Kişinin ofiste nasıl bir yönetici olduğunu anlaması ve liderliğine özeleştiriyle bakabilmesi, eksileri ve artıları fark etmeyi sağlaması nedeniyle son derece ufuk açıcı bir algıyı da beraberinde getiriyor. Hay Group, yaptığı araştırmada liderlerde özellikle altı özelliğin baskın olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre belirlenen lider tiplerini sizin için derledik.

lider1a

Çalışanlarıyla kurduğu ilişki ve inşa ettiği uyumlu atmosfer sayesinde ekibini başarıya taşıyan liderler olduğu gibi, çalışanların kendisinden çekindiği, otoritesi ve mükemmeliyetçiliğiyle ün salmış liderler de var. Hay Group’un yaptığı araştırma liderlerde baskın olan özellikleri ortaya koyuyor. Buna göre altı ana başlıkta prototipleşen liderler, olumlu ve olumsuz taraflarıyla dikkat çekiyor. Peki, hangi lider uzun süreli başarıya daha yakın? İdeal lider olmada hangi özellikler öne çıkıyor? Sizi hangi lider tipi tanımlıyor?

İşte baskın 6 lider tipi:

Yönlendirici

Araştırmaya göre yönlendirici liderlik tipinde yönlendirme davranışı, genelde yöneticinin verdiği görevlerle uygulanan ve acil durumlarda işe yarayan bir davranış biçimi. Oysa insanları yönetme konusunda genel olarak bu özelliğin olumlu bir etki yaratmadığı söyleniyor. “En iyisini sadece ben bilirim” anlayışının artık çok eskide kaldığını söyleyen uzmanlara göre bu davranış biçimi acil çözülmesi gereken sorunlarda ve hızlı ilerlemesi gereken süreçlerde işe yarıyor.

Vizyoner

Araştırmaya göre vizyoner lider uzun vadeli düşünmesi, çözüm üretmesi ve çalışanlara bu şekilde yaklaşması nedeniyle en etkili lider tipi. Çalışanlara neyi, nasıl ne zaman yapacaklarını söylemektense onlara alan bırakan, zaman tanıyan ve potansiyellerini kullanmaları konusunda destekleyen liderler en uzun ömürlü yönetici tipleri arasında yer alıyor.

Sosyal

Katılımcı lider tipi öncelikle organizasyonda güven ve uyum yaratmak amacıyla hareket ediyor. Araştırmaya göre, bu lider tipi güçsüz olarak tanımlandığı için organizasyonun başarısına engel olarak görülebiliyor. Oysa bu oldukça yanlış bir düşünce. Uyum için emek veren ve insan ilişkilerini önemseyen bir lider, kriz zamanlarında işleri yoluna koyabilen lider anlamına geliyor.

lidera2

Katılımcı

Katılımcı lider tipi, yönettiği grupla liderlik ettiği süre içinde sürekli ilişki kuruyor. Çalışanları liderlik sürecine dahil ediyor. Ona göre bir takım, tek bir kişi yerine çok daha iyi fikir üretebilir. Bu nedenle herkesin birbirinin görev tanımını bildiği, söz almaktan çekinmediği, yaratıcılığı merkeze koyan bir iş atmosferi kuruyor.

Öncü

Araştırmalara göre bu yönetici, bir izci lideri gibi grubun hızlanıp yavaşlamasında son derece etkili. Yüksek performans gösteren ve yüksek performans bekleyen bu yönetici tipi ekiplerin başarılı olmasına olumlu etki eden davranışlar sergileyebiliyor. Öncü tiple ilgili dikkatli olunması gereken önemli bir nokta var. Her şeyin aynı anda ve mükemmel olmasını isteyen bu lider tipi, çalışanlarının motivasyonlarının düşmesine ve yaratıcılığın ortadan kalkmasına neden olabiliyor.

Koç

Koç özelliği gösteren liderler genelde takımlarının her bir üyesini çok iyi tanıyor. Çalışanların eksi ve artılarını çok iyi bilen bu liderler, onlara kendilerini geliştirmeleri noktasında çok yardımcı oluyor. Araştırmaya göre en az değer verilen ama uzun vadede en etkili liderlik performansını geliştiren yöneticiler, koç özelliği taşıyan liderler. Çalışanlarını geliştiren ve bunu takıma fayda olarak iliştiren bu liderler, ayrıca çalışanları tarafından en çok sevilen liderler arasında yer alıyor.