İş yaşamında her alanda fark yaratmak için yaratıcı projeler üretmek, inovasyona odaklanmak ve eğitimi ön planda tutarak harekete geçmenin önemi gün geçtikçe artıyor. En kritik nokta ise doğru işe alımı gerçekleştirebilmekten geçiyor. Yapılan işe fark katacak çalışanlar için deneyimden önce yaratıcı çalışan istihdamına odaklanmak gerekiyor. İstediğiniz özelliklere sahip ve kurum kültürünüze yenilik katacak çalışanların hayalini kuruyorsanız, işe istihdam noktasında fark yaratan bir süreci yöneterek başlayabilirsiniz.

Yaratıcı istihdam süreçleri yavaş yavaş tüm şirketlerin gündemine giriyor. Uzmanlar Firmaların fark yaratan çalışanları istihdam edebilmesi için daha farklı bakış açıları geliştirmesi gerektiğini vurguluyor.

Peki yaratıcı istihdam nasıl yapılır? Firmanıza değer katacak o sevgili çalışan nerede? Ona ulaşmak için neler yapılabilir?

İşte hayalinizdeki çalışanı bulmak için yeni trend yaratıcı istihdam tavsiyeleri:

İşinizle gerçekten ilgilenen kişileri bulun

Yaratıcı istihdamın ilk basamağı öz eleme. Bunun için verilecek iş ilanının spesifik olması gerekiyor. Neyi, nasıl istediğinizi ne kadar iyi ifade ederseniz o kadar çok ilgili başvuru gerçekleşiyor. Öz eleme, başvuru sayısının daha en başından kendi içinde bir eleme sistemine tabi olmasını sağlıyor. Bu şekilde hem zaman hem de işgücü kaybından kurtulmak mümkün. I Love Rewards Inc. CEO’su Razor Suleman, Walt Street Journal’a yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili yaptıkları deneyden bahsediyor. Buna göre üzerinde çalıştıkları ve iyi kurguladıkları iş ilanı için davet ettikleri bin 200 kişiden iş görüşmesine sadece 400 kişi gelmiş. Suleman, bunun öz eleme sisteminin işleri ne kadar kolaylaştırdığına iyi bir örnek olduğunu belirtiyor. Bu nedenle işe firmanın kendisini ve çalışanda aradıklarını iyi anlatan bir iş ilanı oluşturmakla başlaması önemli.

is-sevilen

İnteraktif görüşmeler ayarlayın

Potansiyel adayları bir arada gözlemleyebilecek ortamlar kurgulamak da yaratıcı işe alım sürecinin önemli bir parçası. Bu tür grup toplantılarında kişinin ilgisini, deneyimini, merak ve yeteneklerini inceleyebilmek daha kolay. Bununla da kalmayıp adayların birlikte katılabileceği ortak etkinlikler de planlanabilir. Toplu görüşmeler yaratıcı işe alım süreçlerinde kişinin kurum kültürüne uyum sağlayıp sağlamayacağı ya da fark yaratıp yaratmayacağı noktasında da son derece faydalı.

toplanti

Yaratıcı istihdam araçları kullanın

İnsan Kaynaklarının gündeminde yetenekli adaya ulaşmanın zorluğu önemli bir yer kaplıyor. Yüzbinlerce üniversite mezunu arasından kurumunuza uyum sağlayacak, yetenekli ve yenilikçi bir aday bulmak eskisi gibi kolay değil. Bu noktada hayalinizdeki adaylara özel bir işe alım süreci de kurgulayabilirsiniz. Hedefi on ikiden vurabilmek adına o sektöre özel bir ilan ya da başvuru aracı tasarlamak yaratıcı bir başlangıç anlamına da geliyor. Buna somut bir örnek olarak Red 5 Studios adlı video oyunları yapan bir şirketin yaptığı uygulama verilebilir. Şirket, çalışmak istediği adayları belirledikten sonra adaylara CEO’larının onlarla ne kadar çok çalışmak istediklerini anlattığı kişisel bir video yollamış. Sonuç, yaratıcı istihdam araçlarının ne kadar işe yaradığına güzel bir örnek. 90’dan fazla kişi videoya cevaben geri dönmüş. 3’ü de Red 5 Studios ekibinde çalışmaya başlamış.

yetenek

Fuarlar dışında farklı etkinliklere katılın

İş fuarları genelde iş sahibi kişilerin katıldığı adaya ve işverene iş bulma ve iş arama konularında çok da fayda sağlamayan organizasyonlar. Bu nedenle farklı organizasyonlara katılmak şirket kültürüne uygun yeteneği bulabilmek açısından çok daha faydalı. Örneğin eğer aranan aday bir grafik tasarımcı ise grafik tasarımcıların ilgisini çekecek sergiler, ödül törenleri ve etkinliklere gidilebilir.

etkinlik

Gözlerinizi dört açın ve hayatın her anına odaklanıp arayışınızı yaratıcı bir şekilde sürdürün. Klişelerden uzakta, yenilikçi bir şekilde istihdam sürecini yönetmek, yaratıcı adayı bulmak için en önemli şart.

Bütün bunlarla birlikte aradığınız adayı çok hızlı bulabilmek için hemen yaratıcı bir iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

 

online-ilan