Arşivler

Ekibin en genç üyesi siz misiniz?

Ekipte en genç üye olmak  korkutucu gelebilir, ancak herkesin bir ilk iş tecrübesi var. İşe yeni başlayan biri olarak gözden kaçırmamanız gereken birkaç nokta sizi ekibin en genç üyesi yargılarından çok daha uzaklara taşıyacaktır.

ekibinengencuyesi600

Bir ekibe dahil olmanın en zor yanlarından biridir o ekibin en genç üyesi olmak. Okulunuzdan yeni mezun olmuş ve ilk işinize başlamış biri olarak potansiyelinizi ortaya çıkarmak herkesten daha zor olabilir. Elbette bu sürecin ilk anahtarı sabırlı olmaktan ve sıkı çalışmaktan geçiyor ancak “Yeni başlayan” olmaktan çıkıp meslektaşlarınızın güvenini ve saygısını kazanabilmek için dikkatle atılması gereken önemli adımlar var.

İşi öğrenin

Bir iş yerinde yeni olmanın en zor yanlarından biri, şirket ya da çalışma alanı hakkında bilgi sahibi olmamaktır. Şirket, rakipleriniz ve çalıştığınız iş kolu hakkında araştırmalar yapın. Zamanı geldiğinde de bildiklerinizi iş arkadaşlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin. Her hafta başında kurumsal web sitenizde yer alan duyuruları okuyun ve sosyal medya hesaplarını takip edin. Sektördeki yeniliklerden haberdar olmak için de birçok yayını okumayı unutmayın. Konu hakkında donanımlı olmanız sadece işinizi iyi yapmanıza değil, kendinizi de daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

İlişkilerinizi sıkı tutun

Departmanınızda çalışanlar ve daha önce sizin pozisyonunuzda bulunanlarla ilişkilerinizi sıkı tutmanız en önemli anahtarlardan biri. Arkadaşlarınız ya da müdürünüzle öğle yemeğine çıkmak da aranızdaki buzları eritebilir. Bu ekstra adımla birlikte takıma olan bağlılığınızı gösterebilir ve size güvenmelerini sağlayabilirsiniz.

En önemlisi güvenilir olmak

Ekip içinde sadece iyi bir ilk izlenim yaratmanız yeterli olmaz, onu sürekli kılmanız gerekir. İnsanlar sizi tanımaya ve çalışma tarzınızı anlamaya başladıklarında verilen görevleri nasıl üstlenebileceğinizi merak ederler. Toplantılara zamanında gitmenizden projeyi teslim ettiğiniz süreye kadar her davranışınız çalışma arkadaşlarınızın gözetimi altında olur. Kişisel görünümünüz dahil tüm alanlarda gösterdiğiniz tutarlılık ve insan ilişkilerinde kurduğunuz bağlar sonucunda size güvenmeleriniz sağlayabilirsiniz.

Hata yaptığınızda kabullenin

Keşke her zaman neyi, nasıl yapacağımızı tam olarak bilebilsek! Üzülmeyin, herkes hata yapar. Hele ki çalışmaya yeni başladığınızı ve deneyiminizin olmadığını düşününce bu çok normal. Yeter ki nerede hata yaptığınızı kabul edin ve özür dileyin. Hata yaptığınızı fark ettiğinizde elinizden gelenin en iyisini yapın ve onu çözmeye çalışın, çözemiyorsanız iş arkadaşlarınızdan yardım istemeyi unutmayın. Takımınız işlerin ters gittiğini ancak düzeltmeye çalıştığınızı ve bu hatanın gelecekte tekrarlanmayacağını bilmek ister. Bu yüzden hata yapsanız bile çözüm odaklı yaklaşımlarınız olumlu karşılanacaktır.

Toplantılara hazırlıklı gidin

Sadece size verilen görevleri yapmak yerine ekibe hangi konularda yardımcı olabileceğinizi belirleyin ve toplantılara hazırlıklı gitmeyi ihmal etmeyin. Geleneksel çalışma sisteminde ne kadar fazla çalışırsanız o kadar olumlu sonuçlar alacağınız bir gerçek. Takım arkadaşlarınız işle ilgili olduğunuzu ve problemler karşısında yetenekli bir şekilde çözüm sunabildiğinizi gördüğünde artık takımın en tecrübesiz üyesi değil gerçek bir iş arkadaşısınız demektir.

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.