Esnek çalışma uygulamalarına geçen şirketler gün geçtikçe artıyor. Verimlilik ve motivasyon açısından bu sistemi bünyelerine katan şirketlerden bazılarını sizler için derledik.

esnek

İş yaşamı dönüştükçe uzaktan ve evden çalışma şartlarına yer veren, esnek yan haklar tanıyan şirketlerin de sayısı artıyor. Yaptıkları araştırmalarla bu tür uygulamaların sonuçlarının verimlilik ve motivasyon açısından büyük fayda sağladığını, çalışan bağlılığını artırdığını tespit eden şirketler, gelecekte esnek çalışmanın tüm şirketlerin gündemine gireceğini gösteriyor.

İşte Türkiye’de esnek çalışma uygulamalarına yer veren bazı şirketler:

Unilever

Unilever’de iş paylaşımı, esnek çalışma, evden çalışma, yarı zamanlı çalışma ve 2014’ten itibaren geçerli olan yaz saati gibi uygulamalar bulunuyor. Kişiler sorumluluklarını tam olarak yerine getirmeleri koşuluyla istedikleri yerden rahatlıkla çalışabiliyor.

Henkel

Henkel’de mobil ve evden çalışma uygulaması var. Çalışanlar ayda bir veya iki haftada bir gün evden çalışabiliyor. Evde çalışmaları uygun olmayan satış gibi departmanlar ise bu uygulamanın dışında tutuluyor.

HP

HP’de finans, muhasebe, İnsan Kaynakları gibi departmanların dışındaki birimler evden çalışabiliyor. Çalışanlar tüm programı kendileri yapıyor ve internete bağlanabildikleri istedikleri bir noktadan çalışabiliyor.

Turkcell Global Bilgi

2010’da “Home agent” projesini hayata geçiren Turkcell Global Bilgi, evden çağrı merkezi dönemini başlatan ilk şirket oldu. Sekiz kişiyle başlayan projede bugün yüzden fazla kişi evden çalışıyor.

Danone 

Danone’de 2012’den beri esnek çalışma saatleri uygulanıyor. Çalışanlar haftada en az bir veya ayda en fazla iki defa evden çalışabiliyor. 9.00-16.00 arasında iş yerinde bulunmak ve günlük toplam çalışma süresini aynı gün tamamlamak koşuluyla esnek çalışma saatlerinden faydalanmak mümkün.

P&G

Evden çalışma şirkette her departman için uygulanabiliyor. Kişi yöneticisiyle karar verdiği günlerde evden ya da başka bir yerden çalışabiliyor.

Microsoft

Microsoft Türkiye’de evden ve uzaktan çalışma destekleniyor. Şirket sistemlerine güvenli erişim ve uzaktan toplantı yapabilme teknolojileri de buna yardımcı olacak şekilde kurgulanmış.

PepsiCo

Fiziken ofiste olması gereken çalışanlar haricinde herkes evden ya da şirketin farklı lokasyonlarından çalışabiliyor. Kişi kendi programını yöneticisiyle organize olarak belirleyebiliyor.

Intel

Uzaktan veya evden çalışma imkanı veren şirketler arasında yer alan Intel’de çalışanlar işlerini telefon ve bilgisayarla yürütebiliyor. Intel’de çalışanların koordinasyon için Pazartesi ve Cuma günleri ofiste olmaları isteniyor.

Nutricia anne – bebek beslenmesi

Nutricia’da yeni anne ve baba olan çalışanlara ayda dört gün ve ek izin hakkı, merkezdeki çalışanlara da ayda iki gün evden çalışma izni veriliyor. Nutricia’da doğum günlerinde bütün çalışanlar izinli.

Coca Cola

2014’ten bu yana esnek çalışma düzeni programını yürüten şirkette, esnek çalışma zamanı, esnek çalışma mekanı ve esnek anne – baba günleri şeklinde üç seçenek var. Çalışanlara 10.00-16.00 arasında ofiste olmaları kaydıyla diledikleri zaman başlama ve bitirme hakkının yanı sıra haftanın bir günü dışarıdan çalışma ve anne-babalara çocukları bir yaşa gelene kadar haftada iki gün evden çalışma imkanı veriliyor.

Novartis

2012’den beri esnek çalışma uygulamasına yer veren şirkette çalışanlar her Çarşamba telefonlarına ve maillerine ulaşılabilir olması koşuluyla evden çalışıyor.