en çok kazandıran 6 mühendislik

Mühendislik geçmişte olduğu gibi günümüzde de gözde meslekler arasında yer almaya devam ediyor. “Types of engineering degrees” adlı sitenin yaptığı araştırmaya göre mühendislik en çok kazandıran 17 meslek arasında 10. sırada. Sizin için çok kazandıran mühendislik dallarını derledik.

muhendis

Mühendislik ortaya çıkışı itibariyle pek çok meslekten daha eski bir tarihe sahip. Bundan 100 yıl önce inşaat ya da ziraat mühendisliği yeni yeni ortaya çıkarken bugün bilgisayar, yazılım, makine, maden, petrol, elektrik mühendisliği gibi teknolojiye paralel onlarca farklı dal söz konusu. Aşağıda mühendislik alanında güncel gelişmeleri ve araştırmaları paylaşan “Types of engineering degrees” adlı sitenin bugün en çok kazandıran mühendislik dallarını ortaya koyan çalışmasını sizlerle paylaştık.

İşte en çok kazandıran mühendislik dalları:

Petrol mühendisliği

Dünyada en çok kazandıran mühendislik dalları arasında ilk olarak petrol mühendisliği geliyor. Özellikle yurt dışında petrol çıkan tesislerde çalışan mühendisler için yıllık ortalama maaş 132 bin dolarla 200 bin dolar arasında değişiyor. Gittikçe büyüyen enerji ihtiyacı ve genişleyen sektör petrol mühendisliğini yakın gelecekte daha da değerli kılacak.

Elektrik mühendisliği

Maaş ortalaması yeni mezun için yıllık ortalama 57 bin dolar olan elektrik mühendisliği de en çok talebin olduğu mühendislik kolları arasında yer alıyor. Daha deneyimli elektrik mühendisleri için maaş ortalaması ortalama 100 bin dolar civarında.

Bilgisayar / yazılım mühendisliği

Dijital çağın içinde olduğumuzu ve teknolojinin yetişmesi giderek zorlaşan hızını da hesaba katarsak yazılımcıların ve bilgisayar mühendislerinin değerini ve önemini daha iyi anlayabiliriz. Teknoloji kendi içerisinde derinleştikçe farklı kolların da oluşmaya başladığı bu meslek dalı daha uzun süre en çok kazandıran ve talep edilen mesleklerin arasında yer alacağa benziyor. Yeni mezun için dünya ortalaması 50 bin dolarken, deneyimli mühendisler ve yazılımcılar için rakamlar yıllık 200 bin dolara çıkabiliyor.

Uzay mühendisliği

Uzay çalışmalarına ağırlık veren ülkelerde daha değerli olan, ülkemizde henüz hak ettiği noktaya ulaşamamış uzay mühendisliği için yıllık maaş ortalaması ortalama 65 bin dolarla 150 bin dolar arasında değişiyor. Bu mühendislik dalının önümüzdeki 20 yıl içinde yüzde 5 oranında büyüyeceği öngörülüyor.

Kimya mühendisliği

Kimya mühendisliği de diğer mühendislik dallarına kıyasla daha eski bir mühendislik dalı olarak ortaya çıkıyor. Endüstriyel sahadan sanayiye kadar her alanda çok kritik bir role sahip olan kimya mühendisleri de dünya ortalamasında gelir olarak son derece iyi bir yere sahip. Maaş ortalaması yıllık 90 bin dolarla 150 bin dolar arasında değişiyor.

Metalurji ve malzeme mühendisliği

Yeni mezun metalurji ve malzeme mühendisleri için ortalama yıllık maaş 50 bin dolardan başlıyor. 2020’ye kadar yüzde 9 oranında büyümesi beklenen bu meslek, endüstriyel ürünlerin üretim sürecinde aldığı kritik rol nedeniyle oldukça önemli.

ilanlara-basvur