Verimsiz bir iş günü geçirmene yol açabilecek birçok faktör olabilir, ancak gününü iyileştirmek için bazı basit çözümler de yok değil. İşte, 6 öneri! 

Güne seni mutlu eden bir şeyle başla

Güne başlama şeklin, günün geri kalanının nasıl ilerleyeceğini de belirler. Bu nedenle seni mutlu eden bir şeyle başlaman en iyisi. Sabah ilk iş e-postalarını kontrol etmek istiyorsan, buna devam edebilirsin. Seni mutlu eden şey bu olmasa da alışkanlıklarını yerine getirmek de seni mutlu ediyor olabilir; ancak direkt çalışma moduna geçmek, güne başlamanın en iyi yolu değildir.

Seni iyi bir ruh haline sokan bir şey yapmak için en az 10 dakika ayır. Bu, bir fincan kahvenin tadını çıkarmak, kitap okumak, çizim yapmak, meditasyon yapmak, yoga yapmak, egzersiz yapmak veya evcil hayvanınla oynamak olabilir. Yaptığın her ne ise zevk aldığın bir şey olduğundan emin ol. Bu şekilde iş gününe iyi bir ruh hali içinde başlayabilirsin. Günün geri kalanında bu ruh halini korumak içinse şunları yapabilirsin:

Önce en sinir bozucu görevi yap

Yapılacaklar listesinde her zaman can sıkıcı bir görev olabilir. İşe önce bu görevi bitirerek başlamak daha iyi olur. Bu şekilde, zihnin oyalanmaz ve daha motive olarak diğer işlere odaklanman kolaylaşır.

Hareket et

Günde kaç saatini oturarak geçirdiğini düşünüyorsun? Uzun süre oturmak sadece sağlığın için değil, üretkenliğin için de olumsuz bir etki yaratır. Sadece bir dakikalığına kalkıp hareket etmek, beyninin yeniden uyarılmasına ve yeniden odaklanmana yardımcı olabilir. Mümkünse arka arkaya iki saatten fazla oturmamalısın.

Düzenli molalar vermeyi unutmamak için alarm kurabilirsin. Ayağa kalk, dolaş, dans et, hızlı bir yoga dizisi yap ve ardından işe geri dön. Bu mola 60 saniye de olabilir, birkaç dakika da. Senin için neyin işe yaradığına en iyi sen karar verebilirsin.

Dengeli beslen

Yapılan en basit hatalardan biri, tüm gün susuz kalmaktır. Dehidrasyon, en hafif haliyle bile bilişsel işlevi, performansı ve enerji düzeylerini olumsuz etkiler. Masanda bir sürahi su bulundur. Böylece sıkça su içme ihtimalini de arttırırsın.

Yemek yemeye gelince, özellikle evden çalışırken gün boyunca atıştırmak kaçınılmaz olabiliyor. Bu noktada öğün atlamamaya özen göstermek doğru olacaktır.

E-posta ve mesajları kontrol etmek için zaman belirle

Acil işler dışında, e-postalara hızla cevap vermeye çalışmak yerine, tüm mesajlara dönmek için belirli zaman dilimleri yaratabilirsin. Aksi durumda, gelen kutuna her baktığında, konsantrasyonun bozulabilir.

Bir gün sonu rutinin olsun

İş gününün bittiğini gösteren bir rutine sahip olman gerek. Bu, beynin çalışma modundan ev moduna geçmesini sağlar. Evden çalışırken, evin ve ofisin tam olarak aynı yer olduğunda ve ikisi arasındaki çizgiler genellikle birbirine karıştığında bu farkı anlaman zorlaşabilir.

İyi bir rutin, e-postaları ve mesajları kontrol etmeyi, çalışma alanını toplamayı ve ertesi gün üzerinde çalışacağın görevlerin hızlı bir listesini yapmayı içerir. Unutmamak için ertesi gün ilgilenmen gereken önemli şeyleri not al. Ardından bilgisayarını kapat ve zihinsel olarak işten tamamen uzaklaş. İş günün bitti, şimdi sıra ev modunda!

Kaynak: Forbes