Muhasebe, mali işler ve finansal konularda firmalara outsourcing hizmeti veren FAS Firma Destek Hizmetleri’nin Yönetici Ortağı Yeşim Çoluk hemen her sektörden müşterilerine çözümler sunduklarını söylüyor.
 
Muhasebe, mali işler, yönetim raporlaması, lojistik – malzeme yönetimi ve SAP konularında outsourcing hizmetleri sunan FAS ekibi dönemsel ya da sürekli olarak firmaların ihtiyaçlarına göre çözümler üretiyor. IT, ilaç, endüstri, hizmet, telekomünikasyon sektörlerinden müşterilere hizmet veren FAS’ın Yönetici Ortağı Yeşim Çoluk, “Muhasebe ve finans konularında outsourcing kavramı çok yeni olduğundan bu konuda öncelikle tanınmak, çözümlerimizi mümkün olduğunca doğru iletişim noktalarına ulaştırmak arzusundayız” diyor.

Hangi alanda faaliyet gösteriyorsunuz?
FAS Firma Destek Hizmetleri’nin en önemli faaliyet konusu muhasebe, mali işler, yönetim raporlaması, lojistik – malzeme yönetimi,SAP konularında outsourcing (dış kaynaklı çözüm) hizmetleri. FAS ekibi dönemsel ya da sürekli olarak firmaların ihtiyaçlarına göre çözümler üretiyor. FAS’ın farklı en önemli hizmetlerinden biri SAP implementasyonu yapan firmalarda yazılım danışmanlarının yanı sıra proje süresince ya da daha sonraki süreçlerde projede çalışabilecek yetkinlikte yani yabancı dil bilen, daha önce SAP’ın ilgili modülünü kullanmış personelin temini ya da projede görevlendirilen firma personeline firma operasyonunda destek verecek, söz konusu kişinin görevini yapabilecek tecrübe ve profilde personelin proje süresince sağlanması ve performansının kontrolü olarak özetlenebilir.
Diğer hizmetlerimiz ise muhasebe, lojistik, ithalat, satış muhasebesi, raporlama, finans departmanlarına dönemsel eleman temini, iş süreçlerinin kontrolü, iyileştirilmesi ve kontrol noktalarının oluşturulması ve dökümantasyonu, yıllık bütçelerin oluşturulması, yönetim raporlarının oluşturulması, karlılık – masraf analizleri, özel gider indirimi (vergi iadesi) kontrolü gibi hizmetlerden oluşuyor.
Hangi sektörlerden müşterileriniz var, onlara ne tür çözümler sunuyorsunuz?Hemen hemen her sektörde müşterimiz var. Daha çok yabancı sermayeli firmalardan ilgi alıyoruz. Şu anda IT, ilaç, endüstri, hizmet, telekomünikasyon sektörlerinden müşterilerimiz var. Mevcut çözümlerimiz finans, muhasebe, personel, bordro departmanlarında tanımlanmış görev tanımlarını yerine getirecek yetkinlikte personel ile performans kontrol ve desteği ile outsourcing hizmeti, SAP implementasyonu yapan firmalarda SAP proje elemanı ve proje elemanlarına proje süresince destek personel hizmeti, dönemsel eleman temini, muhasebe deptartmanı kontrolü, danışmanlığı, yönetim ve uluslararası raporlama (IRFS) hizmetleri, sabit kıymet ve stok fiziksel sayımları, kaydı kayıtlarla mutabakatı, veri girişi, mutabakat gibi yoğun dönem eleman destekleri, vergi iadesi kontrollerinden oluşuyor.
Firmalar finansal alanda outsourcing hizmetinden ne gibi faydalar sağlıyor? FAS yeni işveren yasasına uyumlu olarak, çalışan personelin tüm yasal sorumluluklarını üstlenmekte ve çalışanın performansını kontrol edip destekliyor. Müşterilerimiz bize ihtiyaç duydukları hizmetle ilgili önceden maliyeti bilerek sürprizlerle karşılaşmıyor ve gereksinim duyulduğunda hizmeti alarak (sezonluk işler, izinler, proje, yoğun günlük operasyonlar gibi dönemlerde) esnek ve maliyet tasarrufu sağlayan çözümler oluşturabiliyorlar.
Geleceğe yönelik hedefleriniz ve yatırımlarınız neler?Muhasebe ve finans konularında outsourcing kavramı çok yeni olduğundan bu konuda öncelikle tanınmak, çözümlerimizi mümkün olduğunca doğru iletişim noktalarına ulaştırmak arzusundayız. Ayrıca SAP kullanıcısı olan firmalara da bu konudaki hizmelerimizle tecrübelerimizin yaygınlaşması hedefindeyiz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için ise bu günlerdeki en önemli yatırım konumuz personelimiz. Kadromuzda eğitimi, tecrübesi, yabancı dili hizmetlerimizi verme yetkinliğinde olan, müşteri ilişkilerimizde müşteri memnuniyeti hedefiyle çalışan personeli kadrosunu geliştirme, kadromuzun kişisel gelişim ihtiyaçlarını gerekli eğitim ve tecrübelerle desteklemek en öncelikli konularımız.
Şirketinizde çalışacak adaylarda ne gibi özellikler arıyorsunuz?2 tür profil yoğunlukta. Birincisi muhasebe, finans, lojistik, satış muhasebesi, bütçe raporlama, SAP (FI, MM, SD modül) tecrübelerinde olan, üniversite mezunu, yabancı dil bilen, takım çalımasına yatkın, iyi derecede bilgisayar kullanabilen adaylar. İkinci profilse hizmet vereceğimiz konularda doğru adayları seçebilmek için İK tecrubeli, seçme – yerleştirme, kariyer planlama, eğitim tecrübelerinde, üniversite mezunu adaylar.
Kariyer.net size hangi alanlarda yardımcı oluyor?Kariyer.net özellikle acil personel arayışımız sırasında bizim için en doğru kaynak. Müşterimizin lokasyonuna, hizmetimiz için en önemli arayış içinde olduğumuz kriterlere göre tanımlamalar yaparak adaylara kısa sürede ulaşabiliyoruz. Ayrıca her türlü veri bilgisayar ortamında olduğundan minumum kağıt kullanımı, maksimum aday bilgi saklanması ve kontrolü sağlayabiliyoruz. Görüştüğümüz adaylarla ilgili notlarımızı bilgisayar ortamında bulundurarak hem gerektiğinde adayların özgeçmişlerine hem de görüşme notlarına kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bu da personel ile hizmet veren bir firma için en önemli unsurlardan biri.