Nestlé kahveden çorba ve bulyonlara, çikolatadan suya, kahvaltılık gevreklerden bebek beslenmesine kadar gıdanın pek çok kategorisinde NESCAFÉ®, MAGGI, NESQUIK gibi dünyaca ünlü markalarıyla faaliyet gösteriyor. Nestle Türkiye Gıda San. AŞ Karacabey Fabrika Müdürü Veyis Öztürk sorularımızı yanıtladı.

Kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği mezunuyum. Lisans eğitiminin ardından İngiltere ve Amerika’da eğitim aldım. Farklı sektör deneyimlerinin ardından 1996 yılında Nestlé Türkiye ailesine katıldım. Geçirdiğim yıllar içerisinde sırasıyla Üretim Mühendisi ardından Üretim Müdürü ve son 5.5 yıldır Karacabey Fabrika Müdürü olarak çalışıyorum. Son iki yıldır ise yönetim kurulundayım. Kendimi iş ve sonuç odaklı, hızlı, enerji seviyesi yüksek ve üretken, zaman zaman ise sabırsız ve yüksek beklentili olarak tanımlayabilirim. İş yaşamı dışında kayak, tenis, Formula 1 ve etnik müzik için zaman yaratmaya çalışıyorum.

Firmanızın tarihçesini anlatabilir misiniz? Ne zaman kuruldu?

Nestlé dünyada 140 yıllık, Türkiye’de ise bir asrı aşan bir geçmişe sahip çok köklü, çok deneyimli bir şirket. Bu bir asır içerisinde hem dünyada hem Türkiye’de istikrarlı bir şekilde büyüyerek bugün dünyanın en büyük ve en beğenilen gıda şirketi haline geliyor. Nestlé’nin dünyadaki ilk ihracat pazarları arasında yer alan Türkiye’de Nestlé ürünleri daha Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1875’te satılmaya başlıyor. Nestlé 1909 yılında İstanbul Karaköy’de ilk satış ofisini açmasıyla şirket olarak faaliyete geçiyor. 1927’de Türkiye’nin ilk çikolata fabrikası Nestlé tarafından İstanbul Feriköy’de açılıyor. 1990 yılında ise üretim Bursa Karacabey’de kurulan fabrikaya taşınıyor. Nestlé bugün kahveden çorba ve bulyonlara, çikolatadan suya, kahvaltılık gevreklerden bebek beslenmesine kadar gıdanın pek çok kategorisinde NESCAFÉ®, MAGGI, NESQUIK gibi dünyaca ünlü markalarıyla faaliyet gösteriyor. Karacabey fabrika Türkiye pazarının yanı sıra pek çok Ortadoğu hatta bazı Uzakdoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ettiğimiz ürünlerin üretildiği bir üs olarak görev yapıyor.

İçinde bulunduğunuz sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gıda kategorisi Türkiye’de Avrupa ve Amerika’yla kıyaslandığında oldukça hızlı bir gelişme göstermekte. Burada ekonomideki olumlu atmosferin, yeniliklere açık genç nüfusun ve kadınların gittikçe daha fazla çalışma hayatında yer almasıyla değişen yaşam tarzının etkisi büyük. Örneğin Nestlé olarak biz lideri olduğumuz kahve, kahvaltılık gevrekler, su gibi kategorilerde gıda endüstrisinin üzerinde çift haneli büyümeler yaşıyoruz. Sayılarla bir örnek vermek gerekirse NESCAFÉ® 3ü1 Arada ürünümüzle her yıl yüzde 100’ü aşan büyümelerle 4 yılda 100 milyon dolarlık bir kategori yarattık. Bunun dışında son yıllarda özellikle katma değerli beslenme ürünlerinde önemli büyüme oranları gözlemleniyor. Bu hızlı büyümenin yeni oyuncular ve yeni ürünlerle önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünüyorum.

Fabrika organizasyonunuz içinde hangi departmanlarınız var?

Fabrikamızda; Mühendislik, Üretim, Mali İşler, Satın Alma, Ürün Geliştirme, Endüstriyel Performans, Kalite Güvence, İnsan Kaynakları, Lojistik ve Depo departmanları vardır.

Şu an kaç çalışanınız var?

Karacabey fabrikamızda 550 çalışanımız bulunuyor.

Bursa’daki ekonomik yaşamı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce ne gibi yatırımlar yapılmalı?

Bursa diğer şehirlerle karşılaştırıldığında sanayi anlamında oldukça gelişmiş bir şehir. Fakat ticaret ve hizmet sektörlerindeki gelişim henüz aynı düzeyde değil. Sanayinin en büyük gereksinimi olan enerji yatırımları arttırılmalı ve çalışanlara ve aday çalışanlara uygun eğitim yatırımı yapılmalıdır. Bunların yanı sıra, Bursa’da konumu itibariyle demiryolu ve denizyolu gibi daha ekonomik nakliye ve ulaşım alternatiflerinin kullanılması ticari potansiyeli arttıracaktır.

İnsan Kaynakları uygulamalarınız nasıl?

Nestlé her şeyden önce insan odaklı bir şirket. Sadece tüketicilerimize değil, müşterilerimize tedarikçilerimize ve elbette çalışanlarımıza gösterdiğimiz özen ve sağladığımız katma değer başarımızın arkasındaki en önemli sırlardan biri. Bunun bir teyidi olarak Nestlé’nin Fortune Dergisi tarafından Avrupa’da Çalışanları En Mutlu 10 Şirket’ten biri seçildi. 
Merkezle koordineli olarak fabrikamızda yürüttüğümüz, çalışanlarımızı hem profesyonel hem kişisel olarak geliştirmeyi, motivasyonlarını ve verimliliklerini artırmayı aynı zamanda daha güvenli ve çalışanlarımızın mutlu olduğu bir iş ortamı yaratmayı amaçlayan pek çok girişim var. Örneğin iki ayda bir tüm fabrika çalışanları ile merkezden üst düzey yöneticilerimizin katıldığı Fabrika İletişim Toplantıları yapıyoruz. Bu toplantılarda çalışanlarımızın şirketin hedefleri konusunda sürekli bilgilendirerek bu hedeflere bağlılığı ve motivasyonu artırmayı amaçlıyoruz. Global bir firma olan Nestlé’nin dünya çapındaki deneyimlerinden de sık sık faydalanıyoruz. Geçtiğimiz aylarda dünyadaki diğer Nestlé’lerde başarıyla uygulanmış Davranış Odaklı İş Güvenliği Sistemi fabrikamızda faaliyete geçirilerek tüm fabrika çalışanlarımıza uygulamalı eğitimler verildi. Benzer şekilde üretimle ilgili konularda şirketimizin düzenlediği uluslararası katılımlı çalıştaylar da çalışanlarımızın bilgi ve deneyimlerinin artmasında önemli rol oynuyor. Bunun yanında fabrikadaki işe alım, kariyer planlama, personel / idari işler fonksiyonları da merkezle koordineli olarak yürütülüyor.

Kariyer.net’ten nasıl faydalanıyorsunuz? Görüşlerinizi alabilir miyiz?

Kariyer.net’in şirketimize sunduğu servis çerçevesinde eleman ihtiyacımız olduğunda ilan yayınlıyor, online başvuruları veri tabanında saklıyor, uygun özgeçmişleri belirlemek üzere veri tabanında arama yapabiliyor, tüm cevaplama işlemlerini otomatik olarak gerçekleştiriyoruz. Bu entegre sistem sayesinde seçme ve yerleştirme sürecimizin önemli ölçüde hızlandığını ve etkinliğinin artığını söyleyebilirim. Bana kalırsa Kariyer.net şu an Türkiye’de aday portföyü hizmeti sunan en güçlü araç.

Gençlere kariyer planlamalarında önerileriniz neler?

Genç arkadaşlarımıza eğitimleri sırasında sadece akademik bilgiye odaklanmayıp, kişisel yetkinliklerini geliştirmek konusunda da zaman harcamalarını tavsiye ediyorum. Bu çabalarının ileride iş yaşamında, güçlü iletişim potansiyeli olarak kendilerini destekleyeceğine inanıyorum.