Anadolu’da kurulan ilk ilaç firması olma özelliğine sahip Adeka, geçtiğimiz günlerde 50. yılını kutladı. İnsan Kaynakları Müdürü Mukaddes Bekmezci, dünden bugüne Adeka’yı anlattı.
ADEKA esas olarak bir ilaç üretim firması ve kendi ilaçlarının yanında temsilciliğini yaptığı dünyanın önde gelen ilaç firmalarının da ilaçlarını kendi tesislerinde üretiyor ve pazarlamasını gerçekleştiriyor.  Modern üretim teknikleri ve teknolojisiyle cGMP ve GLP standartlarına uygun olarak yılda 56 milyon kutu üretim kapasitesine sahip. Ampul,Tablet, film kaplı tablet, kapsül, ,şurup, pomat, krem, çözelti  gibi 8  değişik farmasötik formda 115 ruhsat ve 75 ürün ile ilaç sanayinde önemli bir yere sahip. Şirketimizin toplam 400 kişilik saha kadrosu olmak üzere  570 çalışanı bulunuyor. Adeka çalışanları geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek şirketin 50. yılını kutladı.

Adeka 50 yılda nasıl bir yol kat etti? Kuruluşundan bu yana nasıl bir gelişim yolu izledi?

50. yılını kutlayan ADEKA İlaç, Anadolu’da kurulan ilk ilaç firması. Türk ilaç sanayinin köklü ve önde gelen kuruluşlarından biri olan ADEKA İlaç Samsun’da yer alan en büyük özel sektör tesislerinden biri. 1956 yılında, Türkiye’ deki sınırlı kaynaklar nedeniyle Anadolu’ da sanayi yatırımı yapmanın hayal olarak görüldüğü bir ortamda Samsun’ da yatırım yapılarak “ADEKA İlaç Limited Şirketi” kuruldu. Mevcut uzman kadrosu ile teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ADEKA, tüm üretim tesislerini 1995 yılında modern makina ve ekipmanlarla yeniledi. Samsun’daki modern tesislerinde cGMP ve GLP standartlarına uygun olarak üretime devam ediyor ve yenileme yatırımlarını da sürdürüyor. 2004 yılından bu yana da İstanbul Maslak’taki yeni Genel Müdürlük binasıyla Türk tıbbına hizmet vermeye devam ediyor.
 
50. yıl kutlamaları için ne gibi etkinlikler gerçekleştirdiniz?
50. yılımıza yönelik olarak Samsun ve İstanbul ağırlıklı olmak üzere tüm Türkiye’de etkinlikler yaptık. Bu iki şehirde yapılan toplantıların yanı sıra bir kurumsal tanıtım broşürü ve video filmi hazırladık. Bunun yanı sıra yenilenme aşamasında olan internet sitemizle sağlık çalışanlarını ve vatandaşlarımızı ADEKA hakkında daha çok bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Hastanelerde yapmayı planladığımız lokal toplantılarla 50.yıl sevincimizi hekimler ve diğer sağlık çalışanlarıyla da paylaşıyoruz.

Nasıl bir yönetim ve örgütlenme yapınız var? Hangi departmanlarınız bulunuyor?

Şirketimizin tüm birimleri Genel Müdürlüğe bağlı olup, Fabrika müdürlüğü ve Muhasebe müdürlüklerimiz Samsun’da. İnsan Kaynakları, Pazarlama, Satış, Ruhsatlandırma, Medikal, Eğitim, İş Geliştirme ile Satın alma ve Ticaret departmanlarımız İstanbul’daki Genel Müdürlük binamızda hizmet veriyor. Ayrıca Türkiye geneline yayılmış on iki Bölge Satış Müdürlüğümüz var.

Adeka’da İK departmanı ne zaman kuruldu? Adeka İK departmanı ne gibi faaliyetler yürütüyor?

Adeka’da İnsan Kaynakları Departmanı 2004 yılında kuruldu. İK bölümü olarak, işe alımların departmanlarımızın gereksinimlerine göre yapılmasını gerçekleştiriyoruz. Yetkinlik Mülakatları ve 16 PF kişilik testleri ile pozisyon için en uygun adayları seçiyoruz. “İnsana değer veren “ bir firma olarak mevcut çalışanlarımızın kariyer gelişimi en büyük hedeflerimizden. Bu hedefe yönelik olarak 2005 yılı içinde şirketimizde iki yılını doldurmuş ve Kariyer Gelişim Testleri sonunda başarılı olan adaylardan oluşturduğumuz Kariyer Havuzumuz bulunuyor.
Eğitime önem veren bir şirket olduğumuz için Şirket içi ve şirket dışı kaynaklı eğitimlerin planlanması bir diğer önceliğimiz. Performans Yönetimi sisteminde değişiklik yaparak 2007 yılı için Yetkinlik ve Hedef bazlı Performans sistemi çalışmalarını ve ADEKA Prim Sisteminin güncellenmesini tamamladık, 50. yılımızı kutladığımız bu dönemde kurumsal tanıtım  üzerindeki çalışmalarımız şu anda üzerinde üzerinde yoğunlaştığımız diğer konular. ADEKA İLAÇ olarak TÜV Rheinland Group’ tan 2005 yılında ISO 9001:2000 Kalite belgesini aldık. Kalite Yönetim Sisteminin Merkez ve Bölgesel çalışmaları ve denetimleri de İnsan Kaynakları tarafından yapılıyor. Buna istinaden Kalite Yönetim Sisteminin sürdürülebilmesi de önemli aktivitelerimizden biri.

Motivasyon adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Çalışanların emeğinin takdir edilmesinin ve çalışmalarının karşılığını tam olarak almalarının motivasyon için en önemli faktörler olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle kendimizi Performans Yönetimi ve Kariyer Gelişimi ile ilgili sürekli güncellemeye çalışıyoruz. Çalışan Memnuniyet Anketleri ile Yöneticilerimiz ve çalışanlarımızdan gelen geri bildirimleri dikkate alarak gerekli olan düzenlemeleri yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca toplu yemekler, toplantılar, piknikler ve tekne gezileri düzenleyerek çalışanların iş saatleri dışında da bir arada olmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Kariyer.net çalışmalarınızı nasıl kolaylaştırıyor? İstihdamda güçlük çektiğiniz pozisyonlar var mı?

Hayır, istihdamda güçlük çektiğimiz herhangi bir pozisyon olmadı. Kariyer net’ te yer alan ilanlarımıza çok sayıda başvuru alıyoruz. Uygun tarama yöntemleri ile en optimum adaylar arasından rahatlıkla seçim yapabiliyoruz.

Adeka İK departmanı olarak geleceğe dönük plan ve projeleriniz neler?

Asıl plan ve hedefimiz; çalışan memnuniyetini arttırmak ve şirketimizin değişik fonksiyonları arasında yatay ve dikey geçişlere olanak sağlanması için çalışmalar yapmak. Kariyer Havuzu’ndaki çalışanlarımıza destek vererek geleceğe hazırlamak. Bunlarla ilgili eğitim ve geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmak. Kurum imajı ile ilgili ulaşılmak istenen hedefleri belirleyip yapılması gerekenleri tespit edip uygulamak ve ADEKA İlacı daha nice 50 yıllara taşımak için gerekli dinamik ekibi kurmak ve gelişimlerini sağlamak.