Üniversiteden yeni mezun oldunuz, işinizden memnun değilsiniz ya da çoktan istifa ettiniz bile… Bu aşamada ihtiyacınız olan şey, size en uygun olan iş ilanlarına başvurup yeni bir iş için kolları sıvamak ve sonuç olarak çalışma hayatına ilk adımı atmak veya kaldığınız yerden devam etmek. Peki, bir ilana başvurmak için hangi gün çok daha iyi olabilir? 

basvuruÖncelikle hâlâ bir CV’niz yoksa, Kariyer.net’e üye olarak bir özgeçmiş oluşturmanızı ve size uygun olabilecek binlerce iş ilanına göz atmanızı öneririz.

Tüm bu hazırlıklardan sonra iş başvurularını gerçekleştirdiniz ve üstelik beklediğiniz hiçbir firmadan dönüş alamadınız. Hemen sinirlenmeyin. Bu durumda firmaların CV havuzu içinde kaybolduğu, sizin CV’nizin başka CV’lerin arkasında kaldığı ihtimallerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Peki, özgeçmişinizin öne çıkması ve firmaların sizi fark etmesi için neler yapabilirsiniz? Bu aşamada, haftanın belirli gün ve belirli saatlerinde yapacağınız başvurular işverenin sizi fark etmesi için faydalı olabilir.

Salı günü iş başvurusu yapmak için en uygun gün mü?

Eğer bir işe girme şansınızı yükseltmek istiyorsanız, iş başvurularınızı Pazartesi ya da Salı günü yapmanız şansınızı artıracaktır.

Veritabanında 21 milyonu aşkın özgeçmiş bulunan Kariyer.net’in verilerine göre, haftanın ilk günlerinde İK’cılar ve işverenler adayların özgeçmişlerini daha çok inceleme fırsatı buluyor. Pazartesi ve Salı günleri yüzde 20’lik bir oranda adayların CV’lerini inceleyen işverenlerin bu davranışı Çarşamba günü yüzde 18’e düşüyor.

Haftanın son günlerinde bu sayı biraz daha düşerek yüzde 16’lara kadar geriliyor. Araya hafta sonu tatilinin girmesinden dolayı, İnsan Kaynakları uzmanları özellikle Cumartesi ve Pazar günleri neredeyse hiç CV görüntülemiyor. Bu sebeple adayların bu günler içinde başvuruda bulunmaları, bir bakıma diğer özgeçmişlerin arkasına düşme ihtimalini  ortaya çıkarabilir. Rapor sonuçlarına göre, CV incelenme oranı Cumartesi yüzde 6 olarak belirtilirken, Pazar günü bu oran yüzden 3’e kadar düşüyor.

Durum yurt dışında da çok farklı değil. Yurt dışı işe alım platformlarından SmartRecruiters’ın verilerine göre, işverenlerin yüzde 58’inin en çok iş ilanı yayınladığı tarih Pazartesi, Salı ve Çarşamba olarak görünüyor. Bu verilerin sonucunda ise Salı günü en çok aksiyonun alındığı gün olarak karşımıza çıkıyor.

Adaylar neden bu günlerde başvuru yapmalı?

SmartRecruiters’ın raporlarına göre, haftanın ilk günlerinde iş başvurusu yapan adaylar, işverenlerin karşısına ilk sıralarda çıkıyor ve bu sayede fark edilme ihtimalleri artıyor. Çünkü uzun süredir açık olan ilana yapılan başvuru sayısı da aslında bir o kadar fazla oluyor, adayın fark edilme oranı düşüyor ve öne çıkabilmek adına zamanlamayı iyi yapması gerekiyor. Bu durumda hangi günlerde başvuru yapmak gerektiğinin yanı sıra günün hangi saatinin iş başvurusu için doğru olduğu da önem taşıyor.

SmartRecruiters, sabah saat 11:00’in hafta boyunca firmaların yeni ilan yayınlamak için en çok tercih ettiği zaman dilimi olduğunu belirtiyor. Adayların çoğunluğu ise iş başvurusu yapmak için saat 14:00 civarını tercih ediyor. Diğer adayların önüne geçmek istiyorsanız, yeni ilanların açılmasını bekleyip sabahın biraz daha geç saatlerinde başvuru yapmanız sizin için faydalı olabilir.

Tabii ki başvuru yapmadan önce CV’nizi güncellemeniz ve başvuracağınız pozisyonlara göre önyazı hazırlamanız da bir o kadar önemli bir konu. Şimdi gerçekten istediğiniz işlere, doğru zamanlamayla ve motivasyonunuzu kaybetmeden başvuru yapmanın tam zamanı!

*Kariyer.net İş Ara uygulamasını iOS işletim sistemli telefonunuza indirmek için tıklayın!

*Kariyer.net İş Ara uygulamasını Android işletim sistemli telefonunuza indirmek için tıklayın!