Arşivler

5 adımda kendinizi yeni işinize hazırlayın

Yeni bir işe kabul edilmek, yeni bir kariyer için attığınız ilk adım. Ancak işe kabul edilmeniz, tüm bariyerleri başarıyla geçtiğiniz anlamına da gelmiyor. Daha işte geçireceğiniz ilk hafta var… Etkili bir ilk izlenim bırakmanız için işe başlamadan önce hazırlanmanız gereken bazı ayrıntılar bulunuyor.

ILK+IS+GUNU73737

Yeni bir işe kabul edildiniz ve işe yeni başlayacak herkes gibi siz de heyecanlısınız. İşte tam da bu süreçte, “Ne de olsa işe kabul edildim, ilk günün günahı olmaz” gibi bir düşünceyle yeni işinize hazırlık yapmadan gitmeyin. Zorlu rekabet ortamını göz önünde bulundurarak mülakatlara hazırlanır gibi ilk iş haftanıza hazırlanın. Böylece hem yöneticinizi hem de yeni iş arkadaşlarınızı olumlu bir şekilde etkileyerek yeni işinize güzel bir başlangıç yapın.

İşte yeni işinize başlamadan önce uygulamanız gereken 5 adım:

Kurumunuzu araştırın

Yeni iş başlamadan önce şirketinizle ilgili araştırma yapın. Şirketinizin tarihini, çalışma alanlarını öğrenin ve mutlaka sosyal medya hesaplarını inceleyerek şirketinizin gündemi hakkında bilgi sahibi olun. Böylesi bir hazırlığın ilk iş gününüzde daha az yabancılık çekmenize ve daha hızlı uyum sağlamanıza yardımcı olacağını unutmayın.

Yöneticinizin beklentilerini öğrenin

Yöneticinizin beklentilerini ve önceliklerini öğrenmeniz işinizi daha bilinçli yapmanızı sağlar. Bu nedenle ilk iş haftanızda aklınızda takılı kalan soruları, pozisyonunuzla ve görev tanımızla ilgili merak ettiklerinizi yöneticinizle konuşmaktan çekinmeyin.

Becerilerinizi ortaya çıkarın

Yeni işiniz, ister ilk ister ikinci isterse de onuncu iş deneyiminiz olsun, yeni göreviniz hakkında düşünün ve araştırma yapın. Yeni işinize ne tür bir katkı sağlayabileceğinizi, yeteneklerinizin ve tecrübelerinizin işinize ne yönde etki edeceğini masaya yatırın. Yeni işinizle ilgili geliştirmek istediğiniz alanların bilincinde olun ve bu eksikliklerinizi tamamlamak için harekete geçin.

İlk iş günü planınızı yapın

Son dakika stresini yaşamamak ve hazırlanmış bir şekilde iş yerinize gitmek için ilk iş günü planınızı yapın. Ne giyeceğinizden, saat kaçta evden çıkacağınıza ve hangi aracı kullanacağınıza dek tüm ayrıntıları hesaplayın. Elbette ki hiç kimse ilk iş günüde uygunsuz giyinmeyi, ilk günden işe geç kalmayı, yorgun ya da hazırlıksız görünmeyi istemez. Bu nedenle etkili bir ilk izlenimin için, ilk gün planı yapın ve bu plana sadık kalın.

İlk iş gününüzden önce dinlenin

İlk iş gününüzden önce mutlaka dinlenin ve o günü sakin ve stressiz bir şekilde geçirmeye dikkat edin. İster ilk iş deneyiminiz olsun ister ikinci, üçüncü işiniz, sizi strese yöneltecek tüm kötü düşüncelerinizden uzak durun ve yeni işinize güzel bir başlangıç yapmak için son tatil gününüzü dinlenerek geçirin.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.