Benzer yeteneklerle ön plana çıkan, benzer kurslardan benzer sertifikalar almış, hemen hemen aynı kalitedeki üniversitelerde okumuş adaylar arasından seçim yapmak oldukça zor. Firmaların İnsan Kaynakları uzmanları birbirinden pek de farklı olmayan CV’lere bakıp kara kara düşünüyor. Bunca insanla saatlerce görüşüp firmamız için en doğru kararı nasıl vereceğiz?

Birbiri ardına üniversiteler açılıyor, herkes mutlaka üniversiteden mezun oluyor ve hemen hemen herkes artık en az bir tane yabancı dil biliyor. Evet, artık devir değişti ve yetenek yarışları seviyeyi yükseltti. Artık her yer benzer niteliklere sahip binlerce iş arayan gençle dolu. Eskiden varlığı yeterli olan yabancı dil, üniversite mezunu olmak ve bilgisayar kullanmak şimdi sıradan beceriler arasında yer alıyor. İnsan Kaynakları departmanları için ise gerçek yeteneği yakalamak, kurum kültürüne en uygun adayı seçmek ve onu uzun süre kuruma bağlı bir şekilde tutmak artık çok daha önemli hale geldi.

Peki, bu süreci kısaltmanın ve kolaylaştırmanın bir yolu var mı? Elbette var. Artık zaman videolu iş görüşmesi zamanı.

İşte videolu iş görüşmesinin işverenler ve adaylar için faydaları:

Videolu görüşme: doğru zaman yönetimi

Firmaların İnsan Kaynakları departmanlarının aranan tek bir pozisyon için yüz binlerce CV ile muhattap oldukları kesin. Bunları elemek kolay değil. CV’ler birbirlerine benzedikçe seçim yaparken hata yapma olasılığı da yükseliyor. Yüz yüze görüşmenin değeri sırf bu nedenle günden güne artıyor. Fakat bu da ayrı bir mesai. Saatlerce onlarca adayla görüşmek, her birini tek tek analiz etmek gerekiyor.

3

Oysa bugün videolu iş görüşmesi yapmak hem şirketler hem de adaylar için zaman kaybını engelliyor, doğrudan hedefe ilerleme yolunda sağlam adımlar atmayı sağlıyor. Bunun için öncelikle şirketlerin videolu iş görüşmesi sistemini İK departmanlarına entegre etmeleri gerekiyor. Firmalar isterlerse ayırt edici sorular belirleyip adayın ofise gelmesine gerek kalmadan cevaplarını kaydetmesini sağlayabilir, isterlerse de canlı olarak video ile iş görüşmesini yapabiliyor.

Hem maliyet hem de iş görüşmesine ayrılan süre azalıyor

Videolu iş görüşmesi hem şirket hem de aday için sürecin maliyetinin yüzde 75 azalmasını sağlıyor. Aday her görüşme için yola düşmek, şirket de her seferinde 1 saatini beklentisini karşılamayacak bir adaya ayırmak zorunda değil. Firma vücut dilini ve CV’sini etkileyici bulduğu, yüz yüze görme fırsatını video ile yakaladığı adayı çok daha kolay seçebiliyor.

2

Görüşmeler kaydediliyor

İnsan Kaynakları uzmanı kayıtlı iş görüşmesini birkaç defa izleyebilir, isterse görüşmeyi müdürleriyle ya da ilgili pozisyonun yöneticileri ile paylaşabilir. Bu şekilde aday daha şirkete gelmeden birçok insan onunla ilgili fikir sahibi oluyor. Fikir birliğine varıldığında aday şirkete çağırılıyor ve sürecin hem etkin hem de hızlı yürümesi sağlanmış oluyor.

Video ile iş görüşmesi zamanla yayılacak ve tüm şirketlerin ve adayların kullandığı bir sistem haline gelecek. Maliyet ve iş gücünü hafifletmesi ve zaman kazandırmasının yanı sıra, doğru adaylarla doğru pozisyonları buluşturması açısından video ile iş görüşmesi sistemi geleceğin İK dünyasına şimdiden göz kırpıyor.