Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net olarak şirketlerin işveren markası yolculuğuna destek olmak için yola çıktık ve ihtiyaçlara veri odaklı yaratıcı çözümler sunan WeBrand girişimini kurduk. Peki, WeBrand ekibi ne zaman kuruldu, işveren markası çalışmalarında şirketlere nasıl destek oluyor? Gelin, bu soruların cevaplarını WeBrand Managing Partner’ı Ezgi Arslantay’dan dinleyelim…

WeBrand olarak yaklaşık 1 yıl önce Türkiye’nin ilk ve en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in dijital işveren marka çözümleri sunan start-up’ı olarak yola çıktık. Kariyer.net, iş arayanlarla işverenleri 23 yıldır yeni nesil teknolojilerle bir araya getiren bir platform. Bugün itibarıyla Kariyer.net üyesi 500 binden fazla işveren, geliştirdiğimiz ürünlerden, hizmetlerimizden ve deneyimimizden faydalanıyor.

Küresel çapta artan yetenek kıtlığı ve yeni kuşakların çalışma hayatına katılması, şirketlerin hem yeni yeteneklere kendilerini tanıtmaları hem de mevcut yetenekleri elde tutmaları için  işveren markalarına yatırım yapmalarını neredeyse zorunlu hale getirdi. Sürdürülebilir yetenek dönüşümüne fırsat sağlayan ve insanileştirilmiş deneyimler sunan markaların, kendilerini anlatabilmeleri için işveren markasını önemli bir araç olarak kullandığını görüyoruz.

Biz de şirketlerin İK iletişim ihtiyaçları için farklı, yaratıcı dijital çözümler sunan, genç yeteneğe yakın, gücünü Kariyer.net’ten alan bir start-up olarak şirketlerin işveren markası çalışmalarında en yakın yol arkadaşları olmayı amaçlıyoruz. Kendimizi Kariyer.net’in işveren marka çözümlerini temel alarak start-up ruhu ve dinamizmi ile buluşturan kurumsal kâşifler olarak tanımlıyoruz.

Hem iş hem müşteri yönetimi hem de kreatif alanda deneyimli, farklı yetkinliklere sahip bir ekibiz. Farklı alanlarda edindiğimiz birikim ve deneyimler aslında sunduğumuz çözümlerin de kapsamını anlatıyor. Şirketlerin işveren markası olarak bilinirliğini arttırmak, doğru yeteneklere ulaşmasını sağlamak ve şirket kültürlerini tanıtmak için stratejiyi yaratıcı fikir ve deneyimle buluşturup, odağımıza çalışanı alan hikâyeler yaratıyoruz.

WeBrand hangi hizmetleri sunuyor?

WeBrand olarak Kariyer.net aracılığı ile Türkiye’nin en büyük yetenek verisine sahip olmamızın sağladığı avantaj sayesinde genç yeteneklere yakınız. Yetkin ekibimizle farklı sektör ve büyüklükteki şirketler için hem kreatif hem de geniş ölçekte destek mekanizmaları sunuyoruz. Geçtiğimiz yıl bizimle çalışan işverenler ile yaptığımız analiz sonucunda, sunduğumuz farklı çözümler sayesinde ortalama iş ilanı görüntülemelerinde %47, başvurularında %39 artış yakaladıklarını görüyoruz.

WeBrand olarak ürün ve hizmet portföyümüzü dört ana başlıkta topluyoruz;

  • Kariyer fuarları ve canlı yayınlar,
  • İşveren markası strateji ve tasarımı,
  • Genç yetenek iletişimi,
  • Sosyal medya iletişimi.

Fuarlar ve düzenlediğimiz canlı yayınlarla şirketleri, hedef kitlesinde yer alan genç yeteneklerle bir araya getiriyor, işveren markalarını anlatabilecekleri online deneyimler sunuyoruz. Böylece şirketler yetenekleri, mezun olmadan önce ya da kariyerlerinin henüz başındayken bünyelerine katma fırsatı yakalıyorlar. Genç yetenekler de liderlerin ilham verici hikâyelerini ve markaların kurum kültürünü ilk ağızdan dinleme şansına sahip oluyor. İşverenin markasına özel olarak tasarladığımız deneyim, stant ve canlı yayın alanlarıyla dijital platformda 360 derece etkileşim kurma imkânı sağlıyoruz.

Top üniversite öğrencilerini odağımıza aldığımız Kariyer Günleri ve Staj Günleri’nde; sektörünün lider işverenlerini genç yeteneklerle buluşturuyoruz. Ayrıca sektör özelinde de buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Örneğin; start-up’ları teknoloji yetenekleriyle, turizm sektörünün lider işverenlerini turizm otelcilik mezunları ve profesyonelleriyle bir araya getiriyoruz.

