önemlisi.

Öğrencinin gelişiminde bu kadar önemli olan veli – öğretmen iletişimi neleri kapsıyor?

1- Öğretmenlerin ve velilerin birbirlerini tanıması

Verimli iş birliğinin en önemli unsuru, öğretmenler ve velilerin birbirlerini tanıması ve öğrenciye yaklaşımları konusunda fikir sahibi olmalarıdır. Bu en doğru yaklaşımı seçme konusunda da önem taşır.

2- Evi öğrenme sürecinin içine taşımak

Öğrenmenin sadece okullarda gerçekleşmediğini, günümüz dünya koşullarında öğrencilerin öğrenme süreçlerinin okul dışında da devam ettiğini biliyoruz. Verimli okul ve veli iletişimi evin, öğrenmenin bilinçli bir şekilde devam edebildiği yerler haline gelmesini sağlıyor.

3- Okul ve veli ile çift yönlü iletişim

İletişimin verimli bir şekilde gerçekleşmesi, ancak iki taraflı olmasıyla mümkün. Bu durum da daha interaktif ve yapıcı geri bildirimle zenginleştirildiğinde öğrencinin başarısını güçlendiriyor.

4- Öğretmenler ve veliler arasında sürdürülebilir iletişim

Öğrenciler, düzenli ve tutarlı dolayısıyla istikrarlı bir ortamda başarılı oluyor. Dolayısıyla, öğretmenler ve veliler arasında sürdürülebilir bir iletişim sistemi sağlayan okullar, öğrencilerin güven ortamında daha sistemli çalışmalarına destek oluyor.

5- Birçok format seçeneğiyle yalın ve etkili iletişim

İletişim seçenekleri çokluğu okulların aileler ile en etkili yöntemi seçmelerini zorlaştırsa da ailelerin ihtiyacına uygun iletişim seçenekleri sunmak, durumu kolaylaştırıyor.

Fox Education, SchoolFox ve KidsFox uygulamaları ile okul ve kreşlerin dijitalleşmesinde bir sonraki adımı atmalarına ve öğrencilerin başarısında önemli rol oynayan öğretmen – veli iletişiminin güçlenmesine destek veriyor.

Avrupa’da 7.000’in üzerinde okulun güvenli ve kolay iletişim uygulamaları SchoolFox ve KidsFox, okulların ve kreşlerin öğrencilerin ders programından, yoklama bilgilerine, veliler ile mesajlaşmadan, video, ses dosyası, pdf gibi yazılı ve görsel her formatta dosya ve ödev paylaşımına kadar pek çok özelliği tek bir platformda topluyor.

Okullar, öğretmen ve velilerin en önemli iletişim etkinliği olan veli toplantıları duyurusundan, bire bir görüşme randevusuna ve toplantı günü görüşmelerine kadar tüm organizasyonunu platform üzerinden yapabiliyor. Özellikle uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan okullar gönderdikleri mesajların veliler tarafından 40 dile çevrilerek okunmasını sağlayarak iletişim engellerini ortadan kaldırıyor.

Öğretmenler ve okul yöneticileri günlük idari işlerinden zaman kazanırken, veliler de çocuklarının öğrenme süreçlerinde aktif rol alabiliyor. KVKK uyumlu yapısı ile öğretmenler de veliler de kişisel bilgilerini paylaşmadan sisteme girerek tamamen uygulama üzerinden iletişimin özgürlüğünü yaşıyor.

Okul ve kreşlerin akıllı dijital asistanı SchoolFox ve KidsFox’u daha yakından tanımak için Fox Education websitesi’ni ziyaret edebilirsiniz.