Kurum içinde yeni İK departmanının kurulması veya kötü bir takımın yenisiyle değiştirilmesi zorlu bir süreçtir. İK departmanının şirket içindeki imajını yeniden kurmak için bu 5 adım size yardımcı olacak. 
İnsan Kaynakları departmanları yeni elemanlar işe almak, çalışanların eğitimini düzenlemek, performans değerlendirmesi yapmak gibi pek çok görevlere sahiptir. 
Bazı şirketlerde İK departmanları organizasyonda iyi bir imaj sahibi oldukları için şanslıdırlar. Bu tür organizasyonlarda İK departmanında değişiklik olduğunda yeni İK yöneticisi, eskisinin izini takip ederek aynı iyi imajı devam ettirebilir. Ancak, bazı durumlar vardır ki İK yöneticisi veya tüm İK departmanı şirket içinde kötü bir imaja sahip olabilir. Bu durumda organizasyonun yapması gereken bu kötü imajı düzeltecek yeni bir lider bulmaktır. Yeni İK yöneticisinin görevi öncelikle İK departmanının imajını yenilemek ve departmanı yönetimin ve çalışanların gözünde güçlü ve zengin bir kaynak olarak ortaya koymaktır.

İK neden başarısız olur?
İK departmanının başarısız olmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan bir tanesi kötü müşteri hizmetleri sergilemektir. Bazı İK uzmanları insanlarla profesyonel temellerde nasıl iletişim kuracaklarını bilmezler. Bu, şirketin çok fazla çalışan sirkülasyonuna sahip olmasının nedenlerinden biri olabilir. İK departmanı şirketin yararlarına odaklanmamış olabilir. Bu, departmanın şirket için çalışacak en iyi adaylar işe alamamasının nedenlerinden biri de olabilir. 
Bir diğer neden önceki İK departmanının veya yöneticisinin şirket içinde iş etiğine uymayan biri olarak tanınması olabilir. Çalışanlara karşı olmaları gerektiği kadar tarafsız olmayabilirler. Daha da kötüsü bazı İK departmanları özel bilgileri başkalarıyla paylaşmak şeklinde bir imaja da sahiptirler. Çalışanlar İK ile kişisel veya işle ilgili gizli bir bilgisini paylaşmış ve bu bilgi bir şekilde etrafa yayılmış olabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi gizli bilgilerin etrafa yayılması nedeniyle çalışanların güvenini zedelemek şirket için zarar vericidir. 
İK departmanının bir üyesi olarak, adının da çağrıştırdığı gibi insanlarla ve insan kaynağıyla ilgili güçlü hislere sahip olmanız gerekir. İK uzmanı olarak bu özelliklere sahip değilseniz büyük ihtimalle yanlış bir uzmanlık alanında çalışıyorsunuz demektir.

İmajı yenilemeniz için 5 adım
Yeni işe alınmış bir İK yöneticisi olarak bu konuları açığa çıkarıp çözmek çok önemlidir. İmkansız gibi görünen bu durumlarda İK yöneticisi nasıl hareket etmelidir? İşte departmanınızın imajını yeniden yapılandırmak için İnsan Kaynakları Uzmanı Julie Skuturna’nın önerdiği 5 adım:

Hataları kabullenin 
Çalışanlarla konuşun. Geçmişte yaşanan kötü yöneticiliğin farkında olduğunuzu ve yeni İK departmanının bu hataları çözeceğini ve yeni bir başlangıç yapacağını belirtin. İç müşteri anketi yapın.İşe bir anketle başlamak hızlı bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.
Özellikle yeni departmanla ilgili çalışanların izlenimleri zayıfsa, bu size bir başlangıç çizgisi oluşturması açısından da önemlidir. Bazı İK yöneticileri eski departmanın yansımalarını göreceğinden korkarak böyle bir anket yapmak istemezler. Ama böyle bir başlangıç anketi yapmazsanız gelişmeleri nasıl karşılaştırabilir ve görebilirsiniz? Uzun vadede yaptıklarınızı karşılaştırabileceğiniz bir verinin olması başarınızı ortaya koyacaktır. Bu nedenle başlangıçta bir anket yapın ve 1 yıl sonra tekrar benzer bir anketle sonuçları karşılaştırın. Ayrıca çalışanların ve yöneticilerin fikirlerine değer verdiğinizi göstererek şirket içinde olumlu bir mesaj vereceksiniz.

Yeni yüzler getirin

Takımda işe yaramayan kişileri çıkartın. Kaliteli ve yeni bir takım oluşturun. İK departmanına yeni katılan ve pozitif bir tavırla çalışan yeni elemanları gören eskiler onlardan etkilenerek daha iyi performans göstereceklerdir.

İK departmanını pazarlayın ve markalaştırın

Kurum değerleri, çalışan bağlılığı, iş tatmini ile örtüşen logo ve anahtar cümleler oluşturun. Çalışmalarınızı anlatırken bunları kullanın. Böylece departmanınızın yeni imajını şirket çalışanlarıyla paylaşabilir, amacınızın daha iyi anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Görünür olun

Çalışanların düşüncelerini aldığınız ankette, en düşük dereceyi alan cümlelerden biri genellikle “İK ile ilgili sorum olduğunda kiminle görüşeceğimi biliyorum” olur. Açık kapı politikasını benimseyin. İnsanların sizi tanımalarını, tanıdık bir yüz olarak görmelerini sağlayın. Çalışanları tanımaya çalışın, böylelikle size daha kolay yaklaşabilirler. Bu güveni kazanmak problemi ilk elden öğrenmenizi ve engellemenizi sağlar. Ayrıca ofis içinde dolaşmaya, kafeteryada zaman harcamaya çalışın. Böylece odanıza gelmeye çekinen çalışanlar, herkese açık ortamlarda sizi gördüklerinde gelip soru sormada daha rahat davranabilirler.

Çalışanların İK’ya güveninin arttırın
İK departmanınızı geliştirmek için adım atmanız hem İK yöneticisini hem de üst yönetimin kredisini arttıracak, hem de çalışanların İK departmanının yapabileceklerine dair güvenini sağlayacaktır. Odaklanmanız gereken en önemli konulardan biri çalışanların İK departmanını nasıl gördüğü olmalıdır. Sağlıklı bir İK departmanı oluşturmak daha mutlu ve verimli çalışanlar yaratmanıza, dolayısıyla daha iyi bir müşteri hizmetlerine ve sonunda kurum için karlı ve verimli sonuçlar ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

İK DEPARTMANININ BİR ÜYESİ OLARAK, İNSANLARLA İLGİLİ GÜÇLÜ HİSLERE SAHİP OLMANIZ GEREKİR. İK UZMANI OLARAK BU ÖZELLİĞE SAHİP DEĞİLSENİZ BÜYÜK İHTİMALLE YANLIŞ BİR UZMANLIK ALANINDA ÇALIŞIYORSUNUZ DEMEKTİR.