“Kadınların Kadınlar için Çalıştığı Şirket” sloganını benimseyen Avon, çalışmalarını kadın ihtiyaçlarını en iyi anlayan ve karşılayan şirket olma hedefiyle sürdürüyor.
Merkezi New York’ta bulunan Avon, bugün dünyanın en büyük doğrudan satış kozmetik organizasyonlarından biri olarak alanında dünya genelinde altıncı sırada yer alıyor. Avon tüm dünyada, cilt bakımı, makyaj, kişisel bakım, parfüm, saç bakım, güneş ürünleri, takı ve aksesuar gibi ürünlerin ithalatını, pazarlamasını ve satışını gerçekleştiriyor. Marka bugün 6 kıtada, 100’den fazla ülkede, 40 binin üzerinde çalışanı ile yıllık ortalama 11 milyar doların üzerinde satış gerçekleştiriyor. Kadın çalışanların sayıca üstün olduğu kurumu ve faaliyetlerini Avon Türkiye ve NAME (Kuzey Afrika ve Orta Doğu) İnsan Kaynakları Direktörü Canan Karacan anlatıyor…
Global başarılara imza atıyor
“The Company For Women”, “Kadınların Kadınlar için Çalıştığı Şirket” sloganını benimseyen Avon’da çalışan kadın sayısı dünyadaki bütün şirketlerden daha fazla. Avon, kadınların ihtiyaçlarını en iyi anlayan ve karşılayan şirket olma vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Dünya Ekonomi Forumu’nda Burson-Marsteller tarafından yayınlanan araştırmada en saygın şirketler listesinde ilk 25 içinde, Forbes Dergisi’nde yayınlanan en yenilikçi şirketler listesinde ise ilk 50 içinde yer almayı başardık. Ayrıca Interbrand- Deloitte’in araştırmasına göre en yeşil ilk 50 şirket arasında yer alan tek doğrudan satış firmasıyız. Türkiye’de 1993 yılından bu yana Eczacıbaşı ortaklığı ile faaliyet gösteriyoruz. 2003 yılından bu yana ise yüzde 100 Avon sermayeli ve çokuluslu yapımızı koruyoruz. Avon Türkiye, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden oluşan EMEA Bölgesi içerisinde, Avon dünyasının en büyük üç ülkesi arasında yer alıyor.
Daha fazla ürün daha fazla müşteri
Türkiye’de kozmetik pazarı oldukça bölünmüş durumda ve birçok uluslararası şirket bu pazarda yer alıyor. Köklü yerel markaları da düşünürsek, çok güçlü bir rekabet mevcut. Avon Türkiye olarak stratejimiz kârlı büyümeye devam etmek. Ürün portföyümüzü genişleterek daha fazla ürünle yeni müşterilere ulaşmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken de günümüzdeki tüm şirketler gibi rekabet ettiğimiz en temel şeyin yetenek yani insan kaynağımız olduğunu, başarımızın temelinde çalışanlarımızın bulunduğunu biliyoruz. Avon’da çalışanlar kariyer hedeflerine ulaşırken akılları ve kalpleri arasında seçim yapmak zorunda kalmazlar. Akıl, pratikliği, mantığı, maddi ödüllendirme ve profesyonelliği temsil ederken, kalp de anlamlı ve değer katan işleri, işbirlikçi, destekleyici ve topluma katkı sağlayabilecekleri bir çalışma ortamını temsil eder.
“Çalışılabilecek en iyi şirket”  olmak istiyoruz
Avon’un tüm dünyada benimsenen dört ana İnsan Kaynakları önceliği var, bunlar yetenek gelişimi, organizasyonun etkinliği, şirkete bağlı, yetkin çalışanlar ve İnsan Kaynakları hizmet kalitesi. Türkiye İK hedeflerimizi ise; rekabetçi avantajımızı korumak için yetenek gelişimi, organik büyüme için yüksek yetkinlikte satış kadrosu yaratmak, çalışan bağlılığını yüksek seviyede korumak, İnsan Kaynakları süreçlerinde etkinliğimizi sürekli olarak artırmak ve yenilikçiliği kültürümüzün bir parçası haline getirmek şeklinde sıralayabiliriz. Odak noktamız; Avon Türkiye’nin iş hedefleri ile çalışanlarını ortak noktada buluşturan “Stratejik İş Ortağı” olmak ve aynı zamanda, “Çalışılabilecek En İyi Şirket” olmaya katkıda bulunmak. Bunun için de doğru yetenekleri belirleyerek kuruluşumuza katmak, profesyonel gelişim ve kariyer olanakları sunarak gelişimi sağlamak, çalışanlarımızın kendilerini değerli hissettikleri, değerlerimiz ile bütünleşmiş yüksek performanslı, elde edilen başarıların takdir edildiği bir çalışma ortamı sunmak temel sorumluluklarımız. Amacımız verimli, dinamik, sürekli gelişen ve mutlu bir çalışma ortamı oluşturmak.
Global Satış Akademisi önemli bir yatırım
2011 ve 2012 yılında bölgesel ve yerel birçok projede yer aldık ve almaya devam ediyoruz. Bu projeler kapsamında hizmet veren Global Satış Akademisi, bünyemizdeki en iyi satış yeteneklerimizin gelişimini hızlandırmak ve aynı zamanda organizasyona yeni bakış açısı ve beceriler katacak yetenekli satış profesyonellerini işe almak üzere tasarlanmış bir program. Dünya genelinde doğrudan satış kabiliyetimizi güçlendirmek ve yarının Avon satış liderlerini geliştirmek adına yapılan son derece önemli bir yatırım. Öğrenmenin büyük bölümünün iş üzerinde ve deneyim paylaşımı ile gerçekleştiğine inanıyor, çalışanlarımızı sürekli koçluk ve geribildirim ile destekliyoruz. Bununla beraber, teknik eğitimler, bireysel gelişim eğitimleri, yönetim becerilerine yönelik farklı düzeydeki yurtiçi ve yurtdışı programları ile çalışanlarımızın gelişimine destek oluyoruz. Bu bağlamda çalışanlarımıza; geribildirim verme, koçluk, iletişim, yetkinlik bazlı mülakat teknikleri, kariyer pusulası ve dijital iletişim gibi eğitimlerin yanısıra, iş ihtiyaçlarına yönelik teknik eğitimler sunuluyor.
Geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz
İnsan Kaynakları süreçlerimizde en önem verdiğimiz konuların başında Yetenek ve Kariyer Yönetimi geliyor. İşimizi yaparken fark yaratmamızı sağlayan en önemli unsurun şirketimizdeki çalışan gücümüzün kalitesi olduğunu düşünüyoruz. Uzun vadedeki iş hedeflerimizi gerçekleştirmek için yetenek havuzu oluşturuyor ve geleceğin liderlerine yatırım yapıyoruz. Bu sürecin bir ortaklık olduğuna inanıyoruz. Çalışanlarımız kişisel gelişimlerinden birincil derecede sorumlu. Yöneticiler ve İnsan Kaynakları olarak biz de bu süreçte çalışanın bir ortağı olarak ona gereken geribildirimi vermekten ve kaynakları sağlamaktan sorumluyuz. Kariyer eğitimlerimiz aracılığıyla Kariyer Prensiplerini tüm çalışanlarımızla paylaşıyor, performans görüşmeleri döneminde gelişim planları oluşturmaları için yönlendiriyoruz. Çalışanların kariyerlerinde ilerlemeleri için farklı fonksiyonlarda görev almalarının önemli olduğunu düşünüyor ve fonksiyonlar arası geçiş yapmalarını destekliyoruz. Açık pozisyonlar Global, Bölgesel ve yerel olarak çeşitli iç platformlarda çalışanlara duyuruluyor ve çalışanlar ilgilendikleri pozisyonlar için başvuru yapıyorlar. Avon Türkiye’de müdür ve üstü yöneticilerin yüzde 71’i içerden terfi etmiş bulunuyor. Yetenek Yönetim Süreci Global ve EMEA bölgesi iler tamamen entegre işliyor ve yeteneklerimizin vizibilitesi son derece yüksek. Yurtdışına yetenek ihraç eden bir ülke olarak satış, pazarlama, finans, IT gibi fonksiyonlarda yönetici ve profesyonel seviyelerde bir çok çalışanımız farklı Avon ülkelerinde görev yapıyor. Ağırlıklı olarak satış pozisyonları olmakla birlikte pazarlama bölümü için de işe alımlar öngörülüyor.