Geçtiğimiz bir yılda farklı sektörler, yetenek grupları ve girişimler için toplamda 200’e yakın işveren ile 20’ye yakın kariyer fuarı gerçekleştirdik. Bu dijital deneyimlerde işverenleri, hedef kitlelerinde yer alan 150 binden fazla genç yetenekle bir araya getirdik. Öyle ki genel fuarlarımıza katılan pek çok işverenden kendilerine özel terzi-işi markalama ve deneyim tasarlamamız için teklif aldık, yeni sezon için bunların hazırlıklarına şimdiden başladık.

“İşverenleri 1 milyondan fazla genç yetenekle bir araya getirdik.”

Campus Connect canlı yayınlarımızla da üniversite öğrencilerine kariyerine başlamadan önce şirketleri farklı açılardan daha yakından tanıma fırsatı sunuyoruz.

Off the Record dediğimiz, sektörlerin bilinmeyenlerini konu alan canlı yayınlar yapıyor, işveren markalarını on binlerce yeteneğe ulaştırma olanağı sağlıyoruz. Yakın zamanda alanında lider kadın yöneticileri bir araya getirdiğimiz, Women Leaders Roundtable oturumlarına başladık.

Bütün bu projelerde iletişim konsepti, materyallerin, fuar ve canlı yayın ortamlarının tasarım ve uygulama işlerini biz üstleniyoruz. Farklı tema ve marka altında, çeşitli sosyal medya kanalları veya kapalı grup oturumları olarak hayata geçirdiğimiz bu canlı yayınlarla geçtiğimiz yıl, işverenleri hedef kitlelerinde yer alan toplamda 1 milyondan fazla genç yetenekle bir araya getirdik.

“İşveren marka tasarımı” başlığında ise şirketlerin işveren markaları için uçtan uca strateji, araştırma ve Çalışan Değer Önermesi (EVP) iletişim uygulamalarını hayata geçiriyoruz.

Şirketlere özel tasarladığımız bu danışmanlık hizmetimiz kapsamında; önce işveren markasının mevcut durumunu araştırmalarla analiz ediyoruz, adeta işveren markalarını check-up’tan geçiriyoruz. Sonra elde ettiğimiz veriler ışığında kreatif sürecimizi başlatıyor, işverenler için EVP’yi oluşturuyoruz. Marka kimliği geliştirme ve proje bazlı işveren markası aktivasyonlarını hayata geçiriyoruz. Sosyal medya stratejileri, işe alım programları ve çeşitli iç iletişim faaliyetlerine entegre iletişim fikir ve uygulamaları sunuyoruz.

WeBrand olarak hizmet portföyümüzde yer alan bir diğer başlık ise genç yetenek iletişimi. Günümüzde giderek büyüyen yetenek açığı nedeniyle şirketlerin genç yeteneklere ulaşması iş dünyasının önündeki en büyük problemlerden biri. Genç yetenek iletişimi ile üniversite kulüpleri ve temsilcilerinden oluşan genç yeteneklerle şirketler arasında bire bir sıcak temas kanalları yaratıyoruz. Hayata geçen Talent Network programımız sayesinde işverenlere, gözde okulların öğrencileri ile etkin bir şekilde bir araya gelme fırsatı sunuyoruz.

Sosyal medya iletişimi alanında da işverenlerin kariyer alanındaki sosyal medya aktifliğini reklamlar ve influencer kurguları ile zenginleştiriyoruz. WeBrand olarak kolayca erişim sağlayabildiğimiz ve büyük kitlelere erişim fırsatı olan Kariyer.net’in sosyal medya kanalları aracılığıyla, işverenlere hızlı bir şekilde hedef kitlelerine ulaşabilecekleri sosyal medya reklam hizmeti sunuyoruz. İşverenler dijital pazarlama yöntemlerini bilmelerine gerek kalmadan, bütçelerini ve hedef kitlelerini kendilerinin seçebileceği, her adımı şeffaf ve takip edilebilir bir yapıda kişiselleştirilmiş hizmet alma fırsatına kavuşuyorlar.

Yeni dönemde hedefler arasında neler var?

Son 1,5-2 yıldır farklı platformlarda uzaktan çalışmayı daha efektif hale getirecek uygulamalar hakkında konuşuyoruz. Pandemi öncesi çoğunlukla İK liderlerinin odağında olan işveren markası kavramı, post pandemi döneminde önemini arttırdı. WeBrand olarak şirketlere sunduğumuz aday ve çalışan kitlelerinin, şirketleri hakkındaki düşüncelerini daha çok ve sık aralıklarla analiz edebilme imkanı sağlıyoruz. Çözüm ortağı olduğumuz şirketlere, işveren markası yaklaşımları için entegre ve kreatif çözümler sunacağımız yeni projelerimizi hayata geçirmeye, ekibimizi büyütmeye ve daha fazla şirkete ulaşarak işveren markası stratejilerini günümüz trendlerine göre yeniden tasarlamaya devam edeceğiz.

İşveren markanıza değer katacak çözümler için webrand.net‘i ziyaret edebilirsiniz.