Webratings’in açıkladığı raporda Türkiye’de İnsan Kaynakları alanının en çok tercih edilen sitesi olarak belirtilen Kariyer.net, Türkiye’de e-HR öncüsü olduğunu bir kez daha gösterdi. ABD’de web sitelerini değerlendiren bir kurum olan The Internet and Web Rating Association (İnternet ve Web Derecelendirme Birliği), geçtiğimiz ay Türkiye’nin en çok tercih edilen 20 web sitesini açıkladı. Kariyer.net listede, Türkiye’de İnsan Kaynakları alanının en çok tercih edilen sitesi olarak belirtildi. The Internet and Web Rating Association’ın hazırladığı raporu değerlendiren Kariyer.net Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa E. Say, Kariyer.net’in en çok tercih edilen web siteleri arasında girmesinin sürpriz olmadığını belirtti.

Araştırmanın hedefi öncüleri belirlemek

Türk Telekom’un DSL hizmeti vermesiyle internet kullanımının yaygınlaştığını ve sektörde yeni fırsatlar oluştuğunu belirten Webratings, araştırmanın hedefini gelecekte kendi alanlarında Türk internet dünyasına rehberlik edecek olan web sitelerini saptamak olarak açıklıyor. Söz konusu alanların belirlenmesinde internet dünyasında kabul gören alanlar olmaları, verimli ve üretken olmaları ve internet kullanıcılarının ihtiyaçlarını gidermeleri dikkate alınmış.

Kariyer.net’in İnsan Kaynakları alanında en çok tercih edilen Türk sitesi olarak belirtildiği www.webratings.org araştırması, Türk Telekom’un DSL hizmeti ve özelleştirilmesinin sektöre katkısını şöyle anlatıyor: “Türk Telekom’un verdiği DSL hizmetleri ışığında, geçen birkaç yılda Türkiye’deki internet kullanıcısı sayısında hissedilir bir artış kaydedildi. 2006 Temmuz ayı itibarıyla ADSL abonelerinin sayısı 2,5 milyona ulaşırken, büyüme hızı da artıyor. Türk Telekom’un özelleştirilmesi ile kurumsal bir yapıda sunulacak olan DSL hizmetlerinin, beraberinde sektöre yeni fırsatlar da getirmesi bekleniyor. İnternet kullanıcı sayısındaki artış, Türk internet sitelerinin sayısında da artış getiriyor.”

Türkiye’de Online İnsan Kaynakları’nı Kariyer.net temsil ediyorAraştırma ve çalışmalara göre bu 20 Türk websitesi, aşağıda listelenmiş alanlarda en çok tercih edilen siteler. Kariyer.net’in İnsan Kaynakları alanında lider olduğu listede, yer alan websiteleri kendi aralarında bir oylamaya tabi olmayıp karışık sırayla dizilmiş. Webratings, bu raporun amacının ilgili yatırımcılara, reklam ve pazarlama uzmanlarına bilgi sağlamak olduğunu belirtirken verilerin, in-house araştırmalar ve internette yayınlanan resmi bilgilere dayanılarak oluşturulduğunu ifade ediyor.

Raporda siteler hakkında kısa bilgiler de veren Webratings, Kariyer.net’i şöyle tanımlıyor: “İş arama, özgeçmiş oluşturma, kariyer rehberliği, kurumsal tanıtım gibi imkanlar sunan Kariyer.net, her sektör için online İnsan Kaynakları hizmeti veriyor. Siteye üye firmaların ve özgeçmiş sayısının hızla arttığı görülen sitede, iş arayan üyelere ücretsiz hizmet veriliyor.”


Mustafa E. Say: “Kariyer.net alanında öncü olmaya devam edecek”
The Internet and Web Rating Association’ın hazırladığı raporu değerlendiren Kariyer.net Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa E. Say, Kariyer.net’in en çok tercih edilen web siteleri arasında girmesinin sürpriz olmadığını belirtti. Kariyer.net’te her gün yayınlanan yaklaşık 1.500 iş ilanıyla iş arayanlara ve 3.750.000 özgeçmişle işverenlere en geniş kaynağın sunulduğunu belirten Say, “İnsan Kaynakları alanında verdiğimiz hizmetle hem kurumların hem de iş arayan adayların en çok tercih ettiği web sitesiyiz. Kurulduğu günden bu yana 110 binin üzerinde adayın istihdam edilmesi Kariyer.net vasıtasıyla sağlandı ve bu lider konumunu sürdüren Kariyer.net, yeni atılımlarıyla öncü olmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

 

En çok tercih edilen 20 Türk web sitesi

www.kariyer.net (İnsan Kaynakları)

www.mynet.com.tr (Servis sağlayıcı)

www.eksisozluk.com (Bilgi paylaşım sağlayıcı)

www.wishnee.com (Sanal grup platformu)

www.fotomac.com.tr (Spor)

www.ntvmsnbc.com (Televizyon)

www.garanti.com.tr (İnternet bankacılığı)

www.paragaranti.com (Finansal bilgi sağlayıcı)

www.yonja.com (Arkadaşlık platformu)

www.bilyoner.com (Online bahis)

www.gittigidiyor.com (Online açık arttırma platformu)

www.yemeksepeti.com (Online yiyecek siparişi)

www.hakia.com (Arama motoru )

www.biletix.com (Online bilet satış platformu)

www.hepsiburada.com (Online alışveriş)

www.ideefixe.com (Online kültürel ürün satış platformu)

www.turkcell.com.tr (Telekomünikasyon)

www.sahibinden.com (İlan platformu)

www.komikler.com (Eğlence)