Arşivler

İş başvurusu reddedilen adayların verdiği tepkiler

İş başvurusunun reddedilmesi üstesinden gelinmesi zor bir durum olabiliyor.  Hele ki birkaç kez üst üste aynı durum yaşandıysa… Herkesin durumla başa çıkma yöntemi farklı. Reddedilmeye çok sinirlenen çalışan profilinden, durumu sükunetle karşılayıp arayışına devam eden çalışan profiline kadar çok farklı tepki verenler var. Dünyanın birçok yerinde reddedilen iş başvurusuna benzer tepkiler veriliyor. 

Uzun süredir iş arayan birisinin reddedilen iş başvurusuna olgunlukla ve pozitif yaklaşması çok zor. Kariyer planlarının yanı sıra elbette ekonomik pek çok nedenle iş arayışı herkes için çok kritik. Bu nedenle reddedilme kararını duyar duymaz tepkisini hemen firmaya iletmek isteyen pek çok aday var. Bazı adaylar firmaya tepki mailleri yazıyor ve hayal kırıklıklarını ifade ediyor bazıları ise daha farklı ifade biçimlerini tercih ediyor. Totaljobs sitesi iş başvurusu reddedilen kişilerin verdiği ilginç tepkilerini bir araya getirmiş.

İşte reddedilen iş başvurusuna verilen ilginç tepkiler:

İş başvurumun reddini reddediyorum!

Bu grupta iş başvurusunun reddedildiğini mail yoluyla öğrenen ve buna cevap veren adaylar var. Adayların çoğu uzun bir maille işverene cevap veriyor ve reddedilmelerini reddediyor. “Ben bu işe uygunum, beni almayarak çok şey kaybettiniz!” konseptli mailin dili de oldukça tepkili. Bu grupta genellikle arka arkaya farklı pozisyonlara kabul edilmeyen, uzun süredir işsiz ve bu durumdan çok yorulmuş çalışan adayları yer alıyor.

red22

Beni almadığınız için çok üzgünüm, ama…

Bu grupta yine mail yoluyla cevap veren adaylar var. Mailin dili sakin, duygusal ve ikna etmeye odaklı. Çalışan işverene “Beni almadığınız için çok üzgünüm, ama şu ve bu yeteneklerim sizin için ideal, projelerim de şunlar” mealinde detaylı bir mail atıyor. Amaç daha ikna edici bir yöntemle işverenin kararını değiştirme olasılığını zorlamak ve ona son bir hatırlatma yapmak.

Arslan kuzuyu yedi

Bu grupta hikaye anlatıcıları var. Genelde tepkilerini daha edebi bir şekilde ve metaforlar üzerinden veriyorlar. Mağduriyetlerinin üzerinde durup işverenin yanlış kararını eleştiriyorlar. Genelde uzun bir kıssadan hisse hikayesinin de eşlik ettiği bu tür maillerde çoğunlukla daha ağdalı bir dil kullanılıyor.

reddd

Pasif agresifim

Bu grupta hayal kırıklıklarını mutlaka ifade etmek isteyen, ama çok fazla tepki verip aynı firmada oluşabilecek farklı bir iş fırsatını kaçırma riskini de göze alamayan adaylar yer alıyor. Bu adaylar gayet saygılı bir şekilde “Beni almadığınıza üzüldüm, umarım tekrar bir araya gelebiliriz” mesajı vermek istiyor.

Yine dene, yeniden dene!

İşsiz kalmak, hele de süreç uzadıysa çok zor. Fakat asla denemekten vazgeçmemek gerekiyor. Elbette bir yerlerde yeteneklerinize uygun, kendinizi yaparken mutlu hissedeceğiniz bir iş sizi bekliyor. Pes etmeyin, denemeye devam edin.

ilanlara-basvur

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.