Arşivler

40 yaş üstü çalışanları işe almak için 5 neden

İş bulmak kariyerin birçok aşamasında zor bir süreç, ancak özellikle deneyimli çalışanların uzun yıllar aynı iş yerinde çalıştıktan sonra iş yerini değiştirmek zorunda kalmaları onlara bambaşka bir zorluk yaratıyor.  Uzun yıllar iş hayatında olan bu kişilerin dile getirdikleri en büyük sıkıntılardan başında “Deneyimli olduğum için iş bulmak çok zor”  düşüncesi geliyor. Oysa hem işverenlerin hem de iş görüşmesine giden adayların şirkete sağlayacakları katkıyı göz ardı etmemesi gerekiyor.  Bu nedenle her iki grup için de 40 yaş üstü çalışanları işe almak için 5 nedeni sıraladık.

tecrubeli8383

İş hayatındaki onca yıllık deneyimlerine karşın belli bir yaştan sonra iş bulabilmek, birçok 40 yaş üstü çalışanın en büyük sıkıntıları arasında yer alıyor. Ancak gerek uzun yıllara dayanan tecrübeleri gerek iç görüleri gerekse çalışılan sektöre olan hakimiyetleri konusunda 40 yaş üstü çalışanların şirketlere yönelik pek çok artısı bulunuyor.

İşte 40 yaş üstü çalışanları işe almak için 5 neden:

Süreçlere kolay adapte olurlar

Yaşlarının ve iş tecrübelerinin avantajlarıyla 40 yaş üstü çalışanlar süreçlere daha kolay adapte olabilirler. Daha öncesinde iş hayatında birçok farklı profille çalışmaları nedeniyle bulundukları ortama hızla uyum sağlayabilen tecrübeli çalışanlar, yaptıkları işte daha hızlı verim sağlayabilmeleri nedeniyle de fark yaratırlar.

Deneyimlidirler

40 yaş üstü çalışanların en önemli özelliklerinin başında yaptıkları işle ilgili olarak deneyimli olmaları gelir. İşin önünü arkasını çok iyi bilen deneyimli çalışanlar günlük rutin süreçlerden kriz anlarına dek nasıl iş yapılacağı ve nasıl sorumluluk alınacağı konusunda deneyim sahibidir. İş hayatında uzun yıllara dayanan tecrübeleri ve iş ilişkileri nedeniyle de geniş müşteri portföyüne ve güçlü bağlantılara sahiptir.

Yönetim becerilerine sahiptirler

Tecrübeli çalışanlar, rol ve sorumlulukları konusunda bilinçli olarak hareket eder. İş hayatındaki uzun yıllara dayanan tecrübeleri nedeniyle hem aktif ve etkili iletişim kurabilirler hem liderlik vasıflarını kullanabilirler hem de çalıştıkları organizasyonun hedeflerine yönelik sonuç odaklı çalışarak yönetim becerilerini ortaya koyabilirler.

Sektöre hakimdirler

Deneyimli çalışanların en büyük artılarından biri de çalışılan sektöre hakim olmalarıdır. Sektörün geçmişi hakkında bilgi sahibi olan tecrübeli çalışanlar bunun yanı sıra bağlı oldukları sektörün ihtiyaçlarını, dinamiklerini ve özelliklerini iyi bilir ve buna göre aksiyon alırlar.

Ne istediklerini bilirler

Tecrübeli çalışanların en önemli özelliklerinden biri de ne istediklerinin bilincinde olmaları ve çalıştıkları kuruma sadık olmalarıdır. Tecrübeli çalışanların motivasyonlarının ana kaynağı sürekli iş değiştirip çok para kazanmak veya yükselmek yerine, asıl amaçları mutlu oldukları işlerinde istikrarlı ve tutkulu bir şekilde çalışmaktır.

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.