6

Robotik Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Robotik Uzmanı İş İlanları

Dünya finansal hayatı için giderek daha fazla önem kazanan kârlılık olgusu, verim sunan teknolojik sistemlerin insan gücüne destek olarak kullanılmasını sağlar. Öte yandan sanal zekaya dayalı teknolojik sistemlerin bireylerin yaşam deneyimleri içerisinde de yaygın biçimde yer ettiği gözlemlenir. Tüm yaş gruplarının hayatına dahil olabilen otomasyon sistemleri içerisinde rol alan robotik uzmanları, bu bağlamda devrin en popüler meslek sınıflarından birini oluşturur. kariyer.net’se son yılların en yaygın iş fırsatlarına sahip kesimleri arasında gösterilen robotik uzmanları için sunulan iş fırsatlarına en kapsamlı şekilde erişebileceğin adresi oluşturur. kariyer.net robotik uzmanı iş ilanları sayfasında deneyimli ve deneyimsiz adaylar için sunulan çeşitli fırsatları değerlendirerek sen de kariyerine yön verebilen robotik uzmanı adayları arasına dahil olabilirsin.

Robotik Uzmanı İş Olanakları

Robot teknolojisi sistemlerinin neredeyse tüm sektörlerde uygulanan temel yöntem haline gelmesi, robotik uzmanlarının pek çok alanda iş sahibi olabilmesini sağlar. Genel konseptte veya robotik uzmanı iş ilanları bayan gibi cinsiyet koşuluyla sunulan seçenekler arasında tam ve yarı zamanlı, home office tarzında, ayrıca sürekli ve dönemsel iş fırsatları yer alır. Kariyer.net’le adaylara çeşitli fırsatlar sunan sektörlerin çeşitliliği ise kariyerini ilgini çeken alanlarda şekillendirebilmene olanak tanır. Robot ve otomasyon sistemleri, ev aletleri, makine gibi çeşitli iş sektörlerinde faaliyet gösteren kuruluşlarca sunulan iş fırsatlarına, farklı seviyelerde deneyime sahip olarak başvurabilmek mümkün olur. Tecrübe düzeyin ve eğitimine bağlı olarak farklı pozisyonlarda değerlendirilebileceğin iş olanakları arasında değişen iş tanımları sayesinde, ayrıca beceri alanlarına uygun iş olanaklarına erişebilirsin.

Robotik Uzmanı İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmelidir?

Kariyer.net’te yayınlanan robotik uzmanı iş ilanlarının her biri geçerli olduğu kent, mesai süresi ve çalışma biçimi açısından farklılaşır.

  • İşveren kuruluşlar arasında değişen çalışma ilkeleri ve ihtiyaçlar ise sunulan iş tanımı ve buna bağlı olarak işe alım kriterlerinin farklılaşmasını sağlar. Bu bağlamda iş başvuruların öncesinde ilgini çeken işlerle ilgili sunulan detaylı iş bilgilerini mutlaka okuman gerekir. 
  • Bu sayede başvurularınla başarı elde etme şansına sahip olduğun, ayrıca beklentilerine uygun iş ilanlarına yöneldiğinden emin olabilirsin. 
  • Sunulan fırsatlara ilk başvuran ve dikkat çeken adaylardan olmak, kariyer.net robotik uzmanı iş ilanları yeni kategorisini değerlendirerek mümkün olur. 
  • Öte yandan iş başvurularında daha fazla fırsat ve şansı hedeflemen gerekir. Bu nedenle ilan yelpazesinin yeni portföyü ile yetinmek yerine sunulan tüm fırsatları değerlendirmen önerilir.

Robotik uzmanı ne iş yapar?

Bir nevi robot yazılımcısı olan robotik uzmanı; robot ve robot sistemlerin çalışma prensiplerine uygun düşen özelliklerini belirleyen uzman kişidir. Buna göre çeşitli amaçlarla kullanılacak olan otomatik sistemlerin standart veya geliştirilmiş özelliklerini oluşturur, tasarlar ve gerekli programlama çalışmaları yapar. kariyer.net'teki robotik uzmanı arayan firmalar portföyünde karşına çıkabilecek bir diğer iş tanımını ise robot sistemlerinin bakım ve onarımı, arızaların tespiti ve onarılması, kalite kontrol ve test işlemleri, olası projelerin oluşturulması ve analizi oluşturur.

Robotik uzmanı olmak için hangi eğitim ve belgeler gerekir?

Robotik uzmanı arayan kuruluşların faaliyet alanına bağlı olarak mekatronik, makine, yazılım, bilgisayar, elektronik gibi ilgili bölüm eğitimlerini alarak robotik uzmanı olabilirsin. Sunulan iş tanımları ölçüsünde kimi zaman MYO veya teknik lise eğitim diplomasıyla da çeşitli iş fırsatları elde edebilmek mümkün olur. Bu koşullara bazı ilanlarda robotik uzmanı iş ilanları bay kategorisine has askerlik belgesi koşulu eşlik eder. Motorlu araç sürüş belgesi ve yabancı dil eğitimi ise karşılaşabileceğin diğer koşulları oluşturur.

Robotik uzmanı olmak için hangi yeteneklere sahip olunmalıdır?

Teknik meslek dalları arasında gelen robotik uzmanlığı, meslek üyelerinin iyi bir matematiksel zekaya sahip olabilmesini gerektirir. kariyer.net güncel robotik uzmanı iş ilanları ile belirtilen planlama, zaman yönetimi, sorun çözüm ve etkili iletişim becerileri, iş verimi açısından önemli unsurları oluşturur. Mesleğinde başarılı olmak isteyen adayların ayrıca takip ve gözlem, hesaplama, analiz ve projelendirme konularında yetenek sahibi olması beklenir.

Robotik uzmanı olmak için hangi eğitim ve belgeler gerekir?

Robotik uzmanı arayan kuruluşların faaliyet alanına bağlı olarak mekatronik, makine, yazılım, bilgisayar, elektronik gibi ilgili bölüm eğitimlerini alarak robotik uzmanı olabilirsin. Sunulan iş tanımları ölçüsünde kimi zaman MYO veya teknik lise eğitim diplomasıyla da çeşitli iş fırsatları elde edebilmek mümkün olur. Bu koşullara bazı ilanlarda robotik uzmanı iş ilanları bay kategorisine has askerlik belgesi koşulu eşlik eder. Motorlu araç sürüş belgesi ve yabancı dil eğitimi ise karşılaşabileceğin diğer koşulları oluşturur.

Sıkça Sorulan Sorular

Robotik uzmanı olmak için üniversitede hangi bölüm okunmalıdır?

Robotik uzmanı olmak için belirli eğitim bilgisine sahip olman gerekir. Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Mekatronik, Elektrik ve Elektronik, Makina Mühendisliği bölümlerinden herhangi birinden başarıyla mezun olmuş olman robotik uzmanlığı için gereklidir. Robotik uzmanı için en az lisans derecesi gereklidir. Lisans derecesinden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, kendini bu alanda geliştirebilirsin. Bazı okullar robot mühendisliği alanında programlar sunabilmektedir. ABET tarafından onaylanmış bir derece programına kayıt yaptırarak sertifika alabilirsin.

Robotik uzmanı hangi yazılım bilgilerine sahip olmalıdır?

Robotik uzmanlarının ve mühendislerinin geliştirmiş olduğu teknoloji; otomotiv, havacılık, savunma, tıp, enerji, tekstil ve nükleer alanında kullanılmaktadır. Uzmanların belirli bazı yazılım bilgilerine iyi derecede hakim olmaları şarttır. Robotik uzmanları, otomotiv sektöründe Fanuc ve ABB robot hareket yazılım bilgisine hakim olmaları gerekmektedir. Robot işletim sistemi olan ROS’ne bilmen gereken bir başka yazılım türüdür.

Robotik uzmanı hangi mekanik tasarımlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır?

Robotik uzmanları mekanik tasarımlar hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Tıp ve sağlık alanında kullanılan; robotik protezler ve ameliyat robotları yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Diğer alanlarda da çeşitli mekanik tasarımlar geliştirilmeye ve kullanılmaya başlanılmıştır. Bu tasarımlara hakim olman sana avantaj sağlayacaktır.

Robotik uzmanı ne iş yapar?

Robotik, robotların tasarımı, üretimi ve kullanımı ile ilgilenen çok disiplinli bir bilim dalıdır. Robotik uzmanı, robotlar ve robotik sistemleri tasarlar ve yaratır. Robotların, günümüzde kullandığımız birçok ürüne etkisinin yanı sıra gelişimi geleceğe yön vermek amacıyla da yapılmaktadır. Robotik uzmanlarının genellikle 2 çalışma alanı öne çıkmaktadır. Bunlardan birincisi robotların tasarımı. Tasarım aşamasında görev alan robotik uzmanları genellikle yazılımla uğraşırlar. Geliştirilecek robotik sistemin ne amaçla kullanılacağı ve hedefine nasıl ulaşacağını araştırıp belirlerler. Diğer çalışma alanı ise tasarlanan robotların montajlarıdır. Gerekli montajları, kontrol ve test aşamalarını bitiren robotik uzmanları robotları üretim bandına gönderirler. Robotik uzmanları ayrıca, robot sökümleri ve prosesleri için dosyalar oluşturarak, robot revizyonlarının gerçekleştirilmesi ve arızaların giderilmesi için çalışırlar. Robotlar arası punto transferi ve Mastik yörünge çalışmaları da yaparlar.

notifications İş Alarmı kur