Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleşen dünyanın en gelişmiş ve yaygın test otomasyon altyapısı Selenium’a adanan ilk konferans olan SeleniumCamp’ta Kariyer.net’ten Yazılım Test Takım Lideri Onur Başkırt da yerini aldı.

onur baskirt
Kariyer.net Yazılım Test Takım Lideri Onur Başkırt

2011 yılında Selenium’a adanmış ilk uluslararası konferans olarak kurgulanan SeleniumCamp, Doğu Avrupa’nın önde gelen teknik test konferansı olarak iki gün boyunca dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen önemli konuşmacılar ve üç paralel oturumla yüzlerce katılımcıya hitap ediyor. Selenium dışında görsel testler, metrikler, güvenilir test altyapıları, ölçeklendirme çözümleri, IoT testleri, Big Data testleri, masaüstü ve mobil testler, mikro-servisler gibi birçok konunun konuşulduğu konferanstaki tüm sunumlar ve paneller Youtube üzerinden paylaşıma açılıyor.

Bu yıl 24-25 Şubat tarihleri arasında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleşen konferansta “Görsel Test Otomasyonunun Renkli Dünyası” (Colorful World of Visual Test Automation) adlı sunumuyla Kariyer.net Yazılım Test Takım Lideri ve SW Test Academy Blogu Kurucusu Onur Başkırt da yer aldı. Pek çok farklı görsel test aracı olması nedeniyle renkli kelimesini özellikle seçtiğini söyleyen ve sunumuna görsel test ana ilkelerinden bahsederek başlayan Başkırt, bununla ilgili bazı araçlardan bahsederek Applitools Eyes, Galen Framework ve Percy hakkında detaylı bilgi verdi. Başkırt ardından Selenium, AShot ve ImageMagick araçlarıyla nasıl görsel test otomasyonu yapılabileceğini anlattı. Kariyer.net, Innova ve Keytorc’la birlikte SeleniumCamp’te Türkiye’den kabul edilen üç şirketten biri olma ayrıcalığını yaşamış oldu.

Selenium, 2004 yılında ThoughtWorks’den Jason Huggins tarafından geliştirilen ve günümüze kadar gelişerek gelen, şu an dünya üzerinde kullanılan en gelişmiş ve yaygın open-source test otomasyon altyapısı olarak dikkat çekiyor. Kariyer.net de pek çok büyük organizasyon gibi test otomasyon altyapısını Selenium üzerine inşa etmiş bulunuyor ve Selenium hakkındaki tüm yenilikler yakından takip edilerek uygulanıyor.

Başkırt’ın sunumunun detaylarına ve video kaydına ulaşmak için tıklayın.