İster müdürlüğe yeni terfi etmiş olun ister uzun zamandır yönetici pozisyonunda çalışıyor olun, çalışanlarınızın karşısında güçlü ve yetkin bir şekilde durmanız oldukça önemli. İşte güçlü görünmenizi sağlayacak ve hızlıca uygulayabileceğiniz 3 beden dili.

kraltahti3333

Daha iyi bir müdür veya daha başarılı bir yönetici olmanın hızlı bir yolu yok. Bir yönetici olarak sizden beklenen en temel şey liderliğini yaptığınız, yönettiğiniz insanlara karşı saygılı, eşit davranmanız ve elbette işinizi en iyi şekilde yapmanız. Ancak bunların dışında kolaylıkla uygulayabileceğiniz, çalışanlarınıza karşı sizi daha güçlü gösterecek basit vücut dili hilelerinden de faydalanabilirsiniz.

Toxic People kitabının yazarı, iletişim ve vücut dili uzmanı Dr. Lillian Glass, liderlere 3 beden dili tavsiyesinde bulunuyor:

guclu_durus92828

Duruşunuzu güçlendirin

Düzgün oturmanız çalışanlarınıza daha iyi görünmenizi sağlamaktan ziyade özgüveninizin yükselmesine yarıyor.  Northwestern Üniversitesi’nin bu yıl yaptığı araştırma, duruşun ruh haliyle doğrudan ilgili olduğunu tespit etti. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre insanlar duruşlarını düzelttiklerinde kendilerini daha mutlu ve güçlü hissediyor.

geriyeyaslanmak73646

Arkanıza yaslanın

Arkanıza yaslanarak oturmak, en klasik “güçlü duruş pozu”ndan biri. Kendinizi güçlü göstermek istiyorsanız, geriye doğru yaslanarak oturun ve böylelikle karşı tarafa güçlü olduğunuzu yansıtın.

elleribirlestir8383

Ellerinizi dik tutun

İki elinizin parmak uçlarını bir araya getirdiğinizde de karşı tarafa güçlü olduğunu ifade etmiş oluyorsunuz. Satranç oyuncularına ya da filmlerdeki kötü karakterlere özgü olan bu hareket size de güçlü görünüm sergilemek istediğinizde avantaj sağlayabilir. Ellerinizi bu şekilde kullandığınızda hem kendine güvenen bir kişi görünümü sağlayabilir hem de karşınızdakini dinlediğiniz algısını oluşturabilirsiniz.