Sosyal medya stratejisinin niteliği hem işveren markası hem de hedef kitle için çok önemli. Başarılı bir strateji yürütmek için bazı basit ama olmazsa olmaz kurallara uymak gerekiyor.

sosyalmedya1

Günümüzde sosyal medya daha önce hiç olmadığı kadar etkili ve bu etki alanını genişleterek büyüyor. Dijital pazarlama dünyasında ürünü müşteriyle buluşturma deneyiminde sosyal medya en önemli araç. Bu nedenle ilk ve en önemli aksiyon bu aracı doğru kullanmayı başarabilmek. Bazı basit kurallarla, tasarlanacak sosyal medya stratejisinin istenen hedef kitleye beklenen etkiyle ulaşmasını sağlamak çok daha kolay. Bununla birlikte başarılı bir çalışma kurumun işveren markası için de çok değerli sonuçlar çıkarabiliyor. Yeni nesil adaşlar sosyal medyada güçlü şirketlerde çalışma konusunda çok daha istekli görünüyor.

Dinlemek

Sosyal medyada etkili bir pazarlama stratejisi yürütmek için öncelikle çok dinlemek ve az konuşmak gerekiyor. Hedef kitlenin istediklerini sessizce gözlemlemek ve onlar için neyin çok önemli olduğunu tespit etmek her şeyin başında geliyor.

Odaklanmak

Sosyal medya pazarlama stratejilerinde odaklanma kuralı son derece önemli. Hedef kitleye uygun mesajın odak noktasının belirli olması, ilgiyi dağıtmaması ve sağlam bir mesaj içermesi gerekiyor. Dağınık mesajlar istenen etkiyi yaratmıyor.

Kalite

Sosyal medyada yer alacak kampanyanın içerik ve görsel olarak kaliteli olması çok önemli. Etkili bir tasarım, yazım yanlışı olmayan yaratıcı bir içerik ve kampanyaya uygun görseller kullanmak şart. Sıradan içerik ve tasarımlar beklenen etkiyi yaratmıyor.

Sabır

Sosyal medya kampanyaları bir gecede yapılmıyor. Gerçekten etkili bir içerik ve tasarım için öncelikle saha araştırması yapmak şart. Ardından kampanyanın amacına ulaşması için zaman ayırmak ve sabır göstermek gerekiyor.

Anahtar kelimeler

Eğer sosyal medya kampanyası içerik ve tasarım açısından kaliteliyse ve hedef kitleyi yakaladıysa, söz konusu kitle kampanyayı beğendiğini belli eder, paylaşır ve alanını genişletir. Bu nedenle kampanyada arama oranı yüksek anahtar kelimelere yer vermek çok önemli. Bu şekilde içeriğin Google’da indekslenmesi de kolaylaşır.

Etkileşim

Sosyal medya kampanyasını tasarlamadan önce aynı sektörde iyi işler yapmış organizasyonları, kişileri ve başarılı olmuş kampanyaları incelemek çok önemli. Bu kurumlarla iletişim kurmak ve iş ilişkileri inşa etmek tasarlanacak kampanyanın kalitesini ve etki alanını büyütecektir.

sosyalmedya2

Değer

Sosyal medya kampanyasında uzun uzun metinlere, açıklamalara ve gereğinden fazla içeriğe yer vermek hedef kitlenin kampanyayı dikkate almamasına, hatta itici bulmasına bile neden olabilir. Bu nedenle değeri olan, merak ettiren, kaliteli ve yaratıcı içerik oluşturmak son derece önemli.

Ulaşılabilirlik

Sosyal medya kampanyası süresince ve sonrasında gelen e-mailleri, telefonları, şikayet ve önerileri dikkate almak, kişilerle birebir ilişki kurup onları dinlemek gerekiyor. Bu şekilde kampanyanın zayıf yönlerini anlamak kolaylaşacağı gibi, memnuniyet oranları da artırılabilir.

İşbirliği

Başkalarının kaliteli içeriğini paylaşmayıp onların sizinkini paylaşmasını beklemek çok da mantıklı değil. Bu nedenle değerli olduğu düşünülen içeriği paylaşmak, kampanyayı yapanlarla iletişime geçmek ve işbirliklerine gitmek son derece faydalı.

Bilgi

Pek çok başarılı proje içinde güvenilir bir bilgi barındırır. Kampanyada sunulacak bilgiye dikkat etmek ve güvenilir olmasına özen göstermek çok önemli.