Uzay hostesi, dijital dedektif, çöp mühendisi ve dahası! Tüm bu meslekler kulağa ilginç geliyor değil mi? Ama görünen o ki yakın gelecekte bu meslekleri daha çok duymaya başlayacağız…

Teknolojik gelişmelerin çok hızlı olduğu, yeniliklerin birini keşfederken diğerine de adapte olmaya çalıştığımız bu çağda, gün geçmiyor ki bir şeylere şaşırmayalım. Hayatı kolaylaştıran ve günlük yaşamı şekillendiren gelişmeler, birçok alanda olduğu gibi meslek seçimlerini de şekillendirecek gibi görünüyor.

Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör; dijitalleşen dünyanın çalışma hayatını dönüştürdüğünü ve yaşanan bu dönüşümün beklentileri karşılayacak insan gücü arayışını da beraberinde getirdiğini belirtiyor. Bu durumun gelecekte yeni ve farklı meslek alanları yaratacağını da ifade eden Erdör’ün, geleceğin olası meslekleri hakkında yaptığı tahminler ise oldukça şaşırtıcı…

• Dijital Dedektif
• Tıbbi Danışmanlar
• Uzay Host ya da Hostesi
• Çöp Mühendisi
• Alternatif Enerji Danışmanı

Değişen çağ, her zaman olduğu gibi yenilikleri de beraberinde getirmeye devam ederken, bu meslek gruplarının iş tanımları ne olacak dersin? Şimdi gel, bu başlıkları detaylandıralım;

Dijital Dedektif

Dijital bir çağ yaşıyoruz ve bunun bazı dezavantajları da var. Neredeyse tüm şahsi bilgimizi kaydettiğimiz dijital platformlar, aslında birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Şirketler tarafında ise işler daha da ciddi. Siber bir saldırıya maruz kalmamak için dijital dedektiflerle çalışmak şart olacak gibi.

Tıbbi Danışmanlar

Tıp dünyası, gelecekte ameliyatlara robotların girmesine hazırlanırken, robotların tıp alanında kullanılmasının doğal sonucu olarak karşımıza robotların bakımından ve hasta işlerinden sorumlu olacak tıbbi danışmanlar çıkacak.

Uzay Host ya da Hostesi

Mars’a yolculuk hayal olmaktan çıkıp, rutin bir hâl aldığında pek tabii uzay pilotlarına, hostlarına ve hosteslerine de ihtiyaç duyacağız. Bu nedenle bu alanda yetişen iş gücü için özel bir istihdam alanı oluşması gerekecek.

Çöp Mühendisi

Artan nüfus paralelinde oluşan atık sorunu, gelecekte baş edilemez bir noktaya gelebilir. Bu nedenle bu atıkların en doğru şekilde dönüştürülmesi gerekiyor. Bilinçli yapılacak işlemler içinse bu alanda uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç var. Yurt dışında bazı üniversitelerde bu alandaki eğitimler başladı bile. Bakalım geleceğin mesleklerinden çöp mühendisliğine ilgi nasıl olacak.

Alternatif Enerji Danışmanı

Günümüzde yavaş yavaş sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmenin önemi anlaşılsa da henüz kullanımı genelleşebilmiş değil. Çevreye verilen büyük zararlar sonucu doğal dengenin hızla bozulması; rüzgâr, güneş, dalga gibi doğal kaynaklardan alternatif enerji üretmenin önemini daha da artırıyor.

Yakın gelecekte kariyer planlarına yön verecek bu mesleklerden önce güncel iş ilanlarını incelemek istersen, hemen Kariyer.net iş ilanları sayfasına göz at!