Çalışanın müşteriyle birebir temas kurduğu perakende sektöründe en önemli noktalardan biri, müşterilerle iyi bir iletişim kurup onların memnuniyetini sağlamak. Her müşteriyle her zaman doğru iletişimi kurmak ise oldukça zor.

Özellikle müşteri çeşitliliği işin içine girdiğinde karşılaşılan farklı karakterler, farklı olaylar çalışanların sabırlı olmalarını gerektirecek anlar yaşatabiliyor.

İşte pek çok perakende çalışanının karşılaştığı müşteri tipleri…

1.Mutlu müşteriler
cheering_minions

Her zaman karşılaşmak zor olsa da, evet, bu tip müşteriler gerçekten var. Güler yüzlü, pozitif bu müşterilerle sohbet etmek, iş arasında verilen ufak bir mola gibi gelir. Onlarla birlikte zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.

2.Pazarlıkçı müşteriler
handshake

Bu tip müşteriler için pazarlık olmazsa olmazdır. Etiket fiyatı onlar için önemli değildir, yeri gelir saatlerce süren pazarlık sonrasında satın alacakları şeyi kendilerine hediye ettirmeyi dahi başarabilirler.

3.Suratsız  müşteriler
3

Hiçbir şekilde “Merhaba”, “Günaydın”, “İyi akşamlar” gibi cümleleri sarf etmezler. Bu müşteriler siz ne kadar konuşmaya çalışsanız da çoğu kez tepki vermez, karşınızda sessiz kalmayı tercih ederler.

4.Soyağacınızı çıkaran müşteriler
curious

Sizin hakkınızda her şeyi öğrenmek isteyen bu meraklı müşterilerin en çok sorduğu sorular arasında, “Nerelisiniz?”, “Kaç senedir buradasınız?” “Evli misiniz?” gibi sorular bulunur. Cevap vermeme gibi bir opsiyonunuz genellikle yoktur, siz cevap verene kadar sormaya devam ederler.

5.Sinir küpü müşteriler
angry1

Daima sinirli olan, asla sakin tavır sergilemeyen bu müşteriler karşısında nasıl davranmanız gerektiğini genellikle bilemezsiniz. Ne kadar nazik davranmayı denerseniz deneyin, onların sinirini yatıştırmak imkansızdır.

6.Sinsi müşteriler
sinssi

Size yakın olan hatta genellikle “Kanka!” diye seslenen müşterileriniz bu samimiyeti kullanarak her şeyi sömürmeye çalışırlar. Saman altından su yürütmeye çalışan bu kişiler, sizin hiçbir şeyi fark etmediğinizi düşünürler ama gerçek öyle değildir.

7.Kişisel problemlerini anlatan müşterilertalk (1)

Size sürekli ailesinden, eşinden ve çevresinden yakınan bu tip müşteriler hakkında bilmediğiniz bir şey neredeyse yoktur. Dertlerini anlattıkları süre zarfında aslında iş için orada bulunduklarını ve arkalarında başka müşterilerin beklediğini tamamen unuturlar.

9.Çapkın müşteriler
222

Bu müşteriler söylediğiniz güzel sözleri, iyi dilekleri ve bazen ufak bir gülümsemenizi bile farklı anlama çekme yeteneğine sahiplerdir.

8.Son dakikacı müşteriler
lastm

Her gün mağazanın kapanmasına iki dakika kala gelen müşterilerdir. Zamanlama konusunda hiç şaşmayan bu kişiler genellikle de aynı kişilerdir ve her zaman istediklerini hemen alıp çıkacaklarını belirtirler.

10.Zararcı müşteriler
panda(2)

Bir şeyleri kırıp, parçalamaktan ilginç bir şekilde keyif alan bu müşteriler, bununla da kalmayıp olaya heyecan katmak amacıyla ortamdan uzaklaşmayı tercih ederler. Üstelik bunun komik ve eğlenceli olduğunu düşünürler.