40 yaş üstü çalışanları işe almak için 5 neden

18

İş bulmak kariyerin birçok aşamasında zor bir süreç, ancak özellikle deneyimli çalışanların uzun yıllar aynı iş yerinde çalıştıktan sonra iş yerini değiştirmek zorunda kalmaları onlara bambaşka bir zorluk yaratıyor.  Uzun yıllar iş hayatında olan bu kişilerin dile getirdikleri en büyük sıkıntılardan başında “Deneyimli olduğum için iş bulmak çok zor”  düşüncesi geliyor. Oysa hem işverenlerin hem de iş görüşmesine giden adayların şirkete sağlayacakları katkıyı göz ardı etmemesi gerekiyor.  Bu nedenle her iki grup için de 40 yaş üstü çalışanları işe almak için 5 nedeni sıraladık.

tecrubeli8383

İş hayatındaki onca yıllık deneyimlerine karşın belli bir yaştan sonra iş bulabilmek, birçok 40 yaş üstü çalışanın en büyük sıkıntıları arasında yer alıyor. Ancak gerek uzun yıllara dayanan tecrübeleri gerek iç görüleri gerekse çalışılan sektöre olan hakimiyetleri konusunda 40 yaş üstü çalışanların şirketlere yönelik pek çok artısı bulunuyor.

İşte 40 yaş üstü çalışanları işe almak için 5 neden:

Süreçlere kolay adapte olurlar

Yaşlarının ve iş tecrübelerinin avantajlarıyla 40 yaş üstü çalışanlar süreçlere daha kolay adapte olabilirler. Daha öncesinde iş hayatında birçok farklı profille çalışmaları nedeniyle bulundukları ortama hızla uyum sağlayabilen tecrübeli çalışanlar, yaptıkları işte daha hızlı verim sağlayabilmeleri nedeniyle de fark yaratırlar.

Deneyimlidirler

40 yaş üstü çalışanların en önemli özelliklerinin başında yaptıkları işle ilgili olarak deneyimli olmaları gelir. İşin önünü arkasını çok iyi bilen deneyimli çalışanlar günlük rutin süreçlerden kriz anlarına dek nasıl iş yapılacağı ve nasıl sorumluluk alınacağı konusunda deneyim sahibidir. İş hayatında uzun yıllara dayanan tecrübeleri ve iş ilişkileri nedeniyle de geniş müşteri portföyüne ve güçlü bağlantılara sahiptir.

Yönetim becerilerine sahiptirler

Tecrübeli çalışanlar, rol ve sorumlulukları konusunda bilinçli olarak hareket eder. İş hayatındaki uzun yıllara dayanan tecrübeleri nedeniyle hem aktif ve etkili iletişim kurabilirler hem liderlik vasıflarını kullanabilirler hem de çalıştıkları organizasyonun hedeflerine yönelik sonuç odaklı çalışarak yönetim becerilerini ortaya koyabilirler.

Sektöre hakimdirler

Deneyimli çalışanların en büyük artılarından biri de çalışılan sektöre hakim olmalarıdır. Sektörün geçmişi hakkında bilgi sahibi olan tecrübeli çalışanlar bunun yanı sıra bağlı oldukları sektörün ihtiyaçlarını, dinamiklerini ve özelliklerini iyi bilir ve buna göre aksiyon alırlar.

Ne istediklerini bilirler

Tecrübeli çalışanların en önemli özelliklerinden biri de ne istediklerinin bilincinde olmaları ve çalıştıkları kuruma sadık olmalarıdır. Tecrübeli çalışanların motivasyonlarının ana kaynağı sürekli iş değiştirip çok para kazanmak veya yükselmek yerine, asıl amaçları mutlu oldukları işlerinde istikrarlı ve tutkulu bir şekilde çalışmaktır.

 

Önceki İçerikİş görüşmesinden sonra ne yapman gerekiyor?
Sonraki İçerikYeni mezun mühendislere tavsiyeler
Yazar Hakkında
Mehlika Akgün
Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. İyi güzel de işverenler bunu önemsemiyor. Hele muhasebe de hiç önemi olmadığını görüyorum. Eleman bolluğunda en ucuzu bulmak ve köle gibi çalıştırmak normal olmuş.

 2. Kesinlikle katılıyorum. Ben 54 yaşındayım. 2 senedir uluslararası bir firmada çalışıyorum. Sanırım en olgun zamanımı yaşıyorum. Normal çalışmamı bile çevredikelr çok çaılşma olarak yorumluyorlar. Geçen haftalar İK Direktörümüz arayıp senin gibi bir elemana daha doğrusu adımı vererek 1 Nevzat Çakır a daha ihitiyacımız var dedi. Bu beni olumlu motive etti. İşverenler yaşı çok fazla kafalarına takmasınlar iş hayatı boyunca nice 30 luklar ama ruhları 60 lık, nice 50 likler gördüm ruhları 30 luk.

  Saygılarımla,
  Nevzat Çakır

 3. Tesbitler çok doğru.Tamamen katılıyorum.Ama işverenlerde o vizyon yok.Yaklaşım şu,iyi para verip birtane tecrübeli eleman alacağıma çok daha az paraya tecrübesi olmayan birkaçtane eleman alırım onlardan faydalanmaya çalışırım gibi düşünüyorlar…oysaki o yeni elemanlara en başta işi öğretmen gerekecek işi öğrettikten sonrada o tecrübesiz elemanlar başladıkları o düşük ücretlere daha fazla çalışmak istemeyip hemen iş değiştirme yoluna gidiyorlar.nasıl olsa işi öğrendiler…Ama maalesef Türkiyede işverenler vizyon sahibi ve ileri görüşlü değiller.Herşey anlık ve kısa vadeli…

 4. ÖZELLİKLE BANKA / FİNANS SEKTÖRLERİ <>’ Nİ ÇOK BÜYÜK 1 ŞEKİLDE ÖNEMSEMEKTEDİRLER.. BİRÇOK BANKA YAZILI VE SÖZLÜ / MÜLAKAT SINAVLARINA KATILDIM. VE BAŞARILI OLDUM. HATTA DİL SINAVLARINDA DA AYNI ŞEKİLDE. AMA ÜZÜLEREK BELİRTMEK İSTERİM Kİ ; VERDİKLERİ CEVAP : <> DİYE ALDIĞIM CEVAP OLDU..
  LÜTFEN , RİCA EDİYORUM ; BANKA SEKTÖRLERİNE SESLENİYORUM : LÜTFEN YAŞ KRİTERİNİ ÖNEMSEMEYİNİZ . ÖNEMLİ OLAN İŞE SAĞLANAN KATKI & FAYDAYI VE VERİMLİLİĞİ DİKKATE ALINIZ.

  SAYGILARIMLA

 5. Bu yazdığınız gerekçeler diğer batılı ülke normları için geçerlidir.
  Türkiye şartlarında olay sadece maliyet ve emre kesinlikle itaatten geçiyor.Çok bilmeniz aranmıyor.Tecrübe de istenmiyor.
  patronların dediğini yapmak zorundasınız .Bunu da genç ve tecrübesiz personelle yapabilirsiniz.Oysa tecrübeli elemanlarla işi götürürken,Tecrübesiz elemanları da yetiştirmelisiniz ha bir de okul tutuculuğu var.Bu nedenle gerekçeler Türkiye ye uygun değil .

 6. Merhaba Mehlika Hn,
  Cok doğru yazmışsınız ama bunu is arayanların değil işverenlerin okuyabilecegi geniş çaplı iletişim araçlarında yayınlama ve tekrarlama imkanınız varsa biz 40 yaş üstü is arayanlar bu görüşlerinizin etkisini daha fazla hissedebiliriz. Teşekkürler.

 7. Merhaba,

  ben şunu anlamıyorum emeklilikte yaş sınırı 58 deniyor da iyi güzel 40 yaşından sonrakileri işe almıyorlar o arada 40 yaş üstü nasıl geçinecek bunu düşünen yok maalesef işveren 35 ile en fazla 40 yaş sınırı tutturmuş bence bu 40 yaş üstende olanlara büyük haksızlık diye düşünüyorum şahsıma bence bu durum biran önce çözüme kavuşturulmalı.

 8. ben bu tercübe konusunda rahmetli duayen sezai türkeşin şantiyeci el kitabını okumalarını tavsiye ediyorum tercübenin içerigini daha iyi anlayacaklar tercübe yaştamı gençtemi

 9. Siz bu güzel sözlerinizi,Türkiye’deki İnsan Kaynakları denilen birimlere eğitim şeklinde vermeniz daha doğru olacaktır.Çünkü yurt dışında İns.Kaynakları eğitimi alıp,bu eğitimide Türkiye’ye adapta etmeye çalışıyorlar malesef çoğuda hüsranla karşılaşıyor.
  En önemli kriterleri Üniversite mezunu(yani mektepli)ve 28 yaşını aşmamış olmak imiş.Enfazla 3 ay çalıştırırsınız sonra bu çalışma saatleri ve bu maaşlarla o kişileri tutamazsını.İstisnalar çok az ve hariçtir.
  Saygılarımla

 10. BU YAKLAŞIMINIZ KISMEN DOĞRU… ANCAK BU ÜLKEDE 50 VE HATTA 60 YAŞ ÜSTÜ OLUP , KENDİNDE ÇALIŞMA AZMİ VE YETENEĞİ BULUNAN BİRÇOK İHTİYAÇ SAHİBİ DE VAR … BUNLARLA HİÇ İLGİLENİLMİYOR MU? YOKSA KADERLERİNE Mİ TERK EDİLMİŞ BU İNSANLAR ? ….

 11. Ben 53 yaşındayım ve iş arıyorum. Kimse tecrübelerimi onemsemiyor. Ve ben is bulamıyorum. Sağlıklıyim ve en az 10 yil çalışabilirim. Ama ulkemizde bu tecrubeye önem vermedigi icin bizim yasimizdaki insanlar maalesef bista geziyor.

 12. Ben de 45 yaşında AÖF İşletme 4. Sınıf öğrencisiyim. Farklı sektörlerde az bir deneyimim var ve şu an referans vereceğim kişiler o işlerin başında değiller. Aldığım eğitime göre ne yapabilirim. Siz yorum yapan arkadaşlarımdan Benim hakkımda da bir yorum yapmalarını rica ediyorum. Teşekkür ederim.

 13. Yukarıda hülya hanım kanayan yaraya değinmiş 40 yaş üstü insanların burada çok hakkı yendi ise alınmadı dışlandı emekli edilmedi iş verenlerde devlette bu hesaptan sorumludur herkesi Allahını huzurunda göreve çağırıyorum memleketin geleceği ile oynuyorsunuz iş istihdam ını dusuruyorsunuz

 14. ben bu sıkıntıları yaşamış biri olarak ve hakkımızın yenil digini düşünüyorum olgunlugun verdigi engin tecrübelerden kimse faydalanmak istemiyor…zorda olsa bir şirkette işbaşı yaptık ve benden aldıkları verimi genc arkadaşlardan alamadıklarını her toplantıda genc kardeşlerimin yüzlerine karşı söylüyorlar kendi adıma seviniyorum ama genc kardeşlerim adına biraz üzülüyorum

 15. 35 yaşı devirmiş iseniz ve bir işle ilgili yeterli tecrube ve deneyiminiz ve de imkanınız varsa kendi işinizi kurmak en iyisi. başkasına çalışıp alacağınız maaş kadar kazansanız dahi mutlu olursunuz. diğer türlü türkiye de eğer kurumsal bir firma da çalışmıyorsanız emeğinizin karşılığı maalesef yok.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here