Kadınsınız ve  öyle bir şirket hayal ediyorsunuz ki; iş seyahatiniz varsa çocuğunuza bakıcı buluyor, çalışma programınızı istediğiniz gibi ayarlamanıza izin veriyor, kariyerinizin önünü açıyor ve ayrımcılık yapmıyor. Üstelik doğum iznini uzun tutuyor, çocuk bakımı ve sağlıkla ilgili tüm sorunlarınıza destek oluyor. Hayal gibi değil mi? Lakin değil. Bunların hepsini yapan şirketler var.

Kadın olmak her yerde olduğu gibi iş hayatında da çok zor. Eğer evliyseniz ve çocuğunuz varsa bunun dozu da artıyor. Türkiye’de olduğu gibi evin yükünü çoğunlukla kadınların sırtladığı ülkelerde  iş yerindeki mesainin ardından çalışma temposu evde de tüm hızıyla devam ediyor. Bu nedenle de kadınlar iş hayatında kısa sürede tükeniyor. Forbes Dergisi’nin yaptığı uluslararası araştırma ise bu sorunlara karşılık 2015 yılında kadın çalışan oranı yüksek olan ve onları çok önemseyen dünyadan bazı şirketleri sıralıyor.

 

hts

İşte kadına değer veren uluslararası şirketler:

1. Abbott

Kadın çalışanların oranı yüzde 47, yönetici pozisyonundaki kadınların oranı ise yüzde 42. Abbott kadın çalışanlarını önemsiyor, ayrımcılık yapmıyor. Şirkette doğum izinleri, senelik izin sürelerine özen gösterilmiş, tatiller uzun tutulmuş. İş seyahatine çıkıyorsanız çocuğunuzun bakımını şirket üstleniyor. Sağlık hizmetleri de kadınlar için son derece kapsamlı.

abbott

2. Ernst&Young

Kadın çalışanların ve yönetici pozisyonundaki kadınların oranı yüzde 46. Ernst&Young bünyesinde çalışan kadın doğum yaptıktan sonra 14 hafta ücretli izine çıkabiliyor. Aynı izne erkeklerin de çıkabildiğini unutmayalım. Burada da çalışma saatleri esnek. Programınızı iş temponuza göre ayarlayabiliyorsunuz. İster doğum yapın, ister evlat edinin yasal izinden sonra işinize gönül rahatlığıyla dönebilirsiniz.

3. General Mills

Kadın çalışanların ve yönetici pozisyonundaki kadınların oranı yüzde 40. General Mills de kadın çalışanlarını el üstünde tutuyor. Şirket bu nedenle United Nations Women’s Empowerment Principles adlı belgeye imzasını da atmış durumda. Bu belgede iş yerinde kadın-erkek eşitliği vurgulanıyor. Ayrıca eğitim ve kişisel gelişim de çok destekleniyor. Bu belgeye imza atan şirketler kadın çalışanlar ile ilgili uygulamalarını sürekli raporlamak zorunda kalıyor.

general-mills

4. Johnson & Johnson

Johnson & Johnson şirket içi çalışan anketlerinde her zaman yüksek puanlar alan bir şirket. Şirkette çalışmanın çok fazla avantajı var. Bir kadın olarak esnek çalışma saatleri programını seçebilirsiniz. Bu durumda kendi çalışma saatlerini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Şirketin hemen hemen yarısı, yüzde 47’si kadınlardan oluşuyor. Kadın yöneticilerin oranı ise yine çok yüksek, yüzde 40 civarında.

gdfs

5. KPMG

Şirket çalışan eşitliği ve yüksek çalışma standartları ile ön planda. Sitelerinde belirttikleri gibi hayatın çalışmaktan ibaret olmadığına katılıyorlar. Bu nedenle şirkette çalışan herkes için hobi, aile ya da eğitim için her zaman vakit var. Şirket size bu anlamda fon ve zaman ayırıyor. KPMG kadınların yaratıcı zekasına güveniyor ve her alanda kadın yöneticiler konumlandırmaya özen gösteriyor. Şirkette çalışanların yarısı kadın, yönetici kadın oranı ise yüzde 36.

6. Marriott

Ünlü oteller zinciri Marriott bünyesinde yüzde 46 oranında kadın çalışıyor, yönetici kadın oranı ise yüzde 40. Bu oteller zincirinde kadın ya da erkek fark etmez, çalışmanın en şahane faydası şirketin size sunduğu bazen bedava, bazen de çok hesaplı olan tatil teklifleri. Şirkette ödüllendirme politikası çok iyi çalışıyor. Çalışmanız her zaman ödüllendiriliyor. Aile odaklı şirkette kadın çalışanın çocuğu olması halinde hem sağlık hem de bakım hizmetleri devreye giriyor. Anne olmanız iş yaşamından çekilmenize değil, aksine daha çok desteklenmenize neden oluyor.

marriott

7. MassMutual Finance Group

Şirkette kadın çalışan oranı yüzde 56. Kadın yöneticilerin oranı ise yüzde 32. Doğum yapıyorsanız doğum masraflarını şirket karşılıyor. Kapsamlı sağlık sigortası sayesinde kadın olarak tüm sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Bu hizmetlere check-up da dahil. Hamilelik masrafları ve oluşabilecek pek çok komplikasyon da sigorta kapsamında.

8. Procter&Gamble

Şirkette “flexComp”uygulaması var. Buna göre vergilerinizi istediğiniz zaman tatile dönüştürebilirsiniz. Şirkette spor yapmak isteyen kadın erkek herkes için fitness ve spor programları mevcut. Şahane bir yaptırımdan sizi mutlaka haberdar edelim. Doğum iznine hem anne hem de babanın çıkmasına izin veriliyor. Yani kadın işe devam ederken evde erkek kalıp bebeğin bakımını üstlenebilir. Procter&Gamble bünyesinde çalışırken evlat edinmek istiyorsanız danışmanlık hizmeti, esnek çalışma saatleri, evden çalışma fırsatları da mevcut. Şirkette yüzde 39 oranın kadın çalışan var.

png