“Asla pes etme” cümlesinin klişe olmasının bir nedeni var. Hayat başarısızlıktan başarıya uzanan umut hikayeleriyle dolu. Her başarısızlık aslında başarılı olma yolunda ufak bir tümsek. Biraz sarssa da yolu tanımamızı sağlıyor ve bizi daha güçlü kılıyor. Sizler için tam da bu klişeye karşılık gelen, zorluklara rağmen denemekten asla vazgeçmeyen dünya çapında ünlü 6 ismin başarı hikayelerine baktık.

kapak

Sarah Jessica Parker, Stephen King, J.K. Rowling, Emily Blunt, Oprah Winfrey ve Jim Carrey. Onlar için zengin, güzel, yetenekli, yakışıklı, en çok da şanslı sıfatını kullanmadan önce ünlü olmadan önceki hayatlarına bakmakta fayda var. Bir süre arabasında yaşamak zorunda kalan, uzun süre yoksullukla ve önemli ailevi sıkıntılarla mücadele eden, kariyer yolunda onlarca defa reddedilen ama asla pes etmeyen bu ünlü isimlerin hayat hikayeleri çok çarpıcı.

İşte kariyer yolunda umudu tükenenlere ilham kaynağı 6 hayat hikayesi:

J.K. Rowling

Ünlü yazar ilk Harry Potter kitabından sadece üç yıl önce büyük sıkıntılar yaşamış. Devlet yardımı alan, boşandıktan sonra bebeğine bakmakta zorlanan Rowling, 90 bin kelimeden oluşan ilk kitabı “Harry Potter and The Philosopher’s Stone”u bir bilgisayarı olmadığı için elle yazıyor. Onlarca defa reddedildikten sonra kitabı küçük bir yayınevi basmaya karar veriyor. Bunun da nedeni yayınevi sahibinin sekiz yaşındaki kızının kitabı çok sevmesi.

jk

Stephen King

Stephen King uzun bir süre çok yoksul bir hayat sürdürüyor. Evlenmek için kıyafet ödünç alıyor ve karısıyla bir karavanda yaşamaya başlıyor. Yazmaktan ise asla vazgeçmiyor. İlk yayınlanan ve sadece 35 dolar kazandığı hikayesi The Glass Floor’dan önce tam olarak 60 tane red mektubu almış. Stephen King, bugün kitapları milyonlarca satan ünlü bir yazar.

stephen

Jim Carrey

Jim Carrey 14 yaşındayken zor günleri başlıyor. Babası işini kaybediyor ve bir karavana taşınmak zorunda kalıyorlar. 15 yaşında annesinin hazırladığı kostümle ilk kez sahne alan Carrey aradığı ilgiyi bulamıyor. 16 yaşında okulu bırakıyor ve komedyen olmak için Los Angeles’a taşınıyor. Uzun süre arabasında yaşayan ve hayallerine kavuşmak için çabalayan Carrey, 1995 yılında kendisine bir gün 10 milyon dolar dolar kazanacağını bildiren bir not yazıyor. Hayali Salak ile Avanak filmiyle gerçeğe dönüşüyor. Hala o notu sakladığını söyleyen Carrey, hayalinin peşinden koşmayı hiç bırakmamış.

jim

Sarah Jessica Parker

Sarah Jessica Parker yoksul bir madenci kasabasında doğuyor. Dört kardeşi var. İki yaşındayken anne ve babası boşanıyor. Annesinin ikinci evliliğiyle aileye dört kardeş daha eklenince, Parker kendisini annesine maddi olarak destek olmak için dans edip şarkı söylerken buluyor. Yoksul bir hayata rağmen annesi Parker’ı oyuncu olması yönünde her zaman teşvik ediyor. Parker hiç pes etmiyor. Bursla okuyor ve ardından oyuncu seçmelerine katılıyor. Onlarca yan rolden sonra nihayet çıkışını Sex and the City’deki Carrie karakteri ile yapıyor.

sarah

Emily Blunt

Bugün Golden Globe başta olmak üzere pek çok ödüle aday gösterilen ünlü oyuncu Emily Blunt’ın çocukken ağır derecede kekeme olduğunu biliyor muydunuz? Ünlü oyuncu asla pes etmiyor, ailesi ve öğretmenlerinin de desteğiyle konuşma güçlüğünü rol aldığı ufak piyeslerde yenmeye başlıyor.

emily

Oprah Winfrey

Ünlü sunucu Oprah Winfrey hayatı boyunca pek çok zorlukla karşılaşıyor. Irkçılık, aile sorunları, taciz bunlardan sadece birkaç tanesi. Tüm bu zorluklar onu asla yıldırmıyor. Önce okulda onur listesine giriyor. Ardından üniversiteyi tam bursla tamamlıyor ve televizyon dünyasına atılıyor. Oprah, bugün programları milyonlar tarafından izlenen bir televizyoncu ve dünyanın en güçlü kadınları arasında yer alıyor.

oprah