Arşivler

Erbay Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ‘Aydın Erbay’

Reklam kampanyaları ve sponsorluklarla marka bilinirliğini artırmayı hedefleyen Erbay Şirketler Grubu, Lescon markası ile Avrupa’nın en köklü futbol klüplerinden birinin resmi sponsoru. Bünyesinde Lescon, Fouray ve Paro olmak üzere 3 marka bulununan Erbay Şirketler Grubu, İstanbul, Ankara, İzmit, Balıkesir ve Aydın’da toplam 15 mağaza ve 400 çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Marka bilinirliğini sağlamak için birçok faaliyette bulunan şirketin hedefi, 2007 yılı sonuna kadar mağaza sayısını 50’ye çıkarmak. Erbay Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erbay konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Markalarınızdan bahseder misiniz?
Lescon spor giyim ve ayakkabı üzerine her türlü aktif spor malzemesini bulabileceğiniz bir markadır. Fouray ise deri casual ayakkabı olarak ve jean pantolonların altına rahatlıkla giyebileceğiniz günlük giyim ayakkabılarımızın markası. Paro ise daha uygun fiyatlarla satışa sunduğumuz spor ayakkabı markamız.

Sektörünüzde kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?
Fiyat politikamız ile ürün gamımızdaki çeşitliliğimiz, rakiplerimizden bizi ayıran en büyük özelliklerimizden biri. Aktif spor giyimde ve ayakkabıda bay, bayan çocuk ve tüm aktif spor aksesuarlarını içeren ürün yelpazesiyle, farklı bir anlayış ortaya koyarak ihtiyaç duyulan her türlü spor malzemesinin teminini sağlamaya çalışıyoruz. Mağazalarımızı buna göre yapılandırıyoruz.

Sizce sektörünüzdeki en büyük sorun nedir?
Markalaşmada devlet desteğinin olmaması, üretimde maliyetlerin çok yüksek olması en büyük sorunlarımız. Bu bizi yabancı yatırımcılar karşısında güçsüz duruma düşürüyor. Yan sanayinin iyi şekilde konumlanamaması ve güçlü Ar-Ge yatırımlarının olmaması mücadele ettiğimiz durumlar. Bu sebeple yabancı yatırımcılar giderek güçlenirken biz 1 yılda geleceğimiz noktaya 3 yılda geliyoruz.

Lescon’un marka bilinirliğini artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Marka bilinirliğine katkı sağlamak amacıyla her yıl 2 sezon olmak üzere (ilkbahar-yaz ve sonbahar-kış) reklam kampanyaları yapıyoruz. 5 sezondur mecra olarak televizyonu tercih ediyoruz. Satış noktalarımız Türkiye’nin dört bir tarafına dağıldığından tüm hedef kitleye ulaşabileceğimiz mecralarda bulunuyoruz. Çalışmalarımızdan bir diğeri ise sponsorluklar. Örneğin futbol kulüpleriyle imzaladığımız sponsorluk anlaşmalarımız var. Futbol kulüplerine dayalı pazarlama faaliyetleri yürütüyoruz. Özellikle aktif spora dayalı sponsorluk çalışmaları yapıyoruz. Reklam kampanyaları ve sponsorlukların dışında marka bilinirliğine katkısı olduğunu düşündüğümüz mağazalarımızın sayısını yükseltme gayretindeyiz. 2007 yılı sonuna kadar mağaza sayımızı 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Yurtdışındaki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
Almanya’da satış haklarımızı verdiğimiz Lescon Europe Gmbh şirketimiz kurulduğundan bu yana tüm Avrupa’ya ürünlerimiz bu noktadan dağılıyor. Ürünlerimiz Avrupa’nın pek çok noktasında satışa sunuluyor. Ayrıca futbol sponsorlukları çalışmalarımızı Avrupa’da da sürdürüyoruz. Örneğin Almanya’nın köklü spor kulüplerinden Eintracht Frankfurt Spor kulübünün resmi sponsoruyuz. Aktif spora dayalı çalışmalarımız Avrupa’da da devam ediyor.

Çalışanlarınızın markalaşmanıza katkısını nasıl görüyorsunuz?
Kuruluşumuzdan bu yana marka olabilmek ve istediğimiz kaliteli hizmeti verebilmek için çok çalıştık hala da çalışmaya devam ediyoruz. Bizim bu günlere gelmemizde büyük emeği olan ve inanıyorum ki bizi gelecekte daha iyi yerlere taşıyacak marka olabilmemiz için inanarak, yüreğini ortaya koyarak hizmet veren, hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan çalışanlardan oluşmuş hedefe odaklanan bir ekibimiz var.

“LESCON’U DÜNYA MARKASI YAPMAK EN BÜYÜK HEDEFİMİZ. TÜM DÜNYADA BİLİNEN, TÜM TÜRKLERİN GURUR DUYACAĞI, BENİM MARKAM DİYEBİLECEĞİ BİR MARKA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ. ”
 
Şirket içerisinde nasıl bir yapılanmanız var? Organizasyon yapısında yönetim kurulu başkanı, pazarlamadan sorumlu yönetim kurulu başkan yardımcısı, Ar-Ge ve imalattan sorumlu yönetim kurulu üyeleri bulunmakla beraber genel merkez yönetiminde yönetim kuruluna bağlı genel müdür ve genel müdüre bağlı birimler olarak tekstil, Ar-Ge ve imalat yönetimi, ayakkabı Ar-Ge ve imalat yönetimi, mali işler, finans, bilgi işlem, satış destek, lojistik, mağazacılık, pazarlama ve satış, reklam ve halkla ilişkiler, dış ticaret, insan kaynakları, kalite yönetimi ve idari işler yönetimleri bulunuyor.

Birlikte çalışacağınız adaylarda aradığınız özellikler neler?
Biz firma olarak bir firmanın en büyük sermayesinin yetiştirdiği ve güvenebileceği personelleri olduğunu düşünüyoruz. Bu maksatla alacağımız adaylarda özgüven, çalışma azmi ve kendini iyi derecede yetiştirme isteğinin bulunması öncelikli aradığımız özellikler arasında. Daha çok genç, dinamik ve hırslı adaylarla çalışmayı tercih ediyoruz. Geleceğin kadro yapısına uygun, firmanın en az 10 yıllık yönetim kadrosunu oluşturacak, kendini bu yönde yetiştirecek, araştırmacı, yeniliklere açık ve takım halinde çalışmayı seven adaylarla birlikte yürümek hedeflerimiz içerisinde. Lescon’un dünya markası olacağına inanan, yüreğini ortaya koyabilen, hedefleri ve vizyonu olan, ahlaki yönden güçlü, yüksek tahsilli adaylar ile çalışmayı uygun buluyoruz.

Kariyer.net’ten nasıl yararlanıyorsunuz?
İlkelerimize göre insana yatırım üzerinde durduğumuz en önemli nokta. Bu nedenle Kariyer.net İnsan Kaynakları çalışmalarında çok önemli bir yere sahip. Kariyer.net öz geçmiş veri tabanından sınırsız olarak yaralanmamız da firmamız için daha uygun insanlara ulaşmamızı daha hızlı hale getiriyor. İnternetin çağdaş insan kaynakları uygulamalarında önemli bir yerinin olduğunu artık hepimiz biliyoruz ve bu gücü görmezden gelemeyiz. Buradan hareketle Kariyer.net’in adaylar ve firmalar için en çabuk ve en doğru nokta olduğunu söyleyebiliriz. Firmamız bu olanaklardan daha çok yararlanmayı düşündüğü içinde sınırsız ilan, sınırsız özgeçmiş ve sınırsız yetkilerle kullanmayı tercih ediyor. Biz Kariyer.net’i daha çok beyaz yaka personel arayışında kullanıyorken bugün internetin toplumun her kesimine girmesiyle mavi yaka personel arayışlarına da başlamış bulunuyoruz. Ek olarak Kariyer.net aracılığı ile bizimle çalışmaya başlayan tüm arkadaşlarımızın hepsinden son derece memnunuz. Bu vesile ile bizimle aynı değerlere sahip bu başarılı arkadaşlarla buluşmamızı sağladığı için Kariyer.net’e teşekkürlerimi sunuyorum.
 
 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.