içe dönükler

Bazı insanlar kalabalık ofis ortamında ya da insanlarla yüz yüze diyalog kurarak çalışmaktan hoşlanırken, bu durum içe kapanık kişiler için oldukça can sıkıcıdır. Bu yazımızda içe dönük insanların keyifle çalışmasını sağlayacak bazı işleri ele aldık. İşte, 6 örnek!

Öncelikle içe dönük kime denir, sorusunu açıklayarak başlayalım:

İçe dönükler; mümkün olduğunca az uyaranın olduğu ortamlarda rahat eden, yenilenmek için kendi içine dönmeyi tercih eden bireyler olarak tanımlanabilir.

İş hayatındaki yoğun iletişim ağını düşündüğümüzde bu durum, bir çalışan özelliği olarak olumsuz değerlendirilebilir; ancak her mesleğin herkes için uygun olmayacağını hepimiz biliyoruz. Önemli olan kişinin kendini tanıması ve meslek seçimini de buna göre yapması.

Örneğin; sessiz bir alan, bağımsız çalışma ortamı içe dönük biriysen senin için ideal çalışma ortamının tarifi olabilir. Meslek seçiminde tercihlerini bu doğrultuda yapman sana her anlamda kazandıracaktır.

İçe dönükler için hayatı kolaylaştıracak bazı meslekler

Yazılım mühendisi

Yazılım mühendisi olmak içe dönüklerin; planlama, problem çözme, problemler ve çözümler hakkında düşünme, bağımsız veya küçük ekipler halinde çalışma anlayışına hitap ettiği için içe dönükler için en iyi işlerden biridir.

Yazar

İçe dönükler genellikle kendilerini kelimelerle ifade etmede daha iyi olduklarından, yazar olmak içe dönükler için ideal mesleklerden biridir. Yaratıcı yazarlık, web içerik üretimi gibi gibi günümüzde online ve offline mecralarda genel olarak içerik yazarlarına ihtiyaç vardır.

Veri analisti

Veri analistliği bir diğer uygun işlerden biridir. Veri analistleri, sorunları çözmek için verileri kullanır, şirketin geliştirme planlarına stratejik olarak karar vermesine yardımcı olur. Müşterilerden, şirketin performansından, ürünlerinden ve maliyetlerinden toplanan verileri içgörülere dönüştürür.

Mütercim ve tercüman

Yazılı materyalleri çevirmek, çoğunlukla kendi başına ve esnek bir zaman aralığında çalışmak anlamına gelir. Yazılı yayınları çevirmek dışında, diplomatlar veya üst düzey yetkililer için tercüman da olabilirsin. Tabii bu biraz daha stresli ve sosyal etkileşim gerektiren bir işe sahip olmak anlamına geliyor.

Muhasebeci

Bir muhasebeci genel olarak, işletmelerin ve bireylerin mali durumlarını anlamalarına yardımcı olur. Muhasebeci işlemleri takip eder, finansal performansı izler ve finansal tablolar hazırlar. Muhasebeci olmak, içe dönükler için en uygun mesleklerden biridir. Günün büyük bir kısmı sayılarla çalışılır. Gerektiğinde müşterilerle iletişim kurulması gerekir; ancak yine de sosyal etkileşim için zaman oldukça azdır.

Aktüer

Aktüerler, sigorta acenteleri ve finansal kurumlar için olası riskleri analiz eder. Çalışırken özel yazılım programları kullanırlar. Hizmet verdikleri müşteriler için çeşitli sonuçların olasılığını belirler. Bu nedenle genel olarak bağımsız bir çalışma düzeninden bahsedilebilir.

Kaynak: 12