Türkiye’de 50 bine yakın Y kuşağından bireyle gerçekleştirilen Universum İdeal İşveren Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Araştırmanın sonuçları, 2018 yılında işveren markalarının nasıl şekilleneceğine dair önemli ipuçları içeriyor.

Her yıl dünyanın 61 ülkesinde, 1,5 milyon gençle gerçekleştirilen Universum İdeal İşveren Araştırması’nın Türkiye’de bu yıl beşincisi yapıldı. 44.260 öğrenci ile Türkiye’de bugüne kadar yapılan en kapsamlı gençlik araştırması olan Universum İdeal İşveren Araştırması, gençlerin istihdama bakışı, sektörlerle ve şirketlerle ilgili algıları ve iş yaşamına dair beklentileriyle ilgili önemli ipuçları veriyor.

Kariyer hedefinde önce “girişmcilik” sonra “uluslararası kariyer”

Y kuşağı ile gerçekleştirilen Universum İdeal İşveren Araştırması sonuçları, işveren markalarının yol haritalarını çizmelerinde önemli bir etkiye sahip. Araştırmada, Y kuşağının kariyer hedefinde girişimciliğini ve yaratıcılığını kullanabileceği bir iş yaşamı istediği ortaya çıkıyor. Ardından ise “uluslararası kariyer yapmak”, “insan yönetmek” ve “iş güvencesi” beklentileri geliyor.

Y kuşağı yaşam boyu eğitim diyor

Araştırma, gençlerin kariyer ve şirket seçimlerine dair karar alma süreçlerini şekillendiren 40 temel işveren markası unsurunun ölçümünü baz alıyor. Türkiye’de beş yıldır gerçekleştirilen araştırmada birinciliği kaptırmayan işveren markası unsuru ise “Profesyonel eğitim ve gelişim.” Türkiye’de üniversiteli gençlerin bir şirketi çalışmak için ideal bir yer olarak görebilmesinde en belirleyici unsur, o şirketin çalışanlarının gelişimlerine yatırım yapmayı önemsemesi ve bunu sürdürülebilir kılması. Araştırma gösteriyor ki, Türkiye’de Y Kuşağı yaşam boyu öğrenmek istiyor.

Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı & Universum Global Türkiye Lideri Evrim Kuran: “Her yıl araştırmanın sonuçlarını Türkiye’nin en önemli işveren markası konferanslarından biri olan People Make The Brand’de paylaşıyoruz. Merakla beklenen sonuçlar ve konferansta ele alınan konular işveren markalarının geleceğini şekillendiriyor. Universum İdeal İşveren Araştırması, sonuç olarak şirketlerin artık sadece müşterileri nezdindeki algıya, yani tüketici markalarına ya da kurumsal markalarına değil, aday ve çalışanları nezdindeki algılarına da odaklanmak zorunda olduklarını ortaya koyuyor. İşveren markalarına diyoruz ki, insanların uçmasını ve şirketinizi uçurmasını istiyorsanız kanatları ve yolculuğu iyi tasarlamalısınız” diyor.