Türkiye’de 30 yaşını aşmış çalışanlar için iş bulabilmek büyük bir sıkıntı haline gelmiş durumda. Amerika ve Avrupa ülkelerinde kanunla yasaklanmış olan yaş ayrımcılığının Türk İş Kanunu’nda henüz yeri yok…

Sevgili 30 yaşını aşmamış arkadaşım: Dur! Sakın 30’u aşma, hani ola ki aştın engelleyemedin, o halde işinden ayrılıp yeni bir iş aramaya kalkma. Açık ve net söylüyorum; 30’dan sonra bu ülkede aynı pozisyonda iş bulma şansın çok zor.

İnanmıyorsan, yaş sınırı olan iş ilanlarından sadece bir kaç tane örnek göstereyim. Göstereyim ki, ayağını ona göre denk alasın. Parantez içindekilere aldırma, onlar kendimi tutamayıp benim yaptığım yorumlar.

  • 26 yaşını aşmamış Satış Temsilcisi (Bu kadarına hakikaten pes!)
  • 30 yaşını aşmamış Kalite Güvence ve Denetim Elemanı (Demek ki 30’dan sonra denetim yetileri zayıflıyor)
  • 30 yaşını aşmamış Mağaza Elemanı (Yaşlı olduğu düşünülüyor herhalde)
  • 30 yaşını aşmamış Anaokulu Asistanı (Hem de Türkiye’nin büyük okullar zincirinden birine ait)
  • 30 yaşını aşmamış Evrak Takip Personeli (Gözleri bozulup evrakları göremeyeceği düşünülüyor herhalde)
  • 30 yaşını aşmamış bayan Diş Hekimi Asistanı (Demek ki hastaların iyileşmesiyle asistanın bayan olması ve yaşı arasında benim bilemediğim doğrudan bir ilişki var)

Yaptıklarının önemi yok

Biliyorum şimdi sen bana “34 yaşındayım, iki çocuğum var, ev geçindirmenin bilinciyle çalışıyorum zaten” “Şimdiye kadar hep perakende sektöründe çalıştım, en iyi bildiğim iş bu” “İyi de benim satışlarımda birinciliklerim ve ödüllerim var” gibi cümleler kurabilirsin. Üzgünüm, bu söylediklerinin ne yazık ki hiçbir önemi yok, 30’u geçtin mi sen ondan haber ver. Geçtiysen geçmiş olsun arkadaşım.

Bana sorarsan, anlayabilmiş değilim; 30’u 5 geçince, 40’ı 3 geçince, 50’yi 4 geçince ne oluyor diye. Hele hele de 30’u geçmek; yaşlılık desem el insaf, bıkkınlık desem; daha çalışma hayatının başları, verim düşmesi desem; e bu da duruma ve kişiye göre değişir. Nereden baksam tutarlı bir taraf bulamıyorum anlayacağın.

Sen de ben de çok iyi biliyoruz, düpedüz yaş ayrımcılığıdır bu. Amerika ve Avrupa ülkelerinde kanunla yasaklanmış yaş ayrımcılığı, ama gel gelelim bizim iş kanunumuzda henüz yeri yok. Konunun iş kanunu içine dahil edilerek yaş ayrımcılığına ivedilikle son verilmesini diliyor, sana yetkinliklerinle, eğitimlerinle, tecrübelerinle değerlendirilebileceğin, parlak bir kariyer diliyorum.