Cadbury’nin yolculuğu, 1824’de John Cadbury’nin İngiltere’de bir dükkanda kakao ve çikolata satmasıyla başlıyor. O günden bugüne geçen yaklaşık 200 yılsonunda Cadbury, 60’ı aşkın ülkede üretimde bulunan dünyanın en büyük şekerleme şirketi konumunda. Çikolata kategorisinde “Cadbury Dairy Milk”, sakız kategorisinde “Trident” ve şeker kategorisinde de “Halls” markalarıyla, sektöründe, bu kategorilerin üçünde de lider markalara sahip olan tek şirket.  Cadbury, Türkiye pazarına ise 2002 yılında Tahincioğlu ailesinin sahibi olduğu Kent Gıda Maddeleri San. ve Tic. A.Ş.’nin yüzde 65 hissesini alarak adım atıyor. Türkiye pazarına önem veren ve Türkiye’nin geleceğine inanan Cadbury, 2007 yılında da Türkiye’deki faaliyetlerini daha da büyütmek amacıyla Intergum Gıda San. ve Tic. A.Ş.’yi satın alıyor ve 2009 yılının Mayıs ayı sonunda Kent Gıda’nın yüzde 4’lük hissesini de alarak Kent Gıda’daki hisse payını yüzde 99’a çıkarıyor. Falım, Jelibon, Topitop, Olips, Golds, Bonibon gibi markaların üretiminin yanı sıra, Cadbury Avrupa İş Birimi için sakız ve şeker kategorilerinde lider olan birçok markanın da üretimini gerçekleştiriyor. Bu açıdan bakıldığında Türkiye, Cadbury için Avrupa’nın en önemli üretim merkezlerinden biri konumunda. Cadbury Türkiye’nin yeni SMT Programı hakkında Cadbury Türkiye İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Oya Yavuz sorularımızı yanıtladı.

Cadbury Türkiye olarak bu yıl ilk defa “Sales Management Trainee (SMT)/Satış Yönetici Adayı” programı açıyorsunuz, programı kısaca öğrenebilir miyiz?
 
SMT, satış organizasyonumuzun “yöneticilik” pozisyonları için bir yedekleme sistemi oluşturmak ve şirketimizin gelecekteki yönetim kadrosunu bugünden planlamaya ve yetiştirmeye başlamak amacıyla oluşturduğumuz bir “yeni mezun” programı.
Genel olarak Cadbury Türkiye’nin yeni mezunlara yaklaşımı nasıl?
Cadbury Türkiye her yaş gurunundan insanın keyifle tükettiği markaları yaratan bir şirket. Sürekli başarısının en önemli nedenlerinden biri de doğru insanların doğru pozisyonlarda çalışmasına özen göstermesi. Biz bir şekerleme ve sakız şirketiyiz yani çok keyifli bir iş yapıyoruz dolayısıyla çalışanlarımızı seçerken enerjisi yüksek bireyler olmalarına özen gösteriyoruz. Yeni mezunlarımızın enerjileri ve heyecanlarıyla bizlere çok şey kazandıracağına inanıyoruz. Kariyerlerine, doğru bir adreste başlamaları ve bizimle birlikte gelişmeleri için önemli bir fırsat yaratmak istiyoruz yani uzun vadede şirketimize ve topluma yaratacakları katkıları şimdiden önemsiyoruz.  

SMT programınızı yapılandırırken nelere dikkat ettiniz?
Bizim için önemli iki soruyla yola çıktık:  “Günün sonunda neyi elde etmek istiyoruz?” ve “Yeni mezunlara ne fayda sağlayacağız?”. Programın her adımında hem satış insan kaynakları hem de satış ekibimiz bir araya gelerek ciddi mesailer harcadık. SMT’lerimizin, şirketimizde oluşabilecek yöneticilik pozisyonları için yeterli deneyimde ve birikimde olmalarını sağlayabilmek ve bunu her geçen gün daha da geliştirebilmek öncelikli hedefimiz.
SMT programına başvuruda bulunacak adaylarda aradığınız özellikler neler?
• Üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarından mezun, (Mühendislik, Ekonomi ve İşletme bölümü öncelikli tercih edilecek)
• Tercihen hızlı tüketim firmalarında satış ve/veya pazarlama departmanlarında en fazla 1 yıl deneyimi olan
•  Çok iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip
• Erkek adaylar için askerliğini tamamlamış ya da minimum 3 yıl tecilli
• İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Adana illerinde ikamet eden/edebilecek
• B sınıfı sürücü belgesine sahip ve aktif kullanıcı
Adayların başvurularını beklemekteyiz. 

Adaylar hangi kanallardan başvuruda bulunabilecek?
Adaylarımızın başvuruları için farklı kanallarımız mevcut. Bu konuda uzun süredir çözüm ortağımız olan Kariyer.net bizi yine yalnız bırakmadı, dolayısı adaylarımız; www.cadburyturkey.com www.cadbury-theplacetobe.com www.kariyer.net adreslerinden başvuruda bulunabilir, şirketimiz ve programızla ilgili detaylara ulaşabilirler. 

SMT adaylarınızın işe alım süreciyle ilgili adaylarımızı bilgilendirebilir miyiz?
İşe alım, şirketimizdeki tüm pozisyonlar için çok hassas yönettiğimiz bir alan. İlanımıza başvuruda bulunan tüm adaylar firmamıza ilgi ve güven duyuyor demektir ve bizim için önemlidir. Mülakata davet aşamamızdan, adayımıza gönderdiğimiz teşekkür mektuplarına kadar ciddiyetle yapılandırılmış bir işe alım sürecimiz var. SMT 2009 programımızla birlikte işe alım sürecimizi, daha da iyileştirerek başvurusu olumlu bulunan adaylarımızı,  davranış envanteri, sözel/sayısal yetenek testleri, grup mülakatlar, rol çalışmaları vb. uygulamalardan geçireceğiz. Kısa listeye kalan adaylarımıza detaylı sunum ve saha çalışmalarıyla programdan bahsediyor ve şirketimizi daha yakından tanımalarına olanak veriyor olacağız. Daha sonrasında yapılacak bire bir mülakatlarda ise teklif götüreceğimiz adaylara karar vereceğiz.

İşe alınan SMT’leri nasıl bir oryantasyon süreci bekliyor?
Cadbury Türkiye birleşme ve satın almalarla birlikte 2002 yılından başlayan bir değişim ve gelişim süreci yaşadı. Gelinen noktada pazara gidiş modelimiz ve satış kanallarımız daha da profesyonelleşti. SMT’lerimizi; tüm satış kanallarımızı detaylı bir şekilde öğrenmelerini sağlayacak, şirket için ve dışı eğitimlerle gelişimlerini sürekli destekleyecek uzun bir oryantasyon süreci bekliyor olacak. Bu süreçte kişilere atanan mentörler ve İnsan Kaynakları departmanı tarafından gelişimleri sürekli izleniyor olacak.  

2009 yılında ve bundan sonrası için kaç SMT istihdam edeceksiniz?
SMT pozisyonu için bu yıl toplam 10 kişi alınacak. Bundan sonraki yıllar için havuzumuzu sürekli güncel tutmak hedefimiz ve sayıyı biraz da sahanın ihtiyaçları belirleyecek.