Evden çalışan bir ebeveyn olarak iş-özel hayat dengesi kurmak kimi zaman zorlaşabilir. Yetiştirilmesi gereken işlerin yanı sıra, sahip olunan sosyal sorumluluklar bunalmana yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek ve çalışma saatlerini verimli kılmak adına sana 5 önerimiz var.

Beklentilerini paylaşmaktan çekinme

Evden çalışırken kimi zaman evdeki sorumluluklarla iş sorumlulukları birbirine karışabilir ya da evden çalışmanın “daha az yoğun olmak” anlamına geldiği zannedildiğinden aile bireyleri, mesai saatleri içinde senden bazı taleplerde bulunabilir. Bu durumda, verimli çalışmanın önündeki engelleri kaldırmak için aile bireylerinle beklentini paylaşmaktan çekinme. Birlikte yaşadığın kişileri sorumluluk almaya teşvik et ve onların, sorunları yetenekleri doğrultusunda çözmelerine müsaade et.

Çocukların da çalışma disiplini kazanmalarını sağla

Evden çalışan bir ebeveyn olarak iş-özel hayat dengesini sağlamakta zorlanıyor olabilirsin. Böyle durumlarda çocukları, kendinle birlikte çalışmaya teşvik etmen, hem işini kolaylaştırabilir hem de çocukların erken yaşta çalışma disiplini edinmelerini sağlayabilir. Çalışma saatlerinden çocuğuna bahsetmen ise onun da bu saatler arasında çeşitli aktiviteler yapmasını kolaylaştırabilir.

Haftalık planlar yap ve işlerini gruplandır

Dikkat dağıtıcı unsurların yoğun olması nedeniyle kimi zaman evden çalışmak zorlayıcı olabilir. Bu unsurların yanına bir de ebeveyn olma sorumluluğu eklendiğinde kişi, sorumlulukları altında ezildiğini hissedebilir. Bu tip bir durumun önüne geçmek için haftayı,  henüz başlamadan önce planlamak ve görevleri gruplandırmak sorumlulukların üst üste binmesinin önüne geçecektir. Bunun yanı sıra gruplandırdığın işler için kendine başlangıç ve bitiş süresi koymak da iş sürecini düzenlemene yardımcı olur.

Çalışma durumun hakkında ekip arkadaşlarını bilgilendir

Evden çalışma nedeniyle kendi kontrolün dışında gelişen olaylar içinde bulunmak durumunda kalabilirsin. Bunlar; çocuklarla ilgili gereklilikler, aniden ortaya çıkan ve müdahale edilmesi gereken durumlar olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığında ekip arkadaşlarını sana nasıl ulaşabilecekleri konusunda bilgilendirmen, iletişim kopukluğunun sebep olabileceği problemlerin önüne geçmene yardımcı olabilir.

Rutinleri koru ve çocuklar için deneyim alanları yarat

Çalışan bir ebeveyn olarak çalışma verimini korumanın bir diğer yolu da hem çocuğuna hem de kendine oyunlaştırma yöntemleri kullanarak rutinler yaratmaktır. Bu sorumluluklara; akşam oynamayı planladığınız oyun için bir resim çizmesi, hikâye yazması ya da kendi kıyafetlerini toparlaması gibi örnekler verilebilir. Bu yaratma durumunun rutinleşmesi, çocuğun gelişimi açısından faydalı olduğu gibi senin de dikkat dağınıklığı yaşamadan işlerini halletmene destek olacaktır.

Kaynaklar: 12

İçerik yazarı: Gizem Deniz Suna

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.