Arşivler

2021’de en çok kazandıracak 5 IT işi

Günümüzde en fazla ihtiyaç duyulan, dolayısıyla en fazla kazandıran mesleklerin birçoğu IT, yani bilgi teknolojileri çatısı altında bulunuyor. Peki, 2021 yılında popülerliğini arttırarak daha fazla kazandıracak meslekler neler?

Pandeminin de yarattığı etkiyle birlikte şirketler; veri bilimcisi, yapay zeka/makine öğrenimi mühendisi vb. pozisyonlarda çalışacak nitelikli iş gücüne olan talebi arttırdı.

Bilişim sektöründeki bu ve benzeri pozisyonların popülerliği her geçen gün artarken, 2021 yılında en çok kazandıracak 5 IT işi yani geleceğin meslekleri şöyle sıralandı;

Büyük veri mühendisi

Büyük veri mühendisleri, bir şirketteki yazılım ve donanım mimarisinden sorumludur. Güçlü istatistik bilgisi, Python, Java hakkında kapsamlı programlama bilgisi bu rolün en önemli gereklilikleri arasında.

Bilgi sistemleri güvenlik yöneticisi

Bir bilgi sistemi yöneticisinin tipik görevleri arasında güvenlik ekibine liderlik etmek, rehberlik yapmak ve eğitim vermek bulunuyor. Genellikle güvenlik politikalarının yerine getirilmesinden sorumlu olan bilgi sistemi yöneticisinin deneyimli olması iş fırsatlarını da oldukça arttırıyor.

AI mimarı

Piyasada en yüksek talebe sahip olan bir başka rol de AI mimarlığı. Yapay zekanın hayatımızdaki yeri her geçen gün artarken, bu alanda deneyimli olan ve kendini sürekli yenileyen yapay zeka mühendislerine duyulan ihtiyaç da giderek artıyor.

Ağ ve bulut mimarı

Ağın planlanması, tasarımı ve yükseltilmesinden sorumlu olan Ağ ve bulut mimarları, bulut teknolojileriyle çalışma konusunda deneyime sahip olduklarında birçok iş fırsatını da kolayca yakalayabiliyor.

Uygulama mimarı

Uygulama mimarları, yazılım uygulamasının ana yönlerini tasarlamaktan sorumludur. Ekibe teknik liderlik yapma, kod inceleme, tasarlama ve yürütme gibi görevleri bulunur. İşverenler, ilgili geliştirmeleri yapacak kişilerde ciddi bir deneyim süresi arar. Bu nedenle deneyim süresi arttıkça aylık kazanç da artar.

IT mesleklerinin ve diğer tüm pozisyonların maaş aralığını öğrenmek istiyorsan Pozisyon Rehberi sayfamızı inceleyebilirsin. Bilişim teknolojileri iş ilanlarını incelemek için de buraya tıklayabilirsin.

Kaynak: TechGig

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Özden, Bilgi Üniversitesi’nde İnteraktif Pazarlama alanında yüksek lisans yapmıştır. Lisans öğreniminin ilk yıllarında TRT Haber’de asistan muhabirlik yaparak meslek hayatına başlamıştır. Mezun olduktan sonra farklı dönemlerde TV8 Haber ve Cem TV’de; yapımcı, yönetmen ve editör olarak görev almıştır. Dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte editoryal deneyimini online platformlara taşımış, Markafoni’de ve Mudo’da içerik editörlüğü yapmıştır. Kurumsal markalar için freelance SEO editörlüğü de yapan Özden, 2018 yılı itibarıyla kariyerine, Kariyer.net içerik editörü olarak devam etmekte ve online/offline içerik üretmektedir.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.