"Prof Saracoğlu" Genel Müdürü Şenay Sipahioğlu

2015 yılından beri genel müdürlüğünü yaptığı Saraçoğlu A.Ş.’nin Türkiye genelinde “Prof Saracoglu” markalı 25 adet, Azerbaycan’da ise iki adet konsept mağazası bulunduğunu belirten Genel Müdür Şenay Sipahioğlu, 2018 yılında Avrupa’ya da açılacaklarını vurguluyor. Sipahioğlu, çalışmalarından ve geleceğe yönelik projelerinden söz ediyor.

Aynı zamanda Kimya Mühendisi olan “Prof Saracoğlu” Genel Müdürü Şenay Sipahioğlu, 2007 yılında Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu tarafından Türkiye’de sağlık için doğal ürünler akımının başlatılmasıyla temeli atılan markalarının bugün 39 çalışanı olan ve giderek büyüyen bir yapıya ulaştığını belirtiyor. Sektörlerine özel işe alım yaparken, temel niteliklerin yanı sıra; ileri görüşlü, gelişime açık, sorunlarla başa çıkmayı bilen, motivasyonu yüksek ve işini sahiplenen adayları tercih ettiklerini belirten Sipahioğlu, yapılanmalarını ve yürüttükleri çalışmaları anlatıyor.

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kurucumuz Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, 2007 yılında sağlık için doğal  ürünler akımını Türkiye’de başlattı ve doğal – organik ürünlerin tanıtımı ve satışı  alanında faaliyet gösteren ve sektöre yön veren bir şirket olan Saraçoğlu Turizm ve Çevre Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.’yi kurarak, “Prof Saracoğlu” markası ile piyasaya girdi. Firmamızda şu an 39 kişi çalışıyor.

2015 yılından beri genel müdürlüğünü yaptığım Saraçoğlu A.Ş.’nin Türkiye genelinde “Prof Saracoglu” markalı 25 konsept mağazası, Azerbaycan’da ise iki adet mağazası bulunuyor. Ayrıca ürünlerimizin yer aldığı 90 satış noktası var. Ocak ayında yeni bir mağazamızı İzmir-Karşıyaka’da açtık, 2018 yılında da Avrupa’ya açılmayı hedefliyoruz.

Mağaza sayımız arttıkça iş hacmimiz de büyüyor, dolayısıyla çalışan sayımız da gün geçtikçe artıyor. Prof Saracoğlu, büyüyen kadrosuyla 2017 yılı Kasım ayı itibariyle İnsan Kaynakları Birimi kurma çalışmalarına başladı. İnsan Kaynakları birimiyle yeni kariyer planlamaları, işe alım süreçlerinde yeni uygulamalar ve performans değerlendirme sürecinin oluşturulması için adımlar attık. Kadınların çalışmasını destekleyen markamızın 25 kadın, 14 erkek çalışanı bulunuyor.

Firmanızda İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor? Şu anda bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

İnsan Kaynakları Departmanı; işe alım, personel ve özlük, eğitim ve ücretlendirme süreçlerini yönetiyor. Ocak ayı itibariyle de Performans yönetimi sistemi uygulamaya başlayacağız. Sektörümüze özel işe alım yaparken adayların, görev tanımlarında belirlediğimiz nitelik profiline uygun olmasını tercih ediyoruz. Genellikle adayın lisans mezunu olması tüm birimler için en önemli tercihimiz. Bunun yanı sıra, yabancı dil konusunda temel bilgi sahibi olan, office programlarını kullanan, ileri görüşlü, gelişime açık, sorunlarla başa çıkmayı bilen, çalışma motivasyonu yüksek, işini sahiplenen adayları tercih ediyoruz.

Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız?

Çalışanlarımızın doğum günlerini kutlayarak onlara şirketimiz adına hediye veriyoruz. Yılbaşı, bayram gibi özel günlerde, yemek ve eğlence organizasyonları düzenliyoruz. Ayrıca çalışanlarımızın motivasyonunu yükseltmek ve onların şirket hakkındaki görüşlerini almak için “Çalışan memnuniyet anketi” yapmak da planlarımız arasında yer alıyor.

Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

Hedefimiz Türkiye’de her ilde en az bir mağaza açarak ürünlerimizi daha fazla kişiye ulaştırmak. Ayrıca Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada bir bayiler ağı kurarak Anadolu’dan toplanan bitkileri ve bu bitkilerden elde edilen ürünleri tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz.