Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, istihdam piyasasının nabzını tutmak için on yıldır aylık olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin, Mayıs 2019 dönemine ait verileri açıklandı. 

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net, İstihdam Endeksi Mayıs 2019 sonuçlarını açıkladı. Mayıs ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısı nisan ayına göre %2 artış gösterdi. Yılbaşından bu yana iş ilanı sayısı artış gösteren Perakende sektörü, mayıs ayında da ilanlarını en çok arttıran sektör oldu.

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu olan Kariyer.net’in istihdam piyasasının nabzını tuttuğu İstihdam Endeksi’nin Mayıs 2019 sonuçları açıklandı. Her ay, Kariyer.net’te yayınlanan onbinlerce iş ilanı ile 10 milyonun üzerinde iş başvurusundan elde edilen büyük verinin işlenmesi ile oluşturulan endekse göre mayıs ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısı Nisan ayına oranla %2 artış gösterdi.

En çok iş ilanı yayınlayan, dolayısıyla istihdama en çok katkı sağlayan sektörler sıralamasında Tekstil sektörü ilk sırada yer aldı. Tekstil sektörünü Bilişim (4.889 iş ilanı), Üretim/Endüstri (4.107 iş ilanı) ve Sağlık (3.932 iş ilanı) sektörleri takip etti.

Mayıs ayında hemen hemen tüm sektörlerde ilan sayısında artış kaydedilirken, “iş ilanı sayısını en çok arttıran sektörler” sıralamasında ilk sıraya Perakende sektörü yerleşti. Perakende sektörünü %9 artışla Tekstil (5.179 ilan), %7 artışla Gıda (2.490 ilan) ve  %7 artışla Finans (1.032 ilan) sektörleri izledi. Perakende sektörü; iş ilanı sayısını şubat ayından itibaren sırasıyla %8, %17, %10 ve son olarak da mayıs ayında %14 arttırdı. 2.665 ilanın yayınlandığı Perakende Sektöründe, en fazla ilan yayınlanan pozisyonlarda ilk sırada Satış Danışmanı, ikinci sırada Mağaza Müdürü yer alıyor.

Otomotiv sektöründe iş fırsatları artıyor

Yeni iş olanakları açısından durağan bir yıl geçiren otomotiv sektörü; yayınlanan yeni iş ilanı sayısında son 3 aydır yakaladığı artış trendini korudu. Sektör; mart ayındaki  %6 ve nisan ayındaki %2 artış oranlarını takiben mayıs ayında da %5’lik artış kaydederek, istihdam açısından önemli bir ilerleme sağladı. Otomotiv sektöründe öne çıkan pozisyonlarda dikkatleri, ‘Ar-Ge’, ‘Kalite’, ‘Üretim’ ve ‘Proje’ mühendisleri çekti.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal: “Perakende, Gıda ve Tekstil sektörleri istihdamı hareketlendirdi”

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, İstihdam Endeksi’nin mayıs ayı sonuçlarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Mayıs ayında yayınlanan iş ilanı sayılarına baktığımızda; Perakende, Gıda, Tekstil ve Otomotiv gibi sektörlerde artış görüyoruz. İş ilanı sayılarında; Perakende sektörü’nde  geçen aya göre %14, Tekstilde %9, Finans-Ekonomi’de %7, Otomotivde %5 artış kaydedilmesi yaza girerken istihdam piyasasının hareketlendiğini gösteriyor. Hazır giyim alanında dünyanın en büyük 6. ihracatçısı konumda olan Tekstil sektörü; geçtiğimiz aya göre %9 artış kaydederek en çok iş ilanı yayınlayan sektör oldu. Tekstil sektörü; ihracatın büyümeye ve istihdama olan katkısının görülmesi açısından güzel bir örnek.”

Ramazanda sahura kalkanlar, yüzbinlerce iş başvurusu yaptı

İş arayanların mayıs ayında Kariyer.net’te yaptıkları başvuruların incelenmesi; Ramazan döneminin iş başvurularına olan etkilerini de ortaya çıkardı. Ramazan döneminde gün içi saatlerde yapılan iş başvurularında, nisan ayına kıyasla %7’lik bir artış gözlemlendi. İş başvurularında öğlen saatlerinde %12 seviyelerinde artış, iftar saatinde (20:00 – 21:00) ise %24’e varan düşüş gözlemlendi. Sahur saatlerinde yapılan iş başvurularının nisan ayında aynı saatte yapılan başvurular ile karşılaştırılmasında; saat 03:00’te %98, 04:00’te %203 ve 05:00’te %115’lik artış oranları kaydedildi.

Mavi Yakanın gözde pozisyonları

Kariyer.net’in mavi yaka istihdamına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği lokasyon bazlı iş ve eleman arama uygulaması İşin Olsun’un verilerine göre; mayıs ayında en çok iş ilanı yayınlanan pozisyonlar sırasıyla Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Aşçı ve Komi oldu. Garson pozisyonunda yayınlanan iş ilanlarında geçen yılın ayına göre %30, Sekreter pozisyonunda ise %32’lik artış kaydedildi. En fazla yeni ilan yayınlanan iller ise sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa oldu.

Mayıs ayı itibarıyla İşin Olsun’da adaylar; mobil uygulamaya ek olarak, www.isinolsun.com üzerinden de üyelik gerçekleştirip, iş başvurusu yapabiliyorlar.

*İstihdam Endeksi Mayıs 2019 verileri için https://www.kariyer.net/kariyer-istihdam-endeksi/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.