Bugün dünyada 2,5 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı var ve bu rakam her yıl yüzde 9 civarında artıyor. Hızla yayılan sosyal medya araçları oyunu da değiştiriyor.

sosyalmedya21

Bugün ortalama 2,5 milyar olarak hesaplanan sosyal medya kullanıcı sayısı, yüzde 9 gibi bir oranla her yıl katlanarak büyümeye devam ediyor. Sektördeki reklam harcaması miktarı ise daha da çarpıcı. Advertising Age tarafından ortaya konan rakamlara göre sosyal medya reklam harcamaları yüzde 55 oranında arttığı görülüyor, geçen yıl 7 milyar dolar olan bütçelerin bu yıl yaklaşık 10 milyar dolar civarında seyrediyor.

Canlı video

Canlı video, Facebook Live, YouTube Live, Periscope Pro gibi uygulamalarla hayatımıza girmiş olsa da henüz gelişim aşamasında. Focus Vision ve Zanthus Araştırma şirketlerine göre kablolu TV ve uydu kullanıcılarının yüzde 41’i yakın gelecekte üyeliklerini sonlandırmayı düşündüklerini belirtiyor. Kullanıcılar artık TV’den sosyal/dijital ortama geçiyor. İnternette görünür olan farklı oyuncuların bu teknolojiyi yakın gelecekte kullanması şart gibi görünüyor. STN Dijital CEO’su David Brickley durumu şöyle özetliyor: “Facebook Live stratejiniz yoksa arkada kalırsınız. Eğer Instagram’da çok başarılı olmanıza rağmen Instagram Story kısmını kullanmıyorsanız, yine, eninde sonunda geride kalırsınız.”

Mesajlaşma uygulamaları

Mesajlaşma uygulamaları uzun süredir olduğu gibi gelecekte de oyun değiştiren araçlar arasında yer alacak gibi görünüyor. Potansiyel müşterilere sosyal medya aracılığıyla ulaşmanın çok fazla yolu var. Ancak mesajlaşma uygulamalarının en çok ve istikrarla kullanılan uygulamalar olduğu düşünülürse, buna uygun stratejilerin geliştirilmesi gerekliliği de artık gündemde.

Sosyal ticaret

Sosyal medya ağlarının içinde kalarak geleneksel e-ticaret kapsamında ürün tanıtımı, satış, tahsilat ve gönderim işlemlerinin online olarak yapılması olarak tanımlanabilecek sosyal ticaretin, bir satış kanalı olarak yeni dönemde çok önemli olacağı belirtiliyor. Sosyal medyanın ticaretle kesiştiği nokta olan sosyal ticaret, online alışveriş kadar satın alma kararını etkileyen dinamikleri de kapsıyor. Sosyal ağlar kullanıcıların ilgi alanındaki yeni ürünleri keşfetmeleri adına çok önemli. İşte bu keşif sürecinde sosyal medya yorumları ve paylaşımları kritik rol alıyor. Sosyal ticarete örnek olarak Instagram, Twitter ve Facebook “Satın al” butonları gösterilebilir.

Sanal gerçeklik

2016’da sık duyduğumuz kavramlardan biri de VR, yani sanal gerçeklikti. İnternetteki 360 derece VR videoları çoğunlukla Facebook ve YouTube’da yer alıyor. Uzmanlara göre henüz müşteriye ulaşma açısından yerini tam olarak bulmasa da, bu tür videolar geleceği işaret ediyor. Kullanımları hızla artacak.

Sosyal kanallar

Sosyal medyada yer alan farklı kanalların hızlı büyümesi devam ediyor. Brickley, “Snapchat büyümeye devam ediyor, ancak eğlenceli ya da ilgi çekici videolara ulaşma sürecinin kolaylaştırılması gerekiyor. Instagram, hikaye ve arama bölümleriyle çok önemli iki adım attı. Özellikle arama sekmesinin algoritması mükemmele yakın çalışıyor. Instagram’da geçirilen süre arttı, bu da başarı demek” diyor.

2017’nin en büyük trendi açıkça ortada. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve diğer sosyal medya platformları hayatımızın önemli bir parçası oldu, pek çok insan için artık onlarsız yaşamak zor. İnsanlar yeni içerikler, yeni uygulamalar geliştirdikçe mevcut sosyal medya kanallarını domine etmenin de farklı yollarını bulabilir. Her durumda sosyal medya devleşmeye devam ediyor.