Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
443

Barista İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_downsearch


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Barista cancel
TASTE YİYECEK İÇECEK LİMİTED ŞİRKETİ

Sapa İstanbul / Ataşehir

TASTE YİYECEK İÇECEK LİMİTED ŞİRKETİ
İstanbul(Asya)
Tam zamanlı
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 18 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Barista İş İlanları

Barista, kahve kültürünü iyi bilen, kahve çekirdeklerini, cinslerini ve özelliklerini tanıyan, kahve makinelerini kullanabilen, bir arıza olduğunda müdahale edebilen kişidir. Barista kavramı, dilimize İtalyanca’dan geçmiştir. Günümüzde pek çok cafe ve restaurantta barista çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Barista olarak işe girecek olan kişi, çalışacağı kuruma göre, çeşitli eğitimlere alınır. Markanın tanınması, markanın ürettiği kahveler hakkında bilgi verilmesi, makinelerin tanıtılması gibi süreçlerden sonra barista işe başlar. Bazı küçük cafe ve restaurantlarda sadece iş başı eğitimleri yapılmaktadır. Yani tecrübeli eleman veya yönetici, yeni gelen elemana işleri öğretir. İstanbul’da çalışmak isteyen kişiler, işe gidip gelirken trafikte zaman kaybetmemek adına, genellikle oturdukları yere göre iş arayışı içine girmektedirler. Anadolu yakasında oturan birisi, İstanbul Anadolu yakası barista iş ilanları konusunda araştırma yaparken, ikincil tercih olarak Avrupa yakasını düşünmektedir.

Barista iş ilanları nereler için verilir? Nasıl başvuru yapılır?

Barista iş ilanları, İzmir, Ankara ve Antalya’da da sıklıkla yayınlanmaktadır. Bu bölgede açılan kahve zincirleri ve restaurantlar, dönemsel olarak barista istihdam ederler. Kimi zaman öğrenciler tarafından part time olarak da yapılan baristalık mesleği, daha çok kahve kültürünü seven kişiler tarafından tercih edilir. Özellikle gençler arasında oldukça popüler bir meslek olan baristalık, genellikle esnek çalışma saatleri ile uyumlu, insanlarla iletişim kurmayı seven, güler yüzlü kişiler arasından seçilir.

Barista iş ilanlarını, iş verenden, iş arayan adaya ulaştırmak konusunda online bir platform olarak hizmet veren Kariyer.net üzerinden açılmış pek çok barista iş ilanları mevcuttur. Manisa’da çalışmak isteyen bir aday, Manisa barista iş ilanlarını inceleyebilir.

Sizler de barista olarak çalışmak istiyor ve ‘’iş arıyorum.’’ Diyorsanız, Kariyer.net üzerinden birkaç kolay adımda özgeçmişinizi oluşturabilir, ilgili ilanlara başvurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Baristaların çalışma koşulları nasıldır?

Birçok pozisyonda olduğu gibi baristalık mesleğinin de kendine özgü çalışma koşulları bulunur. Yasal sınırlar içerisindeki çalışma saatleriyle birlikte kişi, mesleki donanımına göre belli kafeler ve kahve dükkanlarında çalışır. Baristalar genellikle vardiya sistemi ile çalışırlar. Bunun yanında gün içindeki yoğunluk, çalışma süresince ayakta durmaları gereken baristaların çalışma koşullarını etkiler. Baristalar yalnız çalışabilecekleri gibi birkaç çalışma arkadaşı ile organize şekilde de çalışabilirler. Son yıllarda oldukça revaçta olan kahve dükkanları ve 3. nesil kahveciler gibi birbirinden farklı iş yerlerinde çalışabilirler.

Barista eğitimi nasıl alınır?

Birbirinden farklı kahve türleri, demleme biçimleri ve farklı kahve çekirdekleri profesyonel eğitim gerektiren bir konudur. Barista olmak için baristalık eğitimini almış olmak, tercih edilme sebebidir. Birçok özel kurumun verebildiği bu eğitime katılarak sertifikanı alabilirsin. Bu eğitim sayesinde kahve demleme sürecini tam anlamıyla öğrendikten sonra lezzetli bir kahve yaparak kahveyi sunabilme yeterliliğine kavuşursun. 2 ila 54 saat arası sürebilen bu eğitimler sonucunda, kariyerini baristalık üzerine kurabilirsin.

Barista iş ilanlarında aranan kriterler nedir?

Yeni nesil kahve dükkanları, gün geçtikçe artan sayıları ile birlikte yeni baristalara ihtiyaç duyar. Fakat bu ihtiyacın karşılanması, belli niteliklere sahip çalışanların bulumasına bağlıdır. Alınan baristalık eğitimlerinde; kahve türlerinin, farklı kahvelerin farklı demlenme süresinin ve pişirme tekniğinin farklılıklarının bilinmesi, kahvenin asidite oranları ve dünya kahveleri hakkında geniş bir bilgiye sahip olmak iyi bir baristada aranan kriterlerdir.

Baristaların part time çalışma imkânı var mıdır?

Kafeler, 3. nesil kahve dükkanları ve birçok restoranda ihtiyaç duyulan baristalar, tam zamanlı olduğu gibi yarı zamanlı (part-time) olarak da çalışabilirler. Part time çalışma, hem kariyerinizde ilerlemenize hem de eğitiminize devam etmenize ya da hobilerinize zaman ayırmanıza imkan tanıyacak bir çalışma düzenidir. Bu nedenle seçimlerinizi yaparken çalışma şeklinizi part time olarak tercih edebilirsiniz. Verilen ilanları inceleyerek kendinize uygun bir part-time barista iş ilanı bulabilirsiniz